دوشنبه ۵ تیر ۱۳۹۶
سرخط خبرها

گزارش تصویری – تشریحی بازدید از تالاب قره قشلاق بناب

با شنیدن خبر مشاهده عروس غاز، پرنده کمیاب و در معرض انقراض جهانی توسط آقای بهزاد نبی قدیم از عکاسان خوب حیات وحش کشور در تالاب قره قشلاق موجی از شادی طرفداران محیط زیست و پرنده نگرها را در بر گرفت.

به دنبال این اتفاق خوشحال کننده آقای محمد سفرنگ و خانم درنا مجاب از پرنده نگرهای حرفه ای کشور جهت بازدید از تالاب قره قشلاق عازم شهرستان بناب در استان آذربایجان شرقی شدند.

آقای محمد سفرنگ در تشریح بازدید از تالاب قره قشلاق در گفت و گو با خبرنگار دیده بان گفت: صبح روز چهارشنبه مورخ ۹۵/۸/۲۰ به شهرستان بناب رسیدیم. سپس به سوی اداره حفاظت محیط زیست این شهرستان رهسپار شده و مورد استقبال صمیمی و گرم محیط بانان و ریاست محترم این اداره جناب آقای مهندس لطفی قرار گرفتیم.

بعد از کسب مجوز از اداره محیط زیست، به منظور پایش پرندگان در تالاب قره قشلاق عازم منطقه شدیم. در مسیر خاکی و خلوت تالاب بعد از گذشتن از چند پست محیط بانی وارد تالاب قره قشلاق، بهشت واقعی پرندگان شدیم.

گویی داشتم فیلم های مستند سیبری و تندرا رو میدیدم. صدای غازها گوش را کر میکرد. بالغ بر ۵۰۰ بال غاز خاکستری، حدود ۴۰۰ بال آنقوت، چند صد غاز پیشانی سفید معمولی و ۱۲ درنای خاکستری بر فراز تالاب برای انتخاب محل فرود مناسب مشغول پرواز بودند.

زیر پای غازها و آنقوت ها گله های چند هزار بالی غاز خاکستری سطح زمین و داخل تالاب را سیاه کرده بودند. طبق آمار اداره حفاظت محیط‌ زیست شهرستان بناب بالغ بر ۸۰۰۰ بال غاز خاکستری در تالاب فرود آمده اند.

کمی آنطرفتر انگار زمین را با رنگ حنایی و آجری نقاشی کرده باشند، حدود دو الی سه هزار آنقوت در بین سبزه ها مشغول استراحت و تغذیه بودند.

پس از فروکش کردن هیجان ما از دیدن این همه زیبایی، تلسکوپ ها و دوربین ها را جهت رصد تالاب مستقر کردیم. به هر طرف که دوربین میکشیدیم پرنده بود و پرنده.

در نهایت موفق شدیم ۳ بال عروس غاز  را مشاهده و تصویر آنها را ثبت کنیم. گونه ارزشمندی که در جهان تنها چند هزار عدد از آن باقیمانده است.

بعد از کمی دوربین کشی حدود ۶۰ بال غاز پیشانی سفید کوچک را مشاهده نموده و شگفت زده شدیم. غازی با نوکی بسیار کوچک و گردنی کوتاه که پرنده ای بسیار زیبا است. متاسفانه این گونه نیز وضعیت بهتری از عروس غاز ندارد.

هنگام غروب حدود ۵۰ دسته ۱۰۰ بالی خوتکای معمولی با پرواز در آسمان تالاب منظره بدیع و غریبی آفریدند.

با تاریک شدن هوا علی رغم میل باطنی مجبور به ترک تالاب با دنیایی از خاطره شدیم. ما رفتیم ولی محیط بانان زحمتکش کنار آتش کوچک و کتری های دود گرفته شان پر انرژی تر از صبح به نگهبانی از تالاب و پرندگان نشستند.

نکته حائز اهمیت عدم حضور حتی یک شکارچی در تالاب قره قشلاق بود. تالاب به حدی امن بود که از دور دست ها هم حتی صدای یک گلوله نشنیدیم. حتی یک پوکه فشنگ قدیمی هم روز زمین پیدا نکردیم. اینجا نه تور هوایی پرنده گیری هست، نه کرس نه محیمه و نه دانه مسموم. هر آنچه بود سفره بی منت طبیعت بود که پرندگان مهاجر را بی نصیب و گرسنه نمی گذاشت.

