دستور ویژه وزیر راه و شهرسازی برای اجرای طرح کمربندی بناب

معاون تلفیق بودجه و امور مجلس وزارت راه و شهرسازی از دستور ویژه وزیر راه و شهرسازی برای آغاز اجرای طرح کمربندی شرقی بناب خبرداد.

علیرضا محفوظی بعد از ظهر امروز در نشست بررسی مسائل و مشکلات طرح‌های مربوط به حوزه راه و شهرسازی در شهرستان بناب با اشاره به نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری به نام سال فرهنگ و اقتصاد با عزم ملی و مدیریت جهادی اظهار کرد: اجرای طرح‌های نیمه‌تمام وزارت راه و شهرسازی هزینه و اعتبارات زیادی نیاز دارد و با اعتبارات موجود نمی‌توان تمام پروژه‌ها را اجرا و تکمیل کرد؛ لذا برای اجرای این پروژه‌ها یک عزم ملی و مدیریت جهادی می‌خواهد.

معاون پارلمانی وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه طولانی شدن طرح‌های نیمه تمام قطعاً در باورهای مردم اثرات منفی می‌گذارد؛ افزود: با بودجه‌های عمومی نمی‌توانیم پروژه‌های موجود را تکمیل کنیم؛ لذا باید با فروش سهام بتوانیم گام‌هایی را در این خصوص برداریم.

محفوظی در پایان سخنان خود از دستور ویژه وزیر راه و شهرسازی برای اجرای طرح کمربندی شرقی بناب خبر داد و تصریح کرد: امیدواریم در آینده نزدیک شاهد آغاز عملیات اجرایی این طرح باشیم.

مدیرکل جدید راه و شهرسازی آذربایجان‌شرقی شایسته‌سالاری را در نظر بگیرد نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با اشاره به گستردگی کار راه و شهرسازی، از مدیرکل جدید راه و شهرسازی آذربایجان‌شرقی خواست در انتصاب معاونت‌ها و مدیران خود بحث شایسته‌سالاری را مدنظر داشته باشد.

حجت‌الاسلام محمد باقری بنابی با تأکید بر انجام کار جهادی در این حوزه اذعان کرد: مهمترین مشکل شهرستان بناب عدم وجود کمربندی است.

وی اضافه کرد: براساس آمارهای موجود در طی 10 سال گذشته 2 هزار و 200 مورد تصادف در محدوده این شهرستان به وقوع پیوسته و تعداد زیادی نیز در اثر این تصادفات کشته شده‌اند؛ اما مهمترین دغدغه مردم شهرستان بناب احداث کمربندی شرقی است که برای کاهش تصادفات و پایین آمدن مرگ و میر اجرای طرح کمربندی ضروری است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ضمن تأکید بر عملیاتی شدن مصوبات قبلی مسئولان راه و شهرسازی در شهرستان بناب، خواستار اختصاص ردیف مستقل برای احداث کمربندی شرقی بناب شد.

اگر مسکن مهر نبود، شهرک ولی عصر(عج) بناب تبدیل به مخروبه می‌شد فرماندار بناب در ادامه این نشست ضمن تقدیر و تشکر از مسئولین وزارت راه و شهرسازی و اداره کل راه و شهرسازی استان بخاطر توجه و اهتمام آنها به مسائل و مشکلات این حوزه در شهرستان بناب گفت: شهرستان بناب به جهت موقعیت خاص جغرافیایی و قرار گرفتن در شاهراه حیاتی چندین استان غربی کشور روزانه هزاران دستگاه خودرو سبک و سنگین از این شهرستان رفت و آمد می‌کنند؛ ولی به دلیل روند کند اجرای پروژه پل روگذر میدان معلم ترافیک سنگینی ایجاد می‌کند که در این مسیر مردم را با مشکلات زیادی گریبانگیر کرده است که جا دارد در تکمیل این پروژه تشریع شود! ولی‌الله فرج‌اللهی اجرای کمربندی بناب را از نیازهای اساسی این شهرستان برشمرد و افزود: با احداث پل روگذر میدان معلم تنها 5 درصد از بار ترافیکی شهر خواهد کاست؛ اما احداث کمربندی شرقی این شهرستان از ضروری‌ترین نیازهای منطقه است و در واقع راهکار اصلی حل مشکل ترافیک بناب اجرای طرح کمربندی شرقی است و شهرستان آماده همکاری لازم در این ارتباط است.

وی سپس به مشکلات شهرک ولی عصر(عج) بناب اشاره کرد و گفت: 20 سال پیش بخاطر جای دادن به سرریز جمعیت شهرستان این شهرک در 164 هکتار در نظر گرفته شد، ولی همچنان با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کند! فرماندار بناب اظهار کرد: اگر مسکن مهر نبود، شهرک ولی عصر(عج) بناب تبدیل به مخروبه می‌شد و این مسکن مهر بود که باعث شد خدمات زیربنایی به این شهرک آورده شود.

فرج‌اللهی تنها راه و چاره اصلی حل مشکل شهرک ولی عصر(عج) را در واگذاری آن به شهرداری دانست و یادآور شد: حدود 33 هزار نفر بعد از انقلاب در حاشیه‌های بناب ساکن شدند و در زمان‌های مختلف ساخت و سازهای غیرمجاز و بدون اصولی در اطراف این شهر احداث شده است و خوشبختانه با پیگیری‌های مستمر نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی ستاد توانمندسازی سکونتگاه‌های غیررسمی در این شهرستان فعال شده و امسال 110 میلیون تومان برای مطالعه این طرح اختصاص یافته است و امیدواریم از سال آینده شاهد کارهای اجرایی و ساماندهی حاشیه شهر باشیم.

در این نشست مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی نیز اظهار کرد: مشکلات زیادی در حوزه راه و شهرسازی وجود دارد که لازمه حل آن بررسی کارشناسی، تدابیر ویژه و ارائه رویکردهای علمی است.

توحید اخلاقی با اشاره به محدودیت‌های مالی کشور افزود: سعی خواهیم کرد طرح‌هایی که دارای اولویت هستند، آنها را اجرایی کنیم.

وی سپس با بیان اینکه کشور از بی‌برنامگی و بی‌قانونی ضربات سنگینی خورده است؛ افزود: سعی خواهیم کرد در قالب قوانین موجود کارها را جلو ببریم.

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی ضمن تأکید بر شفاف‌سازی و قانون‌مداری در اجرای کارها گفت: سعی خواهیم کرد مدیریت جهادی را در اجرای پروژه‌ها مورد لحاظ قرار دهیم و راه و شهرسازی استان با تمام توان در این زمینه قدم برخواهد داشت.

براساس این گزارش، پس از این نشست معاون پارلمانی وزیر راه و شهرسازی به اتفاق مسئولان از مراحل احداث شهرک ولی عصر(عج) بناب و همچنین اجرای طرح مسکن مهر این شهرستان بازدید به عمل آورد.

فارس.