جمعه ۲ تیر ۱۳۹۶
سرخط خبرها

نارضایتی شهروندان بنابی از اجرای برخی طرح‌های ترافیکی

اجرای برخی طرح‌های ترافیکی در شهر بناب نارضایتی شهروندان این شهر را به دنبال داشته است.

به گزارش بناب نیوز، امروزه با توجه به افزایش وسائط نقلیه سبک و سنگین تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری در زمینه اجرای طرح‌های ترافیکی یکی از مباحث حیاتی و بسیار مهم در راستای رفاه حال شهروندان بوده و در شهرستان بناب نیز طی سال‌های اخیر شاهد برخی تصمیمات درست در زمینه طرح‌های ترافیکی بوده‌ایم اما گاهی هم این تصمیم‌گیری‌ها در شرایطی است که نه تنها مورد استقبال شهروندان قرار نمی‌گیرد، بلکه نارضایتی عمومی را نیز در پی دارد.

قطعاً اجرای طرح‌های ترافیکی در هر شهری برای ارتقای کیفیت عبور و مرور در خیابان‌ها و معابر شهری بوده و امری است بسیار مهم و به همین خاطر قبل از اجرا باید زوایای مختلف مربوط به آن طرح از جمله مسیرهای ورودی و خروجی مورد سنجش و ارزیابی قرار گیرد که این امر مستلزم برنامه‌ریزی دقیق در اجرای طرح‌هاست.

به دنبال اجرایی کردن برخی مصوبات ترافیکی طی روزهای اخیر در شهر بناب بویژه در خیابان شهید باهنر شاهد برخی اعتراضات از سوی مردم و همچنین اصناف و مغازه‌داران این خیابان هستیم. شاید بتوان یکی از معایب مهم این طرح را کم رونق شدن و یا به گفته مردم تعطیلی کسب و کار و از رونق افتادن بازار بناب عنوان کرد.

برخی از اصناف و کسبه واقع در خیابان شهید باهنر معتقدند در برخی مواقع متأسفانه پلیس بدون دلیل موجه اقدام به جریمه خودروهای مردم می‌کند و با توجه به اینکه این طرح تنها چند روزی است که اجرایی شده و هنوز برای مردم جا نیفتاده است جریمه کردن مردم در همین آغاز کار ناعادلانه بوده و سبب نارضایتی شهروندان می شود.

شهروندی می‌گوید: اجرای چنین طرح‌هایی باید در راستای رفاه حال مردم باشد اما این طرح مردم شهرستان را رنجیده خاطر کرده است.

شهروند دیگری به افزایش میزان مصرف سوخت به دلیل سردرگمی راننده‌ها و دور زدن زیاد در کوچه‌ها و محلات اشاره می‌کند و آن را از دیگر معایب این طرح عنوان می‌کند.

موضوع دیگری که مسئولان محترم سازمان تاکسیرانی و شورای ترافیک شهرستان بایستی به آن توجه نموده و برای رفع آن فکری اساسی کنند تجمع ده ها دستگاه تاکسی درون شهری در مرکز شهر است و علاوه بر اینکه مشکلات زیادی را پیرامون مدیریت شهری ایجاد کرده، نارضایتی شهروندان را نیز به همراه داشته است.

امروزه در بسیاری از نقاط کشور تاکسی‌ها به‌صورت چرخشی نسبت به جابه‌جایی مسافر اقدام می‌کنند، اما در بناب تاکسی‌ها با ایستادن در ایستگاه‌های مرکز شهر منتظر مسافر می مانند و تا ظرفیت مسافر آنها تکمیل نشود، از ایستگاه خود حرکت نمی‌کنند و این مسئله خود باعث بروز ترافیک سنگین در مرکز شهر می‌شود.

مرکز شهر بناب به دلیل استقرار بسیاری از بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری، مراکز تجاری و خدمات عمومی از اصلی‌ترین و شلوغ‌ترین نقاط شهر محسوب می‌شود و بسیاری از شهروندان برای فعالیت‌های اقتصادی خود به این نقطه از شهر مراجعه می‌کنند.