این یعنی گسترش فرهنگ تعامل انسان با طبیعت در این منطقه. یعنی حفاظت خوب و ستودنی اداره محیط‌ زیست در این تالاب و این یعنی داشتن امید به آینده پرندگان مهاجر در غرب کشور.

تصاویر زیبای زیر از تنوع کم نظیر پرندگان در تالاب قره قشلاق بناب در سال جاری توسط آقای بهزاد نبی قدیم ثبت و توضیح هر تصویر در زیر آن قید شده است.

غاز خاکستری

غاز خاکستری

عروس غاز

غاز خاکستری ، غاز پیشانی سفید کوچک ، غاز پیشانی سفید معمولی و آنقوت

غاز خاکستری ، آنقوت

غاز خاکستری

غاز خاکستری

غاز پیشانی سفید کوچک

سنقر تالابی

اردک سر سبز و فیلوش

پلیکان خاکستری

درنای خاکستری

آبچلیک پاسرخ خالدار

غاز خاکستری ، غاز پیشانی سفید کوچک

غاز خاکستری

آنقوت

پایگاه خبری دیده بان

کانال بناب نیوز در تلگرام

۲ نظر

 1. IP: 5.*.*.251

  سلام
  خسته نباشید.
  خیلی ممنون که از این منطقه ناب و بکر بازدید کرده و عکسهایی از پرندگان را گرفته و در سایت قرار داده اید.
  ضمن تشکر و قدردانی از زحمات شما عزیزان و بزگواران این بنده حقر درخواستی دارم که امیدوارم که مورد توجه مسئولان قرار گیرد.
  امیدوارم که سکوت، آرامش، زیبایی، هیاهوی حیوانات و … منطقه را دیده و درک کرده باشید.
  آیا به این موضوع نیز پی بردید که این تالاب در خطر می باشد؟
  آیا در مورد این موضوع فکر کردید که این پرندگان و حیوانات زیبا آب مورد نیاز خود را از کجا تامین می کنند؟
  لطفاً در مورد حق آب این تالاب فکری بکنید.
  منطقه ای که توسط بزرگواران مورد بازدید قرار گرفته را می توان قلب یا به عبارتی هسته مرکزی تالاب قره قشلاق دانست که بیشترین اب ابن منطقه از طریق رودخانه زرینه رود تامین می شود ولی در سال های اخیر آب این رود خانه بیشتر صرف مسائل دیگری شده و عملاً آب شیرین چندانی به تالاب نمیرسد و آبی که به تالاب میرسد بیشتر زهاب زمین های کشاورزی است.
  لطفاً در مورد حق آب تالاب از این کانل پیگیری هایی انجام شود تا اب شیرین بیشتری به تالاب برسد.
  با تشکر از توجه و همکاری و زحمات شما مسئولان محترم و عالی مقام…

 2. IP: 217.*.*.185
  ابراهیم نجدگرامی

  با سلام
  باید از جناب آقای نبی قدیم تشکر ویژه ای به عمل آید. ایشان با عکسهایی که از تالاب قشنگ قره قشلاق بناب انداخته اند باعث شده اند که این محیط ناب طبیعی بهتر به نسل جدید شناسانده شود.
  با آرزوی سلامتی و شادکامی ایشان

+ ديدگاه هاي ارسال شده توسط شما، پس از تاييد توسط مديريت سايت منتشر خواهد شد.
+ پيام هايي که حاوي توهين، تهمت يا اسامي افراد باشد منتشر نخواهند شد.
+ نظراتي که ارتباطي به مطلب نداشته باشند تاييد نخواهند شد.
+ بناب نیوز در تایید و یا رد نظرات مختار است.
+ در صورتيکه شخصي با اسامي مختلف براي مطلبي نظرات مختلف و متناقضي ثبت نمايد هيچکدام از نظراتش تاييد نخواهد شد.

ارسال نظر

ایمیل شما منتشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*