دوشنبه ۵ تیر ۱۳۹۶
سرخط خبرها

هنر تأثیرگذارترین روش مقابله با آسیب های اجتماعی است / موسیقی به عنوان نیاز عمومی جامعه و مردم مورد توجه قرار گیرد

معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی بر لزوم استفاده از زبان هنر به عنوان تأثیرگذارترین روش در مقابله با آسیب های اجتماعی تاکید کرد.

photo_2016-12-16_21-42-48

به گزارش بناب نیوز، یازدهمین جشنواره موسیقی «آوای انتظار» شهرستان بناب در حالی با حضور معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی و مسئولان و جمعی از هنرمندان در این شهرستان برگزار شد که در پایان و پس از اجرای برنامه های هنرمندان شرکت کننده، گروه های برتر جشنواره بر اساس اعلام نظر هیأت داوران جشنواره معرفی و با اهدای هدایایی از آن ها تقدیر بعمل آمد.

زبان هنر تأثیرگذارترین روش مقابله با آسیب های اجتماعی

معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی  در این مراسم ضمن تقدیر از برگزاری مناسب این جشنواره گفت: برگزاری چنین جشنواره ای به مدت یازده سال نشان از وجود ظرفیت هنر موسیقی در جوانان این منطقه است و جا دارد این جشنواره از سال آینده بصورت استانی برگزار شود.

علی محرمی در جمع هنرمندان بنابی و علاقمندان به هنر از آمادگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برای برگزاری جشنواره موسیقی «آوای انتظار» بناب از سال آینده بصورت استانی خبر داد و افزود: شهرستان بناب در ماه های اخیر شاهد برگزاری جشنواره سراسری شعر غدیریه، جشنواره تئاتر و جشنواره آوای انتظار بوده و جشنواره هنرهای تجسمی را نیز در دهه فجر برگزار خواهد کرد و این اقدامات باعث شده شهرستان بناب به عنوان قطب جشنواره استان در عرصه هنری مطرح شود.

وی تصریح کرد: یکی از وظایف و مأموریت های اصلی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آماده سازی زیرساخت های لازم برای استفاده هموطنان عزیز در این استان از تولیدات فرهنگی و هنری است و درهمین راستا در سال ۹۴ سینماهای شهرستان های بناب، مراغه، میانه، مرند و شبستر افتتاح و در اختیار شهروندان این شهرستان ها قرار گرفت که با استقبال خوب مردم مواجه شده است.

معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی همچنین از انجام مقدمات برای راه اندازی سینما در شهرستان های ملکان، عجب شیر، هریس، ورزقان و بستان آباد  در آینده نزدیک خبر داد و گفت: بحث تمرکز زدایی و واگذاری فعالیت های فرهنگی به خود هنرمندان از دیگر مأموریت های این اداره کل بوده و قرار است تمام فعالیت های فرهنگی و هنری به خود هنرمندان واگذار شود.

محرمی با انتقاد از عدم تخصیص اعتبارات لازم به بخش هنر اظهار کرد: اعتبارات تخصیصی هیچ مناسبت و سنخیتی با مأموریت ها و وظایف محوله به فرهنگ و ارشاد اسلامی ندارد که امیدواریم نسبت به تخصیص اعتبار مورد نیاز به این بخش اهتمام لازم بعمل آید و امیدواریم شاهد تخصیص اعتبارات در شأن فرهنگ و هنر باشیم زیرا اگر می خواهیم در عرصه آسیب های اجتماعی با آن ها مقابله کنیم مطمئن باشید زبان هنر تأثیرگذارترین روش است.

تقویت موسیقی محلی و سنتی از مهمترین اهداف جشنواره «آوای انتظار»

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بناب نیز در این مراسم با ارائه گزارشی از روند برگزاری این جشنواره گفت: یازدهمین جشنواره موسیقی آوای انتظار همزمان با میلاد مسعود پیامبر رحمت حضرت محمد(ص) به مدت سه روز در شهرستان بناب برگزار شد که با استقبال خوب و گرم اهالی شهرستان مواجه بود.

