جمعه ۲ تیر ۱۳۹۶
سرخط خبرها

ضرورت انتخاب افراد اصلح در انتخابات / ملاک های گزینش یک عضو شورا

ثبت نام داوطلبان عضویت در شوراهای اسلامی شهر و روستا برای دوره پنجم پایان یافت و قرار است روز ۲۹ اردیبهشت ماه سال جاری همزمان با انتخابات ریاست برگزار شود.

به گزارش بناب نیوز، اگرچه تا زمان انجام انتخابات و حتی مدت ها بعد از آن بررسی رخدادهای مربوط به انتخابات، تحلیل ها و تفسیرهای زیادی از سوی افراد، محافل و احزاب مختلف به رشته تحریر در خواهد آمد اما با این مقدمه کوتاه اشعار می دارد که هدف نویسنده این نوشتار در مورد بررسی چگونگی و کیفیت انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در شهرستان بناب است.

انتخابات شوراهای اسلامی موقعیتی است که در آن مردم می توانند وزن سیاسی خود را نشان دهند و این نکته را بعنوان یک برگ برنده در دستان خود حساب می کنند«که یک رأی دارند و می توانند از آن برای فرستادن افرادی به ترکیب اصلی شورای شهر استفاده کنند.

متأسفانه متغیرهایی در انتخاب افراد برای ترکیب شورای شهر از نظر مردم تعیین کننده به نظر می رسند که در آینده سیاسی و اجتماعی شهر و کشور کمترین تأثیرگذاری را دارند.

یکی از این متغیرها نقش پررنگ و لعاب قوم و طایفه گری در انتخابات شوراهای اسلامی و انتخاب افراد برای عضویت در آن هاست. چنانچه اگر داوطلبان احتمالی شورای اسلامی شهر افرادی متخصص و متعهد نباشند و با این فرض که حتی برای قوم و قبیله و طایفه خود نیز مفید فایده نخواهند بود با این حال متأسفانه چون اکثر مردم فکر می کنند تمام قدرت شان قبل از رأی دادن است سعی می کنند به انحای گوناگون نیاز افراد داوطلب به خودشان را به آن ها بفهمانند.

به همین دلیل برخی افراد که از مدت ها پیش قصد نامزدی برای انتخابات شورای اسلامی شهر را دارند از یکی دو سال قبل از انتخابات فعالیت گسترده خود را آغاز می کنند، خانه به خانه به همشهریان خود سر می زنند، در مراسم ختم و شادی آن ها حضور می یابند و به روش های متفاوت برای بدست آوردن آرای مردم خود را به آن ها معرفی می کنند.

البته این بستر اجتماعی موجود در جامعه است که فرد به جای انتخاب افرادی با سوابق علمی، اجرایی و سیاسی تأثیرگذار به دنبال شخصی است که برای گرفتن رأی به هر دری می زند. این نگرش تا آنجا پیش رفته است که باعث می شود افراد شایسته کمتری ترجیح و به عبارتی به خود جرأت دهند که پای در چنین معرکه ای بگذارند و خود را در معرض آزمون قرار دهند. پس عطای حضور در شورای اسلامی شهر را به لقایش می بخشند.

با این چرخه معیوبی که برای انتخابات پارلمان شهری ایجاد شده پرواضح و مبرهن است که شورای شهر از ترکیب تأثیرگذار و تعیین کننده خود در روند توسعه شهر محروم بماند.

با توجه به آخرین آمار اعلامی فرماندار شهرستان بناب ۶۹ نفر در حوزه شهری بناب برای ورود به ترکیب پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر بناب ثبت نام کرده اند که در این بین و در کنار افراد شایسته شاهد نام نویسی برخی اعضای تعلیقی شورای اسلامی شهر بناب نیز هستیم و این در حالی است که مسئول هیأت عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی استان آذربایجان شرقی در اظهارات اخیر خود از افراد تعلیقی شوراهای اسلامی شهر و روستا خواسته بود که از ثبت نام اجتناب کنند.

