جمعه ۲ تیر ۱۳۹۶
سرخط خبرها

ضرورت آسیب‌شناسی برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا / انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا فیلتر شورای نگهبانی می‌خواهد

انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا روز جمعه گذشته در شرایطی برگزار شد که حرف و حدیت‌های فراوانی در بحث تأیید و رد صلاحیت نامزدهای انتخابات شوراهای اسلامی مطرح بوده و هست.

به گزارش بناب نیوز، در پروسه مربوط به گزینش نامزدهای انتخابات شوراهای اسلامی تأیید صلاحیت برخی افراد مسئله دار این سوال را در ذهن مردم متبادر کرد که «اگر این افراد مشکل داشتند پس چرا تأیید شده‌اند؟!»

اگر چه پاسخ به این سؤوال ابتدایی می‌تواند روشنگر اصل مسئله و مسائل مرتبط بعدی باشد اما فارغ از تبادل پرسش و پاسخ چنین به نظر می‌رسد که بی‌نظمی‌ای رخ داده و دخالت‌های عوامل بیرونی تا حدی بوده است که در شهر بناب نامزدی که از ترکیب شورا تعلیق و رد صلاحیت شده بود، بعد از اتمام مهلت زمان قانونی تبلیغات صلاحیت وی احراز می‌شود.

بالاتر از آن اینکه این نامزد پس از تأیید صلاحیت و در مقابل چشمان عوامل برگزاری و نظارت بر انتخابات شوراها اقدام به تبلیغ انتخاباتی غیرقانونی پس از اتمام زمان تبلیغات می‌کند.

عملکرد هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر علاوه بر موارد مطرح شده به قدری قابل نقد بود که اعضای هیأت عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی آذربایجان‌شرقی به دلیل عملکرد ناصواب هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی و به نشانه اعتراض به نحوه تأیید و رد صلاحیت‌ها تصمیم به استعفای دسته جمعی گرفتند.

در این ارتباط سلمان خدادادی رئیس مستعفی هیأت عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی در آذربایجان‌شرقی گفت: در هر چهار دوره اخیر انتخابات شوراهای اسلامی در هیأت مرکزی نظارت استان و نیز هیأت مرکزی مسؤولیت داشته و عهده‌دار این امانت مردم در بررسی صلاحیت داوطلبان بوده‌ام.

وی افزود: اما تاکنون در هیچ دوره‌ای مانند این دوره هیأت مرکزی نظارت را ضعیف‌تر و سست عنصر ندیده بودم و متأسفانه در این دوره هیأت مرکزی نظارت بازیچه همگان قرار گرفت.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی سپس فرآیند تأیید و ردصلاحیت افراد مسئله‌دار توسط هیأت مرکزی نظارت تا ساعتی پیش از آغاز انتخابات را تقبیح کرد و گفت: در حالی که شاهد برگزاری انتخابات در استان بودیم، همچنین شاهد بودیم که هیأت مرکزی نظارت افرادی را همچنان تأیید صلاحیت کرده و به لیست کاندیداها اضافه می‌کند.

از این رو، با عنایت به مقدمه نوشتار همچنین سخنان سلمان خدادادی رئیس مستعفی هیأت عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در استان آذربایجان‌شرقی می توان استنباط کرد که بر جریان نظارت مجلس بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا ایرادات جدی وجود دارد.

فقدان ساز و کار مناسب، بی توجهی به مستندات شهرستان‌ها، استان‌ها، احراز و عدم احراز صلاحیت‌ها و بعضاً تأیید کسانی که حتی محرومیت کیفری داشته و در ادوار گذشته شوراها کنار گذاشته شده‌اند، از آسیب‌های جدی این دوره از انتخابات شوراهای اسلامی بود.

با توجه به شرایطی که در بحث بررسی روند صلاحیت نامزدهای شورای پنجم شاهد بودیم، پیشنهاد می‌شود از دوره آتی انتخابات نظارت بر عهده شورای محترم نگهبان باشد و در صورت به نتیجه نرسیدن آن حداقل ساز و کار بی عیب و نقصی برای این منظور پیش‌بینی شود تا بیش از این آبروی مجلس شورای اسلامی نیز مخدوش نشود.

