دوشنبه ۵ تیر ۱۳۹۶
سرخط خبرها

شوراها، پارلمان‌های محلی رابط بین مردم، دولت و مجلس هستند

نماینده مردم شهرستان بناب در مجلس شورای اسلامی گفت: شوراها به عنوان پارلمان‌های محلی رابط بین مردم، دولت و مجلس هستند و نقش مهمی برای انتقال مشکلات متعدد مردم به مسئولان دارند.  

به گزارش بناب نیوز، ضیاءالله اعزازی ملکی با بیان این مطلب گفت: مردم بایستی به افراد نخبه، کارامد، با تجربه، متعهد و دلسوز اعتماد کنند و بصورت منطقی و به دور از احساسات و حاشیه ها نسبت به انتخاب افراد کارآمد و باتجربه اقدام کنند تا برآیند کار توسعه و آبادانی باشد.
اعزازی ملکی با بیان اینکه شوراهای اسلامی به واسطه جایگاهی که در قانون پیش بینی شده است باعث تقویت گفتمان مشارکت‌پذیری  و مسئولیت‌پذیری در جامعه می شوند ادامه داد: در واقع شوراها باعث تقویت مدیریت محلی شده و اگر به عنوان پارلمان محلی تقویت شوند، باعث می‌شوند که مردم خود را در همه اتفاقات شهری و روستایی سهیم بدانند وی با اشاره به حاشیه های  ایجاد شده در دوره اخیر شوراهای شهر گفت: این اتفاقات باعث  کاهش اعتماد مردم نسبت به این نهاد تصمیم گیری شد.
نماینده مردم شهرستان بناب در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه بررسی دقیق تعیین صلاحیت ها در هیات های نظارت مطالبه عمومی است تصریح کرد: بدون تردید هیات های نظارت با دقت و جدیت و لحاظ کردن امر قانون و حق الناس  رسالت خطیر خود را به خوبی انجام دادند. اعزازی ملکی از ابتکار عمل هیات عالی نظارت در مصاحبه با نمایندگان و انتقال تجربه آنها در فرآیند پارلمان های محلی قدردانی کرده و افزود: شوراها به عنوان پارلمان‌های محلی رابط بین مردم، دولت و مجلس هستند و نقش مهمی برای انتقال مشکلات متعدد مردم به مسئولان دارند.
وی ادامه داد:در طول تاریخ  انقلاب اسلامی هرجا به مردم اعتماد کردیم و نقش دادیم مردم صادقانه و قاطعانه در صحنه های مورد نظر موثر واقع شدند. اعزازی ملکی با بیان اینکه سپردن مسئولیت ها به مردم یکی از افتخارات نظام است تصریح کرد:شوراها یکی از صحنه های مهم برای نقش آفرینی مردم در عرصه مدیریت شهری وروستایی است.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت:در مورد ارزیابی عملکرد شوراها باید در مرحله اول فرآیند این چهار دوره را با آن چیزی که در قانون پیش بینی شده مقایسه کنیم و ببینیم که آیا مسیر همان است که قانونگذار مشخص کرده است یا نه.
اعزازی ملکی افزود: در فرآیند زمانی چهار دوره گذشته شوراها، هم تجربه های خوبی کسب شده و هم نقاط ضعف محدودی برای مردم و مسئولان نمایان شد که حاکی از خلا نظارتی و قانونی بوده که مجلس به دنبال رفع این ایرادهاست.
نماینده مردم شهرستان بناب برای اصلاح قوانین شوراها  و رساندن این نهاد به جایگاه حقیقی، نقش مردم و مجلس را مکمل هم خوانده و تاکید نمود:شوراها به عنوان پارلمان های محلی بهترین مشاور و بازوان فکری مجلس و نمایندگان هستند و نمایندگان نیز با دید مشاوران  محلی به حمایت شوراها نیازمند هستند واین ارتباط دو سویه است.
وی با مثبت ارزیابی کردن افزایش کاندیداهای پنجمین دوره شوراهای شهر و روستا در مقایسه با دوره های قبلی تاکید کرد: این امر ناشی از  شناخت مردم نسبت به جایگاه شوراها و احساس مسئولیت برای نقش آفرینی شوراها در عرصه مدیریتی است.

مهر

کانال بناب نیوز در تلگرام

یک نظر

  1. IP: 162.*.*.184

    الکترونیکی شدن انتخابات با روند فعلی فقط می تواند یک درصد تخلفات را آشکار کند و آنهم بدین صورت است که با ثبت کارت ملی طرف در سیستم ، این فرد دیگر مجددا نمی تواند حتی با شناسنامه المثنی رای دهد. این مورد تخلف اندک است. مسئله مهم تفکیک ساکنان یک شهر از ساکنان شهر همجوار است. در یک روش ایده آل و مشابه غربی ها کسی که اقدام به سکونت در یک شهر از کشورهای اروپایی کند ابتدا باید به شهرداری مراجعه و کارت سکونت بگیرد. این کار درایران انجام نمی نشود. در آنجا شهرداری صاحب شهر است و محق است بداند که یک غریبه در این شهر چکار دارد می کند. اگر بخواهیم سکونت فرد را اثبات کنیم باید طرف یک قبض آب یا برق بیاورد یا قولنامه اجاره مسکن و یا شماره تلفن ثابتو… که بسیار بروکراسی ساز است و انجام انتخابات را مختل می کند. کسانی هستند که تولد شان بناب است اما در یک شهر دیگر سکونت دارند. کسانی هستند که متولد شهر دیگر هستند اما در بناب سکونت دارند. نظام هنوز در حل معمای رای دهندگان اتوبوسی گیر کرده و بزودی حل نخواهد شد. مگر اینکه سکونت فرد به طریقی و قبل از انتخابات محلی در کارت هوشمند درج گردد. همچنین برای شهرداری ها نقشی در این رابطه داده شود.

+ ديدگاه هاي ارسال شده توسط شما، پس از تاييد توسط مديريت سايت منتشر خواهد شد.
+ پيام هايي که حاوي توهين، تهمت يا اسامي افراد باشد منتشر نخواهند شد.
+ نظراتي که ارتباطي به مطلب نداشته باشند تاييد نخواهند شد.
+ بناب نیوز در تایید و یا رد نظرات مختار است.
+ در صورتيکه شخصي با اسامي مختلف براي مطلبي نظرات مختلف و متناقضي ثبت نمايد هيچکدام از نظراتش تاييد نخواهد شد.

ارسال نظر

ایمیل شما منتشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*