بنا بر این امیدواریم این افراد تا قبل از بررسی صلاحیت ها از نامزدی انصراف دهند زیرا مردم قطعاً با انتخاب افراد اصلح و شایسته برای شورای شهر این افراد را در صورت عبور احتمالی از فیلترهای قانونی نیز با دستان خود کنار خواهند زد.

به هر حال انتظار می رود اهالی شریف و متدین بناب افرادی را برای عضویت در شورای هفت نفره اسلامی شهر بناب انتخاب کنند که این افراد مایه افتخار موکلان خود باشند نه باعث شرمساری همشهریان خود و این میسر نخواهد بود مگر اینکه مردم برای رأی دادن به سوابق نامزدهای انتخاباتی شورای اسلامی شهر با دقت توجه کنند و افرادی را برگزینند که پیشینه قوی در امور اجرایی و مدیریتی داشته اند. افرادی که منافع ملی را قربانی منافع مادی فردی نمی کنند و از نظر مالی سابقه شفافی را دارا بوده اند.

مهم تر از آن نیز اینکه نامزدها برای به دست آوردن رأی راه درست و سالم را برگزینند که اگر چنین شود می توان به شورایی کارآمد و با کفایت لازم امید داشت وگرنه در به همان پاشنه خواهد چرخید.

جاوید بنابیان

کانال بناب نیوز در تلگرام

یک نظر

 1. IP: 162.*.*.63

  ضمن تقدیر و تشکر از نگارنده این مطلب چند سطری در تایید این بیانات تقدیم میگردد:
  همانطور که مطلع هستید فلسفه تشکیل شوراهای شهر و روستا در قانون اساسی جمهوری اسلامی با الهام از قرآن کریم این است که با مشارکت عمومی مردم مناطق مختلف و حرکتی هدفمند، هماهنگ، تخصصی و منسجم، تلاش برای پیشبرد و سرعت بخشیدن به برنامه‌های سیاسی، اجتماعی، عمرانی و رفاهی مناطق، تخصصی‌تر صورت گیرد و با شکل‌گیری آنها ضمن استفاده از افکار عمومی مناطق و سلایق مختلف، تلاشی عمومی برای سرعت بخشیدن به انجام امور با کیفیت مطلوب‌تر آغاز شود.
  با این وجود شوراهای شهر و روستا در سطح کشور دارای معایبی نیز هستند که هر یک می‌توانند در هر شورایی وجود داشته باشند، که در اینجا تعدادی از آن را که ممکن است به صورت بالقوه در شوراهای شهر و روستا وجود داشته باشد را برشمرده و به آن اشاره می‌شود ، که اگر رای دهندگان این معایب را بشناسند و مورد توجه قرار دهند، می‌توانند در تشخیص کاندیداهای اصلح موفق‌تر عمل کنند و شوراهایی متخصص، پویا، متعهد و آگاه به وظایف و اختیارات برای شهر و روستای خود انتخاب کنند.
  – شورا، خانه اختلافات و دعواهای صنفی و سیاسی نیست و نباید برای تصمیم‌گیری درباره شهرداری و سایر امور مربوط به شورا، لشکرکشی کرد چرا که حضور دیدگاه‌های مختلف، متفاوت و حتی متخاصم در شوراهای شهر و روستا این نهاد و تشکل را دچار ضعف و عدم کارایی می‌کند.
  – برخی از کاندیدها صرفا به خاطر شهرتشان یا نام نیک اجداد و نیاکان خود رأی می‌آورند و نه به خاطر تخصص و تجربه که این موضوع کارایی شوراها را در انجام امر تخصصی و اجرایی به شدت پایین آورده و کاهش می‌دهد.
  – در برخی از موارد بسیاری از کاندیداها به خاطر حزب، جناح و بازی‌های سیاسی، خود را وارد عرصه انتخابات شوراها می‌کنند تا حزب و جناح آنان در شورا غالب باشد که در این طرز فکر غالب بودن تفکر حزبی و جناحی افراد در مجموعه شورا ملاک است و خدمت صادقانه کمتر مورد توجه است.!
