جمعه ۲ تیر ۱۳۹۶
سرخط خبرها

آغاز ساخت ایستگاه ملی تحقیقات و توسعه پرورش بوقلمون در بناب / امضای تفاهم‌نامه همکاری بین مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی بناب با ۴ سازمان مختلف

رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور گفت: این مرکز تحقیقاتی در ۴۰ هکتار زمین شامل سالن جوجه کشی، پرورش جوجه، سالن مولد و انبار است که مرحله نخست آن با اعتبار ۲۵ میلیارد ریال و در ۹ ماه به بهره برداری خواهد رسید و سالانه ظرفیت تولید ۱میلیون و سیصد هزار جوجه را خواهد داشت.
photo_2016-11-09_20-57-24
به گزارش بناب نیوز، مرتضی رضایی افزایش ضریب تبدیل گوشت بوقلمون را از اهداف اصلی این مرکز اعلام کرد و گفت: در نژاد ملی ضریب تولید گوشت ۸ الی ۱۰ کیلو است که این ضریب در مرکز بناب به ۵ کیلو کاهش خواهد یافت.(ضریب تولید عبارت است از میزان خوراکی که به گوشت تبدیل می شود)
رضائی مصرف سرانه گوشت بوقلمون در کشور را ۳۵۰ گرم اعلام کرد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی هم در این مراسم گفت :  آذربایجان شرقی در دانش بنیان کردن طرح های کشاورزی استان  پیشرو کشور است که می تواند الگوی سایر مناطق کشور باشد .
اسکندر زند با اشاره به اینکه سرمایه گذاری و تزریق علم و تکنولوژی تنها راه نجات کشاورزی کشور است خاطرنشان کرد : در قالب شرکت های دانش بنیان،اراضی کشاورزی کشور به بیش از ۱۰ هزار پهنه تقسیم شده که سهم آذربایجان شرقی ۵۰۰ پهنه و ۵۰۰ متخصص است  که در زمینه افزایش تولید و بهبود کیفیت و کمیت محصولات غذایی تلاش می کنند.
رییس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی افزود :  تا پایان امسال بیش از ۱۲۰ میلیون تن مواد غذایی در کشور تولید خواهد شد که از لحاظ کمیت به خودکفایی نزدیک است ولی از لحاظ کیفیت باید بیش از پیش تلاش شود .
زند از تولید ۵ هزار و ۵۰۰ نشان  فرمول جدید کود شیمیایی در مراکز تحقیقاتی این سازمان خبر داد و گفت : امسال بیش از هزار  نشان  تقلبی کود در کشور شناسایی و لغو گواهی شده است.
photo_2016-11-09_20-57-30
 معاون وزیر جهاد کشاورزی خاطر نشان کرد :مصرف کود در ایران نصف مصرف متوسط دنیا است و سازمان تحقیقات کشاورزی در تلاش است مواد غذایی سالم و اطمینان بخش را در بخش کشاورزی تولید و در اختیار مردم قرار دهد.
نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی نیز از  بی توجهی به تحقیقات و آموزش انتقاد کرد و گفت:متاسفانه آموزش و تحقیقات در حوزه کشاورزی، مظلوم واقع شده و مردم تاوان زیادی بابت این معضل پرداخت می کنند.
ضیاء اله اعزازی ملکی افزود: خشکسالی های اخیر و بروز انواع بیماریها ناشی از بی توجهی به تحقیقات است و اگر در زمینه اصلاح الگوی مصرف و استفاده بهینه از منابع به مردم  آموزش داده می شد امروز شاهد مشکلات در این حوزه نبودیم.
وی خاطرنشان کرد :  مرکز تحقیقات بناب از ۲۵ سال پیش به طور مطلوبی مورد استفاده واقع نشده است در حالی که ایجاد اشتغال و تقویت تولیدات داخلی و تحقق اقتصاد مقاومتی از نقاط قوت این مرکز تحقیقاتی است که باید بهای لازم به آن داده شود.
همچنین در این مراسم از ۴ نشان تحقیقاتی آذربایجان شرقی شامل مفاهیم آموزشی و تحقیقاتی ، اطلس اکرو کلیمای استان، دستگاه خشک کن وکیوم خورشیدی و نمونه تجاری خشک کن خانگی روستایی رونمایی شد.
pjimage
۴ تفاهم نامه تحقیقاتی هم بین مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی ، پارک علم و فن آوری  و اداره کل دامپزشکی آذربایجان شرقی  و سازمان پارکها و فضای سبز تبریز و یک شرکت خصوصی فعال در فضای سبز به امضاء رسید.
حسین لطفی زاده رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان هدف از امضای تفاهم نامه های تحقیقاتی را ایجاد مراکز رشد، ایجاد باغ گیاه شناسی، بهبود و ارتقای بهداشت طیور و زنبور داری و فعالیت های صادراتی اعلام کرد.
خبرگزاری صدا و سیما
کانال بناب نیوز در تلگرام
+ ديدگاه هاي ارسال شده توسط شما، پس از تاييد توسط مديريت سايت منتشر خواهد شد.
+ پيام هايي که حاوي توهين، تهمت يا اسامي افراد باشد منتشر نخواهند شد.
+ نظراتي که ارتباطي به مطلب نداشته باشند تاييد نخواهند شد.
+ بناب نیوز در تایید و یا رد نظرات مختار است.
+ در صورتيکه شخصي با اسامي مختلف براي مطلبي نظرات مختلف و متناقضي ثبت نمايد هيچکدام از نظراتش تاييد نخواهد شد.

ارسال نظر

ایمیل شما منتشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*