هم‌اکنون تعداد ۵۸۳ دستگاه تاکسی شهری در خیابان‌های محدود بناب امور ایاب و ذهاب شهروندان را انجام می دهند و صف طولانی تاکسی‌ها در برخی مواقع در سه خیابان اصلی شهر به طول دهها متر تشکیل و همین امر سبب افزایش زمان مسافرگیری می‌شود بطوری که یک تاکسی برای آن که بتواند ۴ مسافر را سوار نماید باید ساعت‌ها در انتظار بایستد.

در نهایت انتظار می‌رود با توجه به درخواست‌ها متعدد شهروندان بنابی شورای ترافیک شهرستان با انجام مطالعه بیشتر و کار کارشناسی در راستای تسهیل امور شهروندان در برخی مصوبات شورای ترافیک تجدید نظر کنند.

فارس

کانال بناب نیوز در تلگرام

۷ نظر

 1. IP: 46.*.*.118

  با وجود اعلام سازمان تاکسیرانی شهرستان مبنی بر امتناع از دریافت وجه اضافی ، اکثر تاکسی رانان بیشتر از نرخ اعلام شده پول از مسافرین دریافت میکنند!
  بنده خودم چندبار شاهد این اتفاق بوده ام و همچنان هستم!

 2. IP: 95.*.*.190

  با درود در خصوص اجرای طرح ترافیکی اخیر در شهرمان مطالب هر چند اندک تقدیم دوستان ترافیکی در شهر گرد تا با عنایت به نیازهای شهروندان نسبت به خواست مردم توجه و عنایت بیشتری شود.این مطلب هرچند زیاد تقدیم مسئولین عزیز میگردد./
  اکثریت کسبه این خیابان به دلیل مشکلات اقتصادی در مذیقه هستند و با اجرای این طرح غیر کارشناسی باعث شده تا مردم عزیز و کسبه این خیابان به شدت در مشکلات مالی غوطه ور شوند. با توجه به مشکلات مالی و … در کشور فشار اوردن بر مردم به نظر منطقی و عقلائی نیست. به لحاظ حس مسئولیت سعی در تحلیل مسائل هستیم. اگر شما تمایل به چاپ و رساندن مشکلات مردم به مسئولین گرانقدر را ندارید اعلام بفرمایید تا از ارسال مطالب خدمت شما برادر بزرگوار خوداری شود.موفقیت و سربلند دوستان و علاقمندان به پیشرفت شهر ارزوی قلبی همه ماست./
  امروزه خیابان های بزرگ نقش اساسی و ویژه ای در کنترل و رهایی مردم از ترافیک را عهده دار هستند. ترافیکی که هر جا تدبیری برای خیابان ها نشده به بلای جان مردم تبدیل شده است.
  وضعیت نابسامان رانندگی و افزایش روز افزون ترافیک شهری در کشور به وضع دردناکی تبدیل شده است. به بهانه اجرای طرح یک طرفه کردن خیابانها برای کم کردن ترافیک مورد توجه قرار گرفته است. مطالب اخیر مختصرا جهت باز بین عزیزان شواری ترافیک شهر تقدیم میگردد. مطالبی که بعضا همه ما آن ها را می دانیم اما گویا هیچ گاه در کنارهم تلاشی برای رفع آنها نمی کنیم.
  ترافیک سنگین ۵ هزینه عمده برای کشورو شهر ها دارد:
  ۱- زمان: روزانه هزران نفر ساعت زمان در شهری چون بناب از بین می رود. زمانی که در کمترین حد استفاده می توانست صرف استراحت جمعیت خسته شهر شود.
  ۲- سوخت: در شهری چون بناب یک مسیر ۵ کیلومتری که باید زمانی زیر ۵ دقیقه را نیاز داشته باشد به راحتی ۱ ساعت زمان می برد و به تبع آن چند برابر سوخت مصرف می شود. اگر هرینه اضافه مصرف سوخت را محاسبه کنیم خواهیم دید که ترافیک و عدم مدیریت و اینده نگری مسئولین امور ترافیکی در گذشته و امروز چقدر بر دوش این کشور هزینه گذاشته و میگذارد.
