کشاورز بنابی با اصلاح گونه های بومی سیب و تبدیل آنها به گونه جدید پنج برابر محصول برداشت نمود

کشاورز بنابی با اصلاح گونه های بومی سیب و تبدیل آنها به گونه جدید پنج برابر محصول برداشت نمود به گزارش بناب نیوز، اولین برداشت سیب پایه کوتاه مالینگ از باغ اصلاح شده در شهرستان بناب با افزایش محصول 5 برابری نسبت به گونه های بومی همراه شد.

 باغدار سیب در این خصوص گفت: ما این محصول را به توصیه کارشناسان جهاد کشاورزی بناب کشت نموده ایم و تقاضا دارم این محصول توسط کشاورزان به زیر کشت برود.

چرا که هم زود به بار می نشیند و هم بازار خوبی در تهران و جاهای دیگر دارد .

 کارشناس جهاد کشاورزی نیز به کشاورزان توصیه کرد در حذف باغات بومی از این پایه استفاده کنند چون این محصول در منطقه به خوبی جواب داده و از بازار خوب و عملکرد بالایی برخوردار است همچنین این گونه نسبت به سرما مقاوم ،قند فراوانی داشته و از ماندگاری بیشتری نیز برخوردار است.

 این کارشناس افزود: این باغ هزینه هرس نداشته و سمپاشی به راحتی و در کمترین میزان خود صورت می گیرد و دسترسی باغدار به میوه راحت تر از گونه های دیگر است.

 این نوع محصول در یک و نیم هکتار از باغات بناب کشت شده است که بر اساس نمونه برداریهای انجام شده از هر هکتار 120 تن محصول با کیفیت برداشت شده که این میزان در گونه های بومی کمتر از 20 تن می باشد.

 از دیگر مزایای درختان پایه کوتاه می توان به کم بودن فاصله بوته ها ،تراکم بالای زیر کشت و عدم وجود شاخه های پاجوشی اشاره کرد.

ضمن اینکه ریزش برگها در این گونه با تاخیر صورