یکشنبه ۴ تیر ۱۳۹۶
سرخط خبرها

یادداشت / فساد اداری باید ریشه‌کن شود

انتشار اخبار دستگیری افراد در شهرداری و شورای اسلامی شهر بناب این روزها به یک موضوع داغ و جنجالی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده است.

به گزارش بناب نیوز، متأسفانه این روزها مفاسد اداری و مالی در کشور ما به یک معضل و اپیدمی وسیع تبدیل شده و فسادهایی که در برخی دستگاه ها انجام می شوند دیدگاه مردم را نسبت به سیستم اداری تغییر داده و ذهنیتی که مردم نسبت به فساد اداری دارند نگران‌کننده است و باید فساد اداری را با هماهنگی قوای مجریه و قضائیه و نهادهای نظارتی ریشه‌کن کرد. چرا که این فساد اداری در اقلیت بوده و اکثریت مدیران و کارمندان سالم پای‌کار هستند.

قطعاً فسادهای اداری و مالی ظرفیت‌های مدیریتی را کاهش داده و مدیر از توانایی‌هایی که دارد نمی‌تواند به نحو احسن استفاده کند، زیرا مسائلی پیش می‌آید که او را از خدمت اصلی بازداشته و باعث کاهش بهره‌وری می‌شود.

به همین خاطر یکی از دغدغه‌های اصلی و مهم مقام معظم رهبری نیز همواره این مسئله بوده و ایشان مؤکداً از مسئولان خواسته‌اند با جدیت وارد مبارزه با فساد اداری شوند و آن را کنترل نمایند و این امر تنها با اتحاد و همدلی دستگاه‌های اجرایی، قضایی و نظارتی قابل تحقق است.

از طرفی، در بحث مبارزه با فساد اداری باید عدالت رعایت شود. از این‌رو اگر فساد اداری در مجموعه‌ای رخ دهد باید نسبت به آن حساسیت به خرج داد و در مقابل آن عکس‌العمل نشان داد.

مردم شهرستان بناب به سخت کوشی شهرت دارند و همواره با فعالیت شبانه‌روزی در تولید و صادرات نقش اساسی و محوری داشته و در بحث صادرات مقام اول استان آذربایجان‌شرقی را دارا هستند و به همین علت نباید از نجابت مردم سوءاستفاده کرد و برای یک کار اداری که در عرض چند دقیقه قابل حل است، فرد را برای مقاصدی خاص دچار پروسه‌ای بلند‌مدت کرد.

بر این مبنا، مردم بناب ضمن استقبال از برخورد دستگاه‌های نظارتی و قضایی با عوامل متخلف در شورا و شهرداری انتظار دارند این نظارت و برخورد با افراد متخلف در سایر مجموعه ها نیز ادامه داشته باشد.

طبیعی است مهمترین وظیفه مدیریت شهرستان در این شرایط حساس تزریق آرامش به شهروندان بوده و با شفاف‌سازی و در جریان‌گذاشتن مردم از این اتفاقات اعتماد از دست‌رفته را به مردم بازگرداند.

زیرا با انتشار اخبار دستگیری‌ها در شهرداری و شورای بناب شهروندان بنابی ارتباط خود را با شهرداری تا حدود زیادی کاهش داده‌اند و قطعاً در صورت عدم ترمیم شرایط موجود در آینده نزدیک شهرداری را با چالش بزرگی روبرو خواهد کرد.

——————————

نگارنده: جاوید بنابیان

کانال بناب نیوز در تلگرام

۲ نظر

 1. IP: 46.*.*.59

  با سلام
  در صورت ادامه این رویکرد شفاف در فضای ادارات دیگر جرات تخلف بسیار ضعیف خواهد شد انشا الله که مسایل در چهارچوب قانون پی گیری و حق و حقوق مردم از قالب سیستم ها ارباب رعیتی به مردم سالاری تبدیل گردد و کارمند وظیفه خود را که همان مستخدم برای مردم باشد محقق گردد./.

 2. IP: 95.*.*.162

  بطور خلاصه میتوان گفت که: فساد اداری، پدیده‌ای نوین نیست؛ پیدایش و گسترش ان، قدمتی به اندازه تاریخ اجتماعات بشری و تاریخ سازمان‌ها و نهادها دارد. فساد، از عوامل اصلی بازماندن نهادها و جوامع از دستیابی به اهداف، و از موانع اساسی رشد و تکامل انها به‌شمار می‌اید. به همین دلیل، همواره کسانی که به فکر سلامت نظام‌ اجتماعی بشر و رشد و تکامل آن بوده‌اند، در اندیشه پیش‌گیری و مبارزه با این پدیده شوم اجتماعی افتاده‌اند. پیامبران الهی و اولیای حق، در این میان نقش بسیار برجسته‌ای داشته‌اند. انان مبارزه با فساد و تباهی و برقراری قسط و عدل در جامعه‌ را سرلوحه برنامه‌های تبلیغی خود قرار داده و در این راه، جان‌نثاریهای فراوانی از خود نشان داده‌اند.
  جستجوی راهکارهای دینی و ارزشی برای مبارزه با فساد اداری، از آن‌رو اهمیت دارد که جامعه ما جامعه‌ای اسلامی است و در چنین جامعه‌ای، الگوها و راه‌حل‌هایی می‌توانند پاسخ‌گو باشند که با فرهنگ و ارزش‌های حاکم بر ان تناسب و سازگاری داشته، و به‌عبارت بهتر، از ارزش‌های دینی و اسلامی نشئت گرفته باشند. فساد اداری، مظاهر و شکل‌های زیادی دارد که برخی از انها عمومی و جهانی اند و برخی نیز برخاسته از ویژگی‌های اجتماعی و فرهنگی جوامع‌اند و از جامعه‌ای به جامعهه دیگر تفاوت می‌کند.
  برخی از اشکال و مظاهر اصلی فساد: رشوه – اختلاس – کلاهبرداری – اخاذی – پارتی بازی – خویشاوند سالاری نمونه های بارز فساد در جامعه است. بررسی هر کدام از این موارد نیاز به روانشناسی در ان فرد و یا جامعه با ابعاد گسترده را می طلبد./

+ ديدگاه هاي ارسال شده توسط شما، پس از تاييد توسط مديريت سايت منتشر خواهد شد.
+ پيام هايي که حاوي توهين، تهمت يا اسامي افراد باشد منتشر نخواهند شد.
+ نظراتي که ارتباطي به مطلب نداشته باشند تاييد نخواهند شد.
+ بناب نیوز در تایید و یا رد نظرات مختار است.
+ در صورتيکه شخصي با اسامي مختلف براي مطلبي نظرات مختلف و متناقضي ثبت نمايد هيچکدام از نظراتش تاييد نخواهد شد.

ارسال نظر

ایمیل شما منتشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*