  ۳- هزینه روانی: افرادی که زمان زیادی را در ترافیک می گذرانند، هزینه روانی زیادی می پردازند و ماحصل آن درگیری های اجتماعی و نزاع های خیابانی و تنش های خانوادگی و کاری بیشتر است که اگر مورد بررسی دقیق قرار گیرد عمق فاجعه معلوم می گردد. هزینه های اقتصادی تحمیل شده در این بخش هرچند به طور مستقیم قابل شناسایی نیست اما بر همگان معلوم است.
  ۴- بهداشت و درمان: ترافیک باعث افزایش آلودگی هوا و به دنبال آن بیماری های مختلف و در نهایت تحمیل هزینه های سنگین درمان به جامعه می شود.
  ۵ – عدم توجه به اوضاع اقتصادی جانوار ها و کسبه به دلیل اجرای طرح یک طرفه کردن خیابانها باعث نارضایتی عمومی خواهد شد و با توجه به مشکلات مالی شهروندان به دلایل مختلف که همگان دلایل مختلف انرا میدانند و عدم داد و ستد در مغازه ها که فشار مضاعفی بر اعصاب و روان مردم گذاشته است ، باعث از هم باشیدن خانواده ها و ترویج بی بندباری های مختلف در شهر خواهد شد.
  ترافیک پدیده ای است ناشی از جا به جایی انسان. حیوان. کالا و وسائل نقلیه از نقطه ای به نقطه دیگر. ۳اصل ترافیک موسوم به مثلث اصول ۳گانه ترافیک .مشتمل بر مهندسی. اموزش و اجرای قوانین ترافیکی است. مهندسی ترافیک شاخه ای از مهندسی است که با برنامه ریزی .طراحی مهندسی.مدیریت و کنترل ترافیک در ارتباط بوده و روابط بین وسائل نقلیه و شبکه ارتباطی را در جهت رسیدن به تردد های راحت و کارامد .توام با ایمنی کافی.برای افراد و کالا مورد مطالعه قرار میدهد.
  توسعه روز افزون شهرها جا به جایی انسان و کالا را به صورت مسئله ای دراورده است که پیچیدگی ان دائما در حال افزایش است.رشد شهری تقاضای سفر زیادی را روی تسهیلات ناکافی موجود حمل ونقل باعث شده است و شهر برای خدمات حمل و نقل تا حدود زیادی به سیستم خیابان های خود متکی هستند . برای جوابگویی به تقاضای فزاینده ترافیک اتومبیل ها . ترافیک تجاری . حمل و نقل عمومی . دسترسی به زمین های اطراف و همچنین پارکینگ . این سیستم ها همیشه در حال تحمل بار اضافی هستند.
  گسترش شهر نشینی مسائل ملامت اور تراکم ترافیک را کاهش می دهد اگر قرار باشد نواحی شهری رشد نموده و کارایی داشته باشد برنامه ریزی و ساخت امکانات کافی برای حمل و نقل عمومی و خصوصی اجتناب نا پذیر است. این امکانات بعلاوه منابع موجود . باید طوری عمل کند که حرکت روان و خوبی را برای کل ترافیک فراهم نماید . اما اگر قرار باشد یک سطح قابل قبول از سازگاری نیز بوجود اید تسهیلات اضافه شده به سیستم به شکلی باید برنامه ریزی گردد که کاربری مناسب زمین را باعث شود. برای استفاده راحت باشد. و سهم مثبتی در تامین زیبایی و موارد دیگر محیط زیست . هم از نظر رانندگان و هم از نظر تماشا گران داشته باشد.
  تسهیلات حمل ونقل نیازاساسی یک جامعه برای رشد و توسعه است . با توجه به سرمایه عظیم لازم برای انواع پروژه های شهری . نتایج عدم وجود برنامه ریزی مناسب از همیشه حادتر شده است . راه حل های موفق برای مسائل پیچیده جا به جایی در مناطق شهری مستلزم فعالیت ها و تفکرات تعداد زیادی افراد متخصص و به طور بخصوص اخص مهندسین ترافیک می باشد.و چیزی که گویا ما فاقد ان هستیم علاوه بر عدم فرهنگ زیستی و رانندگی و نبود اموزش های لازم برای شهروندان و در کنار سوء مدیریتهای مختلف فرهنگی اقتصادی ، نبود مهندسین ترافیک و اگاه به امورات شهری و مدیریتی است.