حبیب صدقی از برگزاری جشنواره در دو بخش عاشیقلار و موسیقی سنتی خبر داد و تصریح کرد: ۱۶ گروه در یازدهمین جشنواره موسیقی «آوای انتظار» بناب شرکت کرده بودند که از این تعداد ۹ گروه به مرحله نهایی راه یافتد و تقویت موسیقی محلی و سنتی ایرانی در مقابل هجوم موسیقی غربی و ایجاد فرصت برای رقابت هنرمندان، هنرجویان و جوانان شهرستان در بخش موسیقی از مهم ترین اهداف برگزاری این جشنواره است.

وی همچنین انتقال تجارب ارزنده پیشکسوتان به نسل جوان و نیز ایجاد شور و نشاط و شادابی در بین مردم و ترویج اشعار مرتبط با موضوع انتظار در قالب آوای موسیقی محلی و سنتی را از دیگر اهداف این جشنواره اعلام کرد.

دبیر یازدهمین جشنواره موسیقی «آوای انتظار» بناب در پایان از مسئولان شهرستان، فرمانداری، شهرداری و شورای اسلامی شهر و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بخاطر همکاری در برگزاری این جشنواره تقدیر و تشکر کرد.

موسیقی به عنوان نیاز عمومی جامعه و مردم مورد توجه قرار گیرد

نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی هم در این مراسم گفت: حاکمیت باید به تمام نیازهای عمومی جامعه و مردم توجه کند و یکی از این نیازها هنر موسیقی است.

ضیاءالله اعزازی ملکی به مأموریت های متعدد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره کرد و افزود: این وزارتخانه به بخش هنر موسیقی نسبت به سایر حوزه ها کمتر توجه داشته و به ویژه در زمان تخصیص اعتبارات بودجه کمی به این بخش در نظر گرفته می شود.

وی همچنین با اشاره به نیاز بشر به موسیقی تصریح کرد: این نیاز یک نیاز فطری است ولی متأسفانه بخاطر استفاده ابزاری از این هنر، در مقطعی موسیقی در جامعه بدنام شده است و همانطوری که به آثار تاریخی رنگ و لعاب داده شده، گاهی به هنر موسیقی نیز رنگ و لعاب داده شده است تا اینکه موجبات بدنامی موسیقی را فراهم آورند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه امروز بیش از هر زمان دیگری هنر موسیقی جایگاه اصلی خود را پیدا می کند؛ اظهارکرد: آنچه را با زبان هنر می توان مطرح کرد و به آن دست یافت، با زبان های دیگر امکان پذیر نیست.

اعزازی با اشاره به تأثیرات مثبت هنر موسیقی در حل مسائل و مشکلات اجتماعی تصریح کرد: موسیقی یکی از نیازهای فطری بشری است که باید به این موضوع اهتمام کرد و در مجلس نیز در راستای رفع موانع آن تلاش خواهیم کرد.

مهر

کانال بناب نیوز در تلگرام

یک نظر

  1. IP: 95.*.*.227

    بسیاری حتی از نام موسیقی هراس دارند. چانچه در جشنواره کباب بناب اجرای موسیقی های اصیل اذری و ایرانی حساسیتهایی را ایجاد نمود. البته این حساسیت در خود مردم نبود. حساسیت ها توسط اقشاری کوچکی از مردمان بود . موسیقی سنتی و اصیل ایرانی – اذری برای ارامش اذهان و فکر و رح انسان تاثیر بسزایی دارد. باشد که مورد توجه مسئولین عزیز قرار گیرد و با توجه بیشتر به موسیقی اصیل ایرانی موجب رضایت خاطر شهروندان باشیم./

+ ديدگاه هاي ارسال شده توسط شما، پس از تاييد توسط مديريت سايت منتشر خواهد شد.
+ پيام هايي که حاوي توهين، تهمت يا اسامي افراد باشد منتشر نخواهند شد.
+ نظراتي که ارتباطي به مطلب نداشته باشند تاييد نخواهند شد.
+ بناب نیوز در تایید و یا رد نظرات مختار است.
+ در صورتيکه شخصي با اسامي مختلف براي مطلبي نظرات مختلف و متناقضي ثبت نمايد هيچکدام از نظراتش تاييد نخواهد شد.

ارسال نظر

ایمیل شما منتشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*