دوشنبه ۵ تیر ۱۳۹۶
سرخط خبرها

دانشگاه بناب برترین دانشگاه شمالغرب کشور در زمینه کمیت تولید علم شناخته شد

معاون آموزشی دانشگاه بناب گفت: باتوجه به گزارش پایگاه استنادی علوم جهان اسلام دانشگاه بناب از نظر رشد کمیت تولید علم در سال ۲۰۱۵، برترین دانشگاه شمالغرب کشور شناخته شد.

علی حاجی بدلی

به گزارش بناب نیوز، علی حاجی بدلی با اشاره به تاریخچه شکل گیری این دانشگاه، گفت: دانشگاه بناب در اصل با عنوان دانشکده فنی مهندسی وابسته به دانشگاه تبریز حدود ۲۱ سال پیش یعنی درسال ۱۳۷۴ با جذب ۳۵ دانشجو در رشته مهندسی برق شکل گرفت، در سال ۱۳۸۶ با صدور مجوز از سازمان گسترش آموزش عالی از دانشگاه تبریز جدا شده و به صورت مستقل به فعالیت خود ادامه داده است و در سال ۱۳۸۸ با توجه به پیشرفت و توسعه این مجموعه به مجتمع آموزش عالی و نهایتاً در سال ۱۳۹۰ با مصوبه شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم به دانشگاه بناب ارتقاء یافت.
وی افزود: در حال حاضر بیش از ۲۵۰۰ دانشجو در این دانشگاه در رشته ها و مقاطع مختلف درحال تحصیل هستند.
حاجی بدلی با بیان اینکه انتقادها در خصوص کندی روند پیشرفت دانشگاه بناب منصفانه نیست، گفت: ما کیفیت را فدای کمیت نکرده و سعی می کنیم پایه های استواری در این راه بسازیم!
معاون آموزشی دانشگاه بناب ادامه داد: طبیعتا هیچ سیستمی عاری از نقص نیست، دانشگاه بناب هم کمبودهایی دارد که با توجه به نوپا بودن، امکانات زیرساخنی و تجهیزات، نیازمند تقویت روزافزون می باشد.
وی در ادامه با اشاره به موفقیتهای دانشگاه بناب در حوزه های مختلف، گفت: به حول قوه ی الهی توانستیم در سال ۲۰۱۵ (۱۳۹۳-۹۴) رتبه ی اول منطقه ی ۳ کشوری(شمالغرب) را از نظر رشد کمیت تولید علم بدست آوریم.
حاجی دلی تصریح کرد: با توجه به گزارش پایگاه استنادی علوم جهان اسلام دانشگاه بناب از نظر رشد کمیت تولید علم در سال ۲۰۱۵ ؛ ۴۴ درصد از میزان درصد رشد کمیت تولید علم در منطقه شمالغرب را به خود اختصاص داده است و به عنوان برترین و فعال ترین دانشگاه در این حیطه شناخته شد.
وی در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر اینکه در بین محافل عمومی گفته میشود که دانشگاه بناب در یک رده بندی، رتبه آخر به این دانشگاه تعلق گرفته است؛ آیا این مورد صحت دارد؟، گفت: خیر، این شایعه حقیقت ندارد و طبیعتا مستندی در این خصوص وجود ندارد.
معاون آموزشی دانشگاه بناب در عین حال خاطرنشان کرد: همچنان که میدانیم نظام های رتبه بندی مختلفی برای دانشگاهها وجود دارد از جمله نظام رتبه بندی شانگهای، لایدن و … که هر کدام از این نظام ها یک دوره زمانی خاصی را برای ارزیابی مدنظر قرار میدهند.
حاجی بدلی افزود: از عمر ۲۱ ساله این مجموعه تنها سابقه ۵ سال فعالیت با عنوان دانشگاه را دارد و ورود دانشگاه به این سیستم های ارزیابی حداقل ۱۰ سالی زمان می برد، برای نمونه میتوانید رتبه دانشگاههای معتبر و قدیمی دانشگاههای ایران را در نظام های رتبه بندی مختلف بررسی نمایید.
وی در خاتمه با اشاره به پیشرفت هایی که دانشگاه بناب در طی سالهای اخیر داشته است، گفت: در سایه تلاش های وافرمسئولین و اعضای محترم هیات علمی و کارکنان این دانشگاه در سالهای آینده شاهد پیشرفت¬های بیشتر و ارتقاء جایگاه فعلی به جایگاه های برتر و بازتاب آن در رتبه بندی ها، من جمله آی.اس.سی خواهیم بود.

روابط عمومی دانشگاه بناب

کانال بناب نیوز در تلگرام

۵ نظر

 1. IP: 109.*.*.178

  با سلام
  بنظر میرسه خیلیا درک درستی از عبارت (برترین دانشگاه شمالغرب در زمینه کمیت تولید علم ندارن)
  خیلی مختصر بگم که فرض کنید تعداد مقالات دانشگاه بناب از عدد ۲ در یک سال به عدد ۴ در سال بعد برسد این یعنی اینکه دانشگاه بناب یک رشد دو برابری یا صددرصدی در زمینه کمیت تولید علم داشته است
  دوباره فرض کنید تعداد مقالات دانشگاه تبریز از عدد ۳۵۰۰ در یک سال به عدد ۴۰۰۰ در سال بعد برسد
  این یعنی اینکه دانشگاه تبریز یک رشد ۱۴ درصدی در زمینه کمیت تولید علم داشته است و اینگونه است که دانشگاه بناب در این رتبه بندی برتر شده است و جای تعجب ندارد چون دانشگاه بناب تعداد مقالات کمی در سالهای نخست تاسیس خود داشته است
  با تشکر

 2. IP: 109.*.*.178

  دوستان دقت کنن رتبه یک از نظر کمیت نه کیفیت

 3. IP: 2.*.*.222

  با اون مدیریتی که دوستان تو اونجا دارن مشخصه که از آخر اول میشن!

 4. IP: 2.*.*.247

  اگر سری به معتبرترین سایت ارزشیابی دانشگاهها سر بزنید دانشگاه بناب را در رتبه ۳۳۳ کشوری و ۱۷۰۸۵ جهانی بعد از واحدهای بسیار کوچک دانشگاه آزاد خواهید یافت. طبیعی است این فرد این مساله رو انکار کنه چون ده ساله معاون ۵ رییس از احزاب مختلف بوده و عامل اصلی عقب ماندگی و تحقیر دانشگاه بناب هست.
  http://www.webometrics.info/en/Asia/Iran%20%28Islamic%20Republic%20of%29?page=3

 5. IP: 2.*.*.247

  لطفا به رنکینگ دانشگاه مراغه هم توجه کنید: ۹۹ کشوری و ۳۸۲۹ جهانی
  http://www.webometrics.info/en/Asia/Iran%20%28Islamic%20Republic%20of%29

+ ديدگاه هاي ارسال شده توسط شما، پس از تاييد توسط مديريت سايت منتشر خواهد شد.
+ پيام هايي که حاوي توهين، تهمت يا اسامي افراد باشد منتشر نخواهند شد.
+ نظراتي که ارتباطي به مطلب نداشته باشند تاييد نخواهند شد.
+ بناب نیوز در تایید و یا رد نظرات مختار است.
+ در صورتيکه شخصي با اسامي مختلف براي مطلبي نظرات مختلف و متناقضي ثبت نمايد هيچکدام از نظراتش تاييد نخواهد شد.

ارسال نظر

ایمیل شما منتشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*