  بسیاری از پروژه های بزرگ حمل ونقل شهری با استفاده از روش های طراحی وبرنامه ریزی جمعی انجام می شود بنابراین همکاری بین متخصصین زمینه های مختلف برای رسیدن به یک راه حل پایدارو متعادل برای مسائل حمل و نقل و ارامش شهروندان و کسبه ضروری است. این گروه معمولا از مهندسین عمران ( شهرداری – نظام مهندسی ). مهندسین سازه. مهندسین ترافیک . مهندسین معمار . طراحان شهری .برنامه ریزان شهری . جامعه شناسان. جغرافی دانان. اقتصاددانان. ریاضی دان های کاربردی و کلا تحلیل گران بازاردر کنار نمایندگان دولت یعنی فرمانداران و مسئولین دولتی مرتبط با مدیریت شهری را شامل می شود.
  اجازه بدهید یک مثال برای ریاضی دانان که میتوانند امار تحقیقی علمی ارائه نمایند در خصوص طرح ترافیکی در شهرکه میتواند مورد توجه مدیران و برنامه ریزان شهری قرار گیرد بیان نمایم.:
  هر سال ۸۷۶۰ ساعت است و اگر فرض کنیم که هر اتومبیل در طول سال به طور متوسط بیست هزار کیلومتر مسافت بپیماید و متوسط ان ۴۰کیلومتر در ساعت باشد مدت زمانی که یک اتومبیل در سال به طور متوسط در حرکت است برابر با ۴۰۰ ساعت می شود. بنابراین هر اتومبیل به طور متوسط ۸۳۶۰ ساعت در سال در حال توقف است و احتیاج به محلی برای توقف دارد . این محاسبه ساده نشان می دهد که مدت زمان نیاز هر اتومبیل به پارکینگ به مراتب بیشتر از مدت زمان حرکت ان است. پیش بینی و تدارک فضای لازم وکافی برای وسایل نقلیه در مواقعی که از انها استفاده نمی شود از معضلات بزرگ شهرها بخصوص شهربناب است. دشواری مسئله بیشتر به خاطر ان است که این فضا را غالبا باید در محدود ترین و گرانترین نقاط شهر در نظر گرفت.
  مورد دیگر عدم توجه به اینده یعنی نبود اینده نگری در مسئولان امور شهری است.نبود دور نمای ( افق) کوتاه مدت – میان مدت و دراز مدت برای اینده شهر باعث شده است تا در بسیاری از موارد ما دچار کاستی های جبران ناپذیر باشیم. برای مثال دادن مجوز های ساخت در محدوده خیابان طالقانی که بیشتر انها فاقد پارکینک خودرو هستند.
  قانونمندبودن: قانونمند ساختن رانندگی برای جلوگیری از حوادث ناگوار رانندگی ، ایجاد ترافیک ارام، توجه به محیط زیست شهروندان ، دسترسی راحت و اسان با تولید کننده و مصرف کننده ( خریدار و فروشنده در مغازه ها ) ، و….لازم و ضروری است. جامعه انسانی به هیچ هدفی بدون ضابطه مند ساختن ان ، نمی رسد. یکی از جلوه های زندگی و روابط اجتماعی ، رانندگی است. اگر بخواهیم امور جامعه در خصوص استفاده بهینه از وقت و امکانات و وسایل حمل و نقل و تکنولوژی شهری سامان یابد ، باید امور مربوط به رانندگی قانونمند گردد.