به عبارتی صریح‌تر، ضرورت تجدیدنظر در نحوه نظارت نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا بیش از پیش احساس می‌شود.

همچنان که نوع و روند بررسی کنونی صلاحیت‌ها در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا نه تنها باعث عدم علاقمندی افراد مؤمن برای حضور و مشارکت در انتخابات می‌شود بلکه نتیجه انتخابات نیز ناشایست بوده و موجب عدم توسعه یافتگی و پس روی شهر خواهد شد و علاوه بر آن خدای نکرده بعد از مدتی شاهد دستگیری اعضای شوراهای اسلامی خواهیم بود.

نگارنده: جاوید بنابیان

کانال بناب نیوز در تلگرام

۲ نظر

  1. IP: 162.*.*.89

    خدا را شکر مردم قدر شورای نگهبان را می دانند و در انتخابات شوراها دیدند که اگر شورای نگهبان نباشد چه وضعیتی پیش خواهد آمد.

  2. IP: 95.*.*.63

    با درود هرموقع بیانات و متن های برادر عزیزمان اقای جاوید بنابیان را میبینم لذت میبرم. ایشون در بطن جامعه هستند و مشکلات را درک میکنند. بدعتی که گذاشته شد هنوز بجای خود باقی است و متاسفانه ما ارگان و نهادو یا تشکل دولتی برای نظارت و تحقیق و بررسی افراد کاندید نداریم و اگر داریم متاسفانه برخوردهای سلیقه ای و بدور از منافع مردم و نظام عمل میکنند. حتی کسی هم نیست بر این عزیزان خرده بگیرد که چرا فردی که دارای سوابق خوب در مدیریت ها نبوده چگونه مورد تایید صلاحیت قرار گرفته است!!. این یعنی عدالت در جامعه ما هنوز حاکم نیست.محافظه کاری ها و منفعت طلبی ها باند بازی ها و سیاسی کاری ها در بررسی های افراد باعث شده شهر منو شما دچار بی انظباطی شود. یک بعد این داستان اعمال نفوذ نمایندگان شاید باشد. همانطور که بر اختلافات قومی و طایفه ای در بناب دامن زده میشود صرفا برای کسب رای ان منطقه و محله و قومیت است.بخاطر همین یک بعد بعضی از دوستان و مسئولین برای جلب رای ان منطقه حقوق سایر مردم را ضایع میکنند.اگر نیت اصلی انها ابادانی و ترقی و پیشرفت شهر باشد باید حقوق مردم ضایع نشود.اینان فرمایش حضرت امام (ره) که فرمود میزان رای مردم است را به سخره میگیرندو به نوعی به این فرمایشات دهن کجی میکنند. در این اواخر دادو ستد رای گویا نهادینه شده است و متاسفانه کسی جوابگوی این بی حرمتی ها نیست. شاید دلیل قهر بعضی از همشهریان از صندوق رای همین باشد .یعنی بی توجهی به نظر مردم باعث میشود خواسته و یا ناخواسته تیشه به ریشه بزنند. اما فقط یک نسخه میتوان بر این بی حرمتی ها پیچید و ان اتحاد تمامی مردم بر حضور حداکثری بدون جبهه گیری ها و دادن رای به کسانی است که دنبال منافع عمومی مردم هستند است.نهایتا تصویب قوانین صفت و سخت در برخوردبا متخلفین در مجلس محترم میباشد.شاید هنوز تب انتخابات در ذهنها باقی مانده است ولی تا انتخابات دیگر همه چی از یاد میرود .ببینیم مسئولین دلسوزما و عزیزانمون بر این بی نظمی ها چه تدبیری خواهند اندیشید؟!

+ ديدگاه هاي ارسال شده توسط شما، پس از تاييد توسط مديريت سايت منتشر خواهد شد.
+ پيام هايي که حاوي توهين، تهمت يا اسامي افراد باشد منتشر نخواهند شد.
+ نظراتي که ارتباطي به مطلب نداشته باشند تاييد نخواهند شد.
+ بناب نیوز در تایید و یا رد نظرات مختار است.
+ در صورتيکه شخصي با اسامي مختلف براي مطلبي نظرات مختلف و متناقضي ثبت نمايد هيچکدام از نظراتش تاييد نخواهد شد.

ارسال نظر

ایمیل شما منتشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*