ضرورت احیای بزرگترین و منحصربه فردترین تالاب کشوردر بناب

فرماندار شهرستان بناب با تاکید بر ضرورت احیای تالاب "قره قشلاق" بناب گفت: این تالاب در نوع خود بزرگترین و منحصربه فرد ترین تالاب کشور محسوب می شود.

ولی الله فرج اللهی شامگاه جمعه در نشست کمیته محلی مدیریت حوزه آبریز تالاب قره قشلاق بناب با اشاره به اینکه این تالاب باید هرچه سریعتر احیا شود، گفت: امیدواریم برنامه های عملی طرح احیای این تالاب اجرا شود چراکه سنگین ترین پرنده تالاب های جهان به نام "میش مرغ" در تالاب قره قشلاق بناب زندگی می کند.

وی سپس با تاکید بر اینکه برنامه مناسبی برای احیاء این تالاب به تصویب رسیده، ادامه داد: معضلات خشک شدن دریاچه ارومیه از یک سو و از بین رفتن تدریجی تالاب قره قشلاق از سوی دیگر منطقه را با تهدیدات زیست محیطی مواجه ساخته است.

فرج اللهی این تالاب را ظرفیت گردشگری مهمی برای منطقه دانست و گفت: شهرستانهای میاندوآب، ملکان و بناب در حوزه آبریز تالاب قره قشلاق قرار دارند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بناب نیز در این جلسه از نصب سکوی دیده بانی حفاظت محیط زیست در تالاب قره قشلاق بناب خبرداد و گفت: در راستای تأمین امنیت و بالابردن ضریب حفاظت گونه های جانوری و گیاهی این تالاب سکوی دیده بانی نصب و راه اندازی شده است.

صیاد لطفی با اشاره به اینکه در این تالاب 153 گونه پرنده بومی و مهاجر از قبیل میش مرغ، عروس، غاز، اردک مرمری و فلامینگو به همراه انواع گونه های گیاهی دارویی یافت می شود، ابراز داشت: تالاب قره قشلاق مهمترین کریدور مهاجرت شمال به جنوب پرندگان زمستان گذر است که باید شهروندان در صورت مشاهده هرگونه تخلف زیست محیطی مراتب را به این اداره گزارش دهند.

قائم مقام اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی از رهاسازی و انتقال سالانه 60 میلیون متر مکعب آب به تالاب قره قشلاق بناب خبر داد.

میر محسن حسینی قمی نیز از تصویب طرح جامعی برای احیای تالاب قره قشلاق بناب خبرداد و گفت: سالانه 60 میلیون متر مکعب آب به تالاب قره قشلاق بناب رهاسازی می شود و این آب از محل خط لوله انتقال آب از زرینه رود به سیمینه رود تأمین خواهد شد.

وی همچنین با تاکید بر اینکه اگر منابع مالی تأمین نشود، روز به روز وضعیت تالاب بدتر می شود، ادامه داد: نگهداری و حفاظت از تالاب قره قشلاق بناب یکی از اولویت های اداره حفاظت محیط زیست است و این تالاب در22 هزار هکتار مساحت واقع شده و153 گونه پرنده که برخی از آنها ارزش جهانی دارند، در آن زندگی می کنند.

حسینی قمی سپس زندگی میش مرغ را در این تالاب تایید کرد و گفت: طی پایش های مؤثر کارشناسان محیط زیست زندگی سنگین ترین پرنده پروازی ایران در این تالاب مستندسازی شده است.

وی با اشاره به اینکه اجرای طرح احیای تالاب قره قشون بناب منوط به پشتیبانی و تامین اعتبارات است، ابراز داشت: تأمین و انتقال آب، حفاظت از تنوع زیست محیطی و بهره برداری از کاربری اراضی از اهداف مهم مدیریت و احیای این تالاب است.

مهر.