  واقعیت آن است که ساختار خیابان ها و جاده ها از دو منظر کیفی و کمی با تعداد و تکنولوژی وسایل نقلیه امروز متناسب نیست. آسفالت خیابان ها و جاده ها و اتوبان ها و بزرگراه ها پر از موج و دست انداز است. علاوه بر اینها ، عملیاتی که توسط سازمان های دولتی و خدمات شهری پس از آسفالت انجام می گیرد سطح خیابان ها را برای حرکت وسایل نقلیه نامناسب می سازد. ضروری است که برای زیر سازی و آسفالت راه های درون شهری و برون شهری ، نخست استاندار های بین المللی تعریف شود و سپس جاده ها بر اساس همان استاندار ساخته شوند. ساختن راه های کشور در حد کمتر از استانداردهای بین المللی و هزینه نکردن بودجه لازم ، نه صرفه جویی در مصرف است و نه مقرون به صرفه ، زیرا بسیار دیده ایم که جاده یا خیابانی را برای صرفه جویی در بودجه و زمان و یا خیانت و یا عدم مهارت برخی افراد ، بدون زیر ساختار مهندسی لازم ساخته اند. اما پس از اندکی مجبور شده اند معادل یا بیشتر از بودجه مصرف شده را برای مرمت سالیانه یا حتی چند بار بازسازی هزینه کنند. لازم است که مسئولان محترم وزارت راه و شهرداری ها در ساختار کیفی جاده ها و خیابان ها به طور جدی تجدید نظر کنند و فقط به این نیندیشند که چند کیلومتر جاده و خیابان ساخته اند ، بلکه به این فکر هم باشند که این راه ا تا چند سال می تواند مقاوم و استوار باشند و عمر مفید انها چه مقدار است و بازدهی آن ها چگونه است.
  ادوارد دمینگ در کتاب خروج از بحران خود می گوید اگر کارمند شما درست کار نمی کند ایراد در درجه اول از او نیست بلکه از سیستم است و اگر سیستم درستی حاکم شود وی نیز کارش را به درستی انجام خواهد داد. هرچند کتاب خروج از بحران راجع به شرکت ها و صنایع است اما این گفته وی تقریبا در همه جا صادق است و اصلاح سیستم ترافیکی می تواند به راحتی منجر به اصلاح رفتارهای فردی شود.
  وقتی مردم برای یافتن یک جای پارک مجبورند زمان زیادی را در اطراف محل مورد نظر پرسه بزنند، واضح است که هم روی حجم ترافیک اثر می گذارد و هم به علت آنکه این دسته از خودروها با سرعت کم در حال جستجو هستند، سرعت میانگین را کم می کند.
  عملیات عمرانی که بجای انجام در حداقل زمان به صورت بی رویه ای طولانی و بدون لحاظ ملزومات ترافیکی انجام می شود. به عنوان نمونه عملیات اخیر شرکت فاضلاب که بجای بخش بندی یک خیابان به بخش های کوچک و انجام کار سریع و عادی کردن شرایط، دست به کندن کل یک خیابان زده و جمع کردن آن ها مدتها طول می کشد.
  ترافیک بناب و بسیاری از شهرهای ما به خاطر ناکار آمدی و عدم تخصص مسئولان ذیربط است.
  در هر حال با عنایت به مطالب بالا مردم عزیز خیابان باهنر که در واقع این خیابان قطب اقتصاد شهر است با یک طرفه کردن خیابان که باعث افت شدید دادو ستد شده است ناراحت و دلگیرند و خواهان بازنگری مسئولین عزیز در این خصوص هستند. حتی حاضرند بار ترافیکی را به جان بخرند و این چندر غاز درامد رو از دست ندند که اگر این اب باریکه قطع شود مشکلات زیستی و فرهنگی زیادی رو در شهر خواهیم داشت. ایا مطالب فوق رو در بیانات تان لحاظ خواهید کرد؟ ما مشکلات مدیریتی در شهر داریم و تا کنون متاسفانه نظر شهروندان ارج نهاده نشده و تصمیم گیران عزیز حرف خود را بر خواست مردم ترجیح دادند و میدهند. در خصوص مشکل یک نمونه عرض میکنم. اگر در خود تهران هم بروید خواهید دید ایستگاه انچنانی که در بناب ایجاد شده دیده نمیشود. یعنی شما خیابانهای اصلی و نزدیک به مرکز شهر را به تاکسی داران فروخته اید . منظور شما نیستید . چرا بجای حرکت مداوم ما دوست داریم تاکسی در بهترین نقاط شهر توقف کند و ایجاد ترافیک؟ اگر تاکسی داران ما گلایه دارند سازمان تاکسی رانی صلب امتیاز کند چرا که خیلی از مردم بناب دوست دارند طبق ضوابظ تاکسی رانی عمل کنند .
  ما باید در نقدهایمان انصاف را رعایت نماییم.بناب مشکلات ساختاری بسیار زیادی دارد که حل همه آنها در کوتاه مدت اصلا امکان پذیر نیست و نیاز به سرمایه گذاری و برنامه ریزی مدون و اصولی و علمی بلند مدت دارد و این امور هم اصلا در توان یک فرد یا دستگاه یا اداره نیست و در وهله اول عزم منطقه ای(شهرستان) و در مراحل بعد نیاز به عزم استانی و ملی است. ولی کاملا این را می پذیرم که باید توجه اصلی را معطوف زیرساختها نمود و تمامی موارد را اولویت بندی کرد و به ترتیب اولویت اقدام نمود. دوستانی که از گل و گیاه و فضای سبزو… انتقاد می کنند هم باید عنایت داشته باشند که فضای سبز شهری یکی از ملزومات شهر است و در تلطیف هوا و زدودن آلودگی بسیار موثر است. به یکی از موارد زیرساختی که معابر درون شهری است به عنوان مثال اشاره می کنم:متاسفانه علی رغم تلاش شهرداری و شورای شهر و سایر ارگانهای مرتبط در زمینه ساخت اینگونه معابر،هنوز با مشکلات زیادی مواجه هستیم. احداث معابر کم عرض ضررش بیشتر از نفعش می باشد. کاملا منطقی و بجاست که در بناب یا خیابانی اصلا احداث نکنیم یا اگر احداث می کنیم کاملا عریض باشد. رشد جمعیت و مهاجر پذیری بناب به گونه ای است که باید عرض مناسب برای خیابانها از نرم استانی و کشوری بالاتر باشد. هرچند خیابانهای زیادی در طول چندسال گذشته احداث شده که واقعا جای تقدیر دارد اما ای کاش یک افق حداقل ۲۰ ساله مد نظر قرار می گرفت. همین خیابانها ظرف چند سال دیگر و به محض ایجاد مراکز تجاری و مسکونی و خدماتی دچار معضل ترافیک می شوند. به عقیده این حقیر بلوار مدرس یا بلوار خیابان امام باید به عنوان یک مبنا و الگو در خیابان سازی مد نظر قرار گیرد(حداقل به لحاظ عرض مناسب) و خیابانهای جدید همگی عرضی بیشتر از این بلوار داشته باشند و یا در بدترین حالت ممکن ،عرضی برابر آن داشته باشند در غیر این صورت هرچقدر هم خیابانهای جدید احداث کنیم راه به جایی نمی بریم و فقط در دامی خود خواسته گرفتار خواهیم شد. مجددا تکرار می کنم احداث یک خیابان کم عرض صررش به مراتب بیشتر از عدم احداثش می باشد بنابراین اگر قرار است خیابانی کم عرض احداث شود همان بهتر که نشود و بدون خیابان بمانیم. هنوز خیلی دیر نشده و می توان با یک برنامه ریزی اصولی بسیاری از مشکلات را حل کرد ولی اگر چندسال آینده به همین روال ادامه یاید و معابر جدید با همین شکل و شمایل ساخته شود هرگز مشکلات حل نخواهد شد بلکه مضاعف خواهد گردید.
  احداث معابرکاملا” عریض درون شهری برای بناب از نان شب هم واجتر است. شهروند مسئول./

