کاهش ابتلا به بیماری دیابت با نان سبوس‌دار / سالانه 100 هزار نفر به تعداد بیماران دیابت در کشور اضافه می‌شود

فرماندار بناب گفت: 10 درصد مردم ایران به دیابت مبتلا هستند و سالانه نیز 100 هزار نفر به آمار مبتلایان به دیابت اضافه می‌شود و اگر استفاده از نان سبوس‌دار را در جامعه ترویج دهیم مانع مبتلا شدن این تعداد افراد به دیابت خواهیم شد.

ولی‌الله فرج‌اللهی ظهر امروز در همایش بررسی راهکارهای ارتقای کیفیت نان در بناب ضمن تقدیر و تشکر از زحمات نانوایان این شهرستان اظهار کرد: داشتن وجدان، انصاف و عدالت سه مؤلفه‌ای است که نانوایان باید این سه خصوصیات را دارا باشند.

وی با اشاره به پایین بودن قیمت نان که از لحاظ درآمدی مشکلاتی را برای نانوایان به دنبال دارد؛ تصریح کرد: برنامه‌ای از طرف دولت در دست تدوین است که با ابلاغ آن قسمتی از مشکلات نانوایان برطرف خواهد شد.

فرج‌اللهی با بیان اینکه مصرف نان و همچنین تولید ضایعات آن در کشور ما فوق العاده بالاست؛ افزود: با اجرای فاز اول هدفمندی یارانه‌ها مصرف نان کم شده و ضایعات آن نیز کاهش یافت.

فرماندار بناب تأکید کرد: در کنار آموزش‌های لازم برای نانوایان باید در خانواده‌ها نیز فرهنگ‌سازی شود که ضایعات نان کاهش یابد.

• سالانه 100 هزار نفر به بیماران دیابت در کشور اضافه می‌شود فرج‌اللهی گفت: امروزه نان نقش بزرگی در سلامتی و تندرستی افراد جامعه دارد و در سال‌های اخیر متأسفانه در سایه کاهش تحرکات انواع بیماری‌ها در بین مردم افزایش یافته است و 10 درصد مردم ایران به دیابت مبتلا هستند و سالانه نیز 100 هزار نفر به آمار مبتلایان به دیابت اضافه می‌شود و اگر استفاده از نان سبوس‌دار را در جامعه ترویج دهیم مانع مبتلا شدن این تعداد افراد به دیابت خواهیم شد.

وی سپس یکی از برنامه‌های دولت را حمایت از این صنعت اعلام کرد و گفت: به افرادی که علاقمند به پخت نان سبوس‌دار تنوری هستند، دولت آماده است نسبت به پرداخت تسهیلات اقدام کند.

فرماندار بناب با اظهار گلایه ازبرخی نانوایان که درسطح شهرستان اقدام به تعطیلی خودسرانه می‌کنند، از عدم رعایت مسائل بهداشتی توسط برخی از نانوایان نیز انتقاد کرد و گفت: در صورت مشاهده نسبت به کاهش و یا قطع سهمیه آنها اقدام خواهد شد.

فارس.