دوشنبه ۵ تیر ۱۳۹۶
سرخط خبرها

گزارش تصویری از روستای قیماس خان بناب

قیماس‌خان یکی از روستاهای شهرستان بناب است که در ۱۷ کیلومتری شمال بناب دقیقا در دامنه رشته کوههای سهند واقع شده‌است. تعدادخانوارهای این روستا به ۶۰ خانوار می‌رسید که بدلیل کوچ مردم هم اکنون ۷ خانوار در آن زندگی می کنند.

قیماسخان قدمتی دیرین دارد که نامش برگرفته از نام یک سردار اشکانی می‌باشد. این روستا با روستاهای شورگل، قره زکی، صومعه، گنبد وزاویه، تپیک دره، تجرق، توتاخانه، آهق و آلقو احاطه شده‌ است.

بنا به روایاتی این روستا در حدود ۵ کیلومتر از محل فعلی خود بالاتر میان دو کوه واقع شده بود که محل سابق روستا فعلا به نام اصل قیماسخان (قیماسخان اصل) شناخته می‌شود. کوهها و ارتفاعات دیدرس شمال شهرستان عمدتا در اراضی قیماسخان می‌باشد که کوههای قزل داغ، بز داغ، جین قیه سی(صخرهٔ جن) از معروفترین کوههای قیماسخان می‌باشند.

دره و تفرجگاه محلی توران دره سی نیز از روستای قیماسخان قابل دسترسی است (دره توران، دره مشترک روستاهای قیماسخان و توتاخانه می‌باشد). غار معروف چاخماقلو (در اراضی توتاخانه) نیز از روستای قیماسخان قابل دسترسی است و غار چوبوقلو (چبقلو) نیز در همین روستا واقع شده‌ است.

راه روستای قیماسخان ۹کیلومتر تا روستای شورگل آسفالت و ۸کیلومتر بصورت جاده شنی هموار بوده که توسط انواع وسایل نقلیه قابل دسترسی است و امکانات برق، تلفن، آب آشامیدنی و گاز نیز در این روستا دایر می باشد.

در زیر تصاویر زیبای این روستا را که از لنز دوربین بهزاد نبی قدیم به ثبت رسیده اند را مشاهده می نمایید.

کانال بناب نیوز در تلگرام
+ ديدگاه هاي ارسال شده توسط شما، پس از تاييد توسط مديريت سايت منتشر خواهد شد.
+ پيام هايي که حاوي توهين، تهمت يا اسامي افراد باشد منتشر نخواهند شد.
+ نظراتي که ارتباطي به مطلب نداشته باشند تاييد نخواهند شد.
+ بناب نیوز در تایید و یا رد نظرات مختار است.
+ در صورتيکه شخصي با اسامي مختلف براي مطلبي نظرات مختلف و متناقضي ثبت نمايد هيچکدام از نظراتش تاييد نخواهد شد.

ارسال نظر

ایمیل شما منتشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*