یکشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۶
سرخط خبرها

طی ۱۹ سال گذشته سطح آب دریاچه ارومیه ۸ متر کاهش یافته است/احیای دریاچه ارومیه در گرو نقش پررنگ جوامع محلی است

مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان‌شرقی و دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: طی ۱۹ سال گذشته سطح آب دریاچه ارومیه هشت متر کاهش یافته است که هر سال ۴۵ سانتی متر را شامل می‌شود.

به گزارش بناب نیوز، خلیل ساعی در همایش احیای دریاچه ارومیه با محوریت نقش جوامع محلی در احیای دریاچه ارومیه در دانشگاه بناب با اعلام این مطلب افزود: اگر این روند طی سال‌های اخیر نیز ادامه می‌یافت دیگر آثاری از دریاچه ارومیه نمی‌ماند.

وی اذعان کرد: اگر هر سال بتوانیم هشت درصد از آب مصرفی کشاورزی را صرفه جویی کنیم طی پنج سال یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون مترمکعب آب در بخش کشاورزی صرفه‌جویی خواهد شد.

مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه باید بحران آب را به عنوان گفتمان آب مطرح کنیم؛ تصریح کرد: میزان مازاد کشت چغندر قند در آذربایجان‌شرقی با هزینه‌های انتقال آن به مشهد چیزی در حدود ۲۴ میلیون دلار است که اگر نکاریم و نفرستیم، فقط ۱۸ میلیون دلار است.

ساعی در ادامه سخنان خود یادآور شد: اگر بخواهیم دریاچه ارومیه را احیاء کنیم نقش جوامع محلی را باید پررنگ کنیم و دولت نیز آماده همکاری است ولی وظیفه و رسالت اصلی بر عهده جوامع محلی است.

فارس

کانال بناب نیوز در تلگرام
+ ديدگاه هاي ارسال شده توسط شما، پس از تاييد توسط مديريت سايت منتشر خواهد شد.
+ پيام هايي که حاوي توهين، تهمت يا اسامي افراد باشد منتشر نخواهند شد.
+ نظراتي که ارتباطي به مطلب نداشته باشند تاييد نخواهند شد.
+ بناب نیوز در تایید و یا رد نظرات مختار است.
+ در صورتيکه شخصي با اسامي مختلف براي مطلبي نظرات مختلف و متناقضي ثبت نمايد هيچکدام از نظراتش تاييد نخواهد شد.

ارسال نظر

ایمیل شما منتشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*