  – طبق قانون، اعضای شورای شهرها برای هر مسئله‌ای فقط اختیار دارند تا طی ضوابطی با شهردار ملاقات کنند و مسائل را بررسی کنند اما گاهی آنان به صورت مستقیم با برخی پرسنل دیدار می‌کنند تا کسب اطلاعات کنند یا کار خاصی را از آنان بخواهند که این موضوع مدیریت شهردار در مجموعه شهرداری را تضعیف می‌کند. بارها در خود شهر بناب ما اعضایی را میبینم که به همراه چند نفربه اتاقهای شهرداری سرک میشکند تا مورد ان افراد را مرتفع نماید . این در حالیست که اگر قوانین مصوب انها در شورا دقیق و واضح و بطور کلی منافع شهر و شهروند را هدف قرار داده باشد دیگر نیازی به حضور این عضو از شورای شهر برای مرتفع کردن مشکلات ادارای و جلب منافع انها نمیرفت.!
  – در مواردی، بیشتر توان شهردار و مجموعه شهرداری صرف پاسخگویی بیش از حد به شوراها به خاطر مسائل ریز و جزیی و حاشیه زدایی می‌شود و آنان به جای آن که به امور مختلف شهر بپردازند دنبال برائت خود از حواشی می‌شوند. نمونه بارز ان انتخاب چندین شهردار در یک دوره نشان از وجود تفاوت نظر و تضاد بین اعضا و شهرداری میباشد.حتی در انتخاب شهردار نهایتا وزارت کشور است که حکم شهرداررا صادر میکند. اگر قرار باشد حکم توسط وزارت کشور صادر شود نقش مردم و شورا چیست؟. متاسفانه طبق قانون، شوراهای شهر فقط بر شهرداری‌ها نظارت دارند و در مابقی امور مربوط به شهر دخالتی ندارند یعنی در واقع ابزاری برای اعمال نظر در سایر مسائل شهر ندارند و در این امور تصمیم گیرنده نیستند در صورتی که خدمات شهری فقط ویژه شهرداری نمی‌شود و بسیاری از ادارات دیگر همانند برق، آب و فاضلاب، مخابرات و … را شامل می‌شود که شورا هیچ اختیار و نفوذی بر آنها ندارد. قوم گرایی و قبیله گرایی در انتخاب افراد باعث میشود تا فرد لایق نتواند این مسندها را تصاحب نماید. لذا گاها دیده میشود که افرادی که دارای تخصص و اگاهی کامل در این حوزه هستند به قولی عطاء شورا را به لقایش میبخشند و خود را کنار میشکند. تکثر افراد برای تصدی این امر شاید خوب باشد ولی نباید تخصص گرایی از دید مسئولین شهری و تحقیق ونظارت و اجرا بدور بماند.قطعا اگر شورای منتخب مردم دارای سوابق اداری و کاری باشند و تخصص کافی و شجاعت مقابله با مشکلات و بحرانها داشته باشد بهتر خواهد توانست ان مشکلات و بحرانها را مدیریت نماید. لذا حضور افرادی که فاقد این صلاحیتها برای تصدی شورای شهر باشند به نظر ضروری نیست. شایسته سالاری همیشه مورد قبول مردم فهیم بوده است ولی به دلیل قرابتهای فامیلی و قبیله ای متاسفانه احساسی عمل میکنیم و از انتخاب اصلح ترینها خود داری میکنیم.
  بهترین جامعه آن است که بهترین زندگی را برای شهروندان ممکن سازد.

+ ديدگاه هاي ارسال شده توسط شما، پس از تاييد توسط مديريت سايت منتشر خواهد شد.
+ پيام هايي که حاوي توهين، تهمت يا اسامي افراد باشد منتشر نخواهند شد.
+ نظراتي که ارتباطي به مطلب نداشته باشند تاييد نخواهند شد.
+ بناب نیوز در تایید و یا رد نظرات مختار است.
+ در صورتيکه شخصي با اسامي مختلف براي مطلبي نظرات مختلف و متناقضي ثبت نمايد هيچکدام از نظراتش تاييد نخواهد شد.

ارسال نظر

ایمیل شما منتشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*