خبر خوشحال کننده‌ای که برای بنابی‌ها تنها یک هفته دوام داشت؛ نگرانی مردم بناب از آلایندگی نیروگاه حرارتی سهند همچنان ادامه دارد

نگرانی مردم بناب از آلایندگی نیروگاه حرارتی سهند که سوخت مازوت مصرف می‌کند، ادامه دارد.

اواخر تیر ماه سال‌جاری بود که فرج‌اللهی فرماندار شهرستان بناب از خداحافظی هوای بناب با آلودگی سوخت مازوت خبر داد و اعلام کرد که «هوای بناب برای همیشه به علت استفاده نیروگاه سهند از گاز طبیعی از سوخت مازوت خداحافظی کرد» اما این خبر خوشحال کننده که بسان رویای شیرینی در ازدحام کابوس دود و سیاهی بود، تنها یک هفته برای اهالی این شهرستان دوام داشت و نیروگاه سهند با بازگشت به حالت قبلی خود و استفاده از سوخت آلاینده مازوت این رویای شیرین را به کام بنابی‌ها تلخ کرد.

شهرستان بناب همان شهری که در آن زندگی می‌کنیم انگار نه انگار که زمانی با دبدبه و کبکبه برای هوای پاک آن افتخار می‌کردیم و یا همین چند روز پیش هر چه دود و دم و سیاهی بود، کنار گذاشتیم و رکاب‌زنان فریاد برآوردیم که ای عالمیان، «بناب شهر دوچرخه» است و شهر سلامتی است و شهر هوای پاک است و فریادهای‌مان گوش فلک را کر می‌کرد.

اما افسوس و هزار افسوس که اکنون با دست‌های خودمان هر چه را که ساخته‌ایم، نابود می‌کنیم و دانسته و آگاهانه حق تنفس «هوای پاک» را از همدیگر سلب می‌کنیم تا جایی که آلودگی هوا به عنوان یکی از عوامل جدی تهدید کننده سلامت مردم همچنان در این شهر جولان می‌دهد و روز به روز سلامتی مردم منطقه به مخاطره می‌افتد؛ گویا اینکه قرار است مردم در قبال دریافت برق و خدمات متعدد آن در زندگی روزمره سلامتی، آسایش و آرامش خود را تقدیم کنند.

به گفته کارشناسان امر نمی‌توان آلودگی هوای شهری مثل بناب را در افزایش انواع مختلف سرطان نادیده گرفت از این رو و بر اساس وضعیت موجود شهرستان بناب هم‌اکنون جزو شهرهای آلوده قلمداد می‌شود و این در حالی است که مسئولان حفاظت محیط زیست همچنان از هرگونه اظهارنظر صریح در این رابطه خودداری می‌کنند.

از طرفی براساس اظهارات خود مسئولان، آلودگی هوای شهرستان بناب در اثر استفاده نیروگاه سهند از سوخت مازوت به مراتب بدتر و آلوده‌تر از هوای برخی شهرهای بزرگ کشور است و این وظیفه سازمان حفاظت محیط زیست است که برای جلوگیری از خطرات زیست محیطی ناشی از آلایندگی این نیروگاه گام‌های اساسی را بردارد و عدم برخورد قانونی و کنترل آن بدون شک باعث ایجاد فجایع زیست محیطی و متضرر شدن مردم خواهد شد که صدمه دیدن محیط زیست سالم امری ناپسند و به دور از انسانیت است.

نیروگاه حرارتی سهند یکی از مراکز عمده تولید آلاینده‌ها در شهرستان بناب است که به علت استفاده از سوخت مازوت به جای گاز طبیعی مشکل آلودگی هوا دوچندان شده است.

بنا به گفته مسئولان این نیروگاه سال گذشته 18 درصد تولید برق با گاز طبیعی و 82 درصد تولید برق نیز با سوخت مازوت صورت گرفته و این در حالی است که این نیروگاه باید حداقل هشت ماه از سال را با سوخت گاز طبیعی به تولید برق بپردازد.

نیروگاه حرارتی سهند بناب در کیلومتر 7 جاده بناب تبریز در مجاورت روستای «شورگل» واقع شده و دارای 2 واحد بخار به ظرفیت 325 مگاوات است.

این گزارش حاکی است مراسم تودیع و معارفه مدیر نیروگاه سهند بناب نیز بدون دعوت از خبرنگاران رسانه‌های گروهی برگزار شده و ضمن تقدیر و تشکر از عملکرد پاشایی، عباس‌زاده را به عنوان مسئول جدید نیروگاه سهند بناب معرفی کرده‌اند.

به هر حال امید است در کنار این تغییرات مدیریتی شاهد تغییرات اساسی در استفاده از سوخت نیروگاه سهند و تبدیل آن از سوخت مازوت به گاز طبیعی باشیم.

فارس.