دوشنبه ۵ تیر ۱۳۹۶
سرخط خبرها

سموم غیرمجاز کشمش‌های صادراتی را عودت داد / تعطیلی واحدهای فرآوری کشمش

فرماندار بناب گفت: سموم غیرمجاز باعث شد با عودت کشمش صادراتی و یا کاهش قیمت کشمش مواجه شویم.

به گزارش بناب نیوز، ولی الله فرج‌اللهی در نشست بررسی و آسیب شناسی صادرات محصولات کشاورزی از جمله کشمش از تجهیز ۱۷ واحد فرآوری انگور به آخرین سیستم در این شهرستان خبر داد و اظهار داشت: هم‌اکنون واحدهای سبزه پاک‌کنی به‌صورت سه شیفته در بناب کار می‌کنند و انگور تولیدی شهرهای جنوب استان و حتی استان‌های خراسان، زنجان، آذربایجان‌غربی و تاکستان در بناب فرآوری می‌شود.

وی با اشاره به اینکه مالیات ارزش افزوده باعث بروز مشکل مالی برای کشاورزان و کارخانجات شده است؛ تصیرح کرد: مالیات ارزش افزوده بر کشمش تولیدی و وجود واسطه‌ها بین کشاورزان و کارخانجات از مشکلات اساسی است.

فرماندار بناب گفت: سموم غیرمجاز استفاده شده نیز باعث شده با عودت کشمش صادراتی و یا کاهش قیمت کشمش مواجه شویم.

وی افزود: شهرستان بناب به دلیل ظرفیت بالای خود می‌تواند به‌صورت پایلوت انتخاب شود و تعاون روستایی با خرید انگور و کشمش کشاورزان نسبت به حذف واسطه‌ها اقدام کند.

ضیاءالله اعزازی ملکی هم در این نشست با بیان اینکه از کشاورزان و صادرکنندگان در کشور حمایت لازم صورت نمی‌گیرد؛ اظهار داشت: البته در این زمینه هیچ فرد و یا جریان خاصی مقصر نیست و مشکل در ساختار اقتصادی کشور است.

وی با اظهار تأسف از عدم توجه به بخش کشاورزی در کشور افزود: متأسفانه تا حدودی در این خصوص غفلت شده است و اگر می‌خواهیم کشور پیشرفت کند باید به دو بخش کشاورزی و آموزش و پرورش توجه جدی شود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی سپس با اشاره به تعطیلی برخی واحدهای فرآوری کشمش در منطقه گفت: متأسفانه با وجود اینکه سرمایه‌های زیادی در این بخش خوابیده است برخی از این واحدها برای ایجاد بارانداز انگور اجاره شده‌اند.

اعزازی ملکی تصریح کرد: به‌جای اینکه صنایع تبدیلی دنبال کشاورز باشد متأسفانه کشاورز دنبال صنایع تبدیلی است.

وی با اشاره به اینکه مشکلات بخش کشاورزی صرفاً با تشکیل یک جلسه و سخنرانی قابل حل نیست؛ تأکید کرد: تا زمانی که منافع ملی را به منافع شخصی ترجیح نداده ایم هیچ مشکلی حل نخواهد شد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در ادامه از آمادگی خود برای طرح و بیان مشکلات کشاورزان و بویژه کشمش در مجلس خبر داد.

فارس

کانال بناب نیوز در تلگرام

یک نظر

  1. IP: 95.*.*.13

    در خصوص برگشت محصولات کشاورزی صادره از ایران میتوان عدم مدیریت در پرورش و کاشت و داشت و برداشت و استفاده غیر استاندارد مواد شیمایی و عدم توجه کافی مسئولان جهاد کشاورزی و وزارتخانه های مرتبط با صادرات محصولات کشاورزی ,گوشتی و… نبود استاندارد های جهانی در ایران است. محصولات نامناسب کشاورزی صادره از کشورمان به دلیل عدم رعایت استانداردهای بهداشتی نه تنها به تجارت ما ضربه می زند بلکه آبروی ما را نیز در معرض خطر قرار می دهد. سوا از مسائل سیاسی در منطقه و اعمال نفوذ بعضی از کشورهای به ظاهر دوست ولی کاملا مغرض و دشمن ایران، یکی از دلایل عودت محصولات صادره، استفاده بیش از حد مواد و سموم و وجود انواع کارچ های مضر برای انسان شاید یک دلیل بر برگشت دادن محصولات داخلی از کشورهای جهان و حتی کشورهای اطراف و جهان سومی هاست. چه کسی به جز دولت و وزارت بهداشت و وزارت جهاد باید پاسخگوی این موارد باشند.؟
    طبق آمار رسمی سالانه در کشور ما ۷۰ هزار نفر به تعداد بیماران سرطانی اضافه می شود و بیش از ۳۰ درصد این بیماران بر اثر استفاده از محصولات کشاورزی مسموم به این بیماری دچار می شوند. اگر خطر سلامت جامعه مطرح است چرا مسئولین بزرگوار ما بی توجه هستند ؟ وجود سرطان در انسان به دلیل تغییرات هورمونی در بدن انسان است و این تغییرات علاوه بر نحوه زندگی ما یعنی وجود استرس و بی خوابی ها ، راحت طلبی شهروندان و….و عدم توجه به سلامت جسمی در جامعه است. و در کنار این نوع سبک زندگی استفاده شهروندان از محصولات تولیدی خود به دلیل استفاده از مواد هورمونی و سموم مختلف ، باعث از بین بردن نظم درونی بدن و تاثیر بر غدد مختلف در داخل بدن اسنان است.

+ ديدگاه هاي ارسال شده توسط شما، پس از تاييد توسط مديريت سايت منتشر خواهد شد.
+ پيام هايي که حاوي توهين، تهمت يا اسامي افراد باشد منتشر نخواهند شد.
+ نظراتي که ارتباطي به مطلب نداشته باشند تاييد نخواهند شد.
+ بناب نیوز در تایید و یا رد نظرات مختار است.
+ در صورتيکه شخصي با اسامي مختلف براي مطلبي نظرات مختلف و متناقضي ثبت نمايد هيچکدام از نظراتش تاييد نخواهد شد.

ارسال نظر

ایمیل شما منتشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*