  • IP: 5.*.*.144

   جناب محسن خان، ای کاش کم بنویسید و گزیده.به هر حال عدم توجه و ارزش گذاری به نظرات مردم در جوامع جهان سوم امری است مرسوم و در کشور ما عادی و طبیعی.چند نفر به نام مسئول مینشینند و برای چند صدهزار و چند میلیون نفر تصمیم میگیرند بدون توجه به واقعیات موجود.و چون خودشان بین مردم زندگی نمیکنند شاهد تبعات تصمیمات غیر کارشناسی خود نیستند.کدام یک از اعضای شورای ترافیک مثل مردم عادی در پیچ و خم این خیابان های یکطرفه شده الاف شده اند تا درد مردم را بفهمند؟؟؟جناب فرماندار که منزلش داخل محوطه فرمانداری است و اصلا شاید تا روز ها و هفته ها داخل شهر نیاید و اگر هم بیاید با راننده شخصی و بدون توجه به مشکلات مردم.جناب شهردار همچنین.رییس راهنمایی و رانندگی که خود را عقل کل طرح های ترافیکی میداند و بقیه هم همچنین….شما تا حال کدام یک از مسئولین این شهر و کشور را دیده اید که بین مردم باشن و طبیعی زندگی کنند با مردم.تا مسئولیت میگیرن از توده مردم جدا میشن و بی خبر از حال و روز جامعه.خلاصه به جای این همه گفتن ای کاش عده ای جمع بشن برن فرمانداری و قضیه رو به گوش فرماندار برسونن.

  • IP: 2.*.*.183

   تومارنوشتی؟چه خبرته؟حوصلم نکشیدبخونم نخوندمش

 3. IP: 2.*.*.176

  با سلام خدمت مسئولین محترم
  در شهرستان بناب چندین دانشگاه مهم است که در انها اساتید خوب ریاضی کاربردی در مورد مدل سازی ریاضی حمل و نقل و ترافیک تدریس دارند جا داشت برای حل مشکل ترافیک شهرستان بناب از این عزیزان نیز استفاد می کردند تا این نارضایتی پیش نیاید

 4. IP: 172.*.*.81

  من الان یک کت تنمه اسمم زینال بندریه/اگه این کت رودربیارم بازم اسمم همونه خب.یک تغییراساسی بلدنیستن انجام بدهنداومدن اینجوری خودشونومسخره میکنن والا.شهردارکه ازآزادفارغ التحصیل شده باشه یعنی بیسواده ضمنارشته اش هم مرتبط باشهرداری نیست ثالثا … ازآب دراومد خب میشه این

+ ديدگاه هاي ارسال شده توسط شما، پس از تاييد توسط مديريت سايت منتشر خواهد شد.
+ پيام هايي که حاوي توهين، تهمت يا اسامي افراد باشد منتشر نخواهند شد.
+ نظراتي که ارتباطي به مطلب نداشته باشند تاييد نخواهند شد.
+ بناب نیوز در تایید و یا رد نظرات مختار است.
+ در صورتيکه شخصي با اسامي مختلف براي مطلبي نظرات مختلف و متناقضي ثبت نمايد هيچکدام از نظراتش تاييد نخواهد شد.

ارسال نظر

ایمیل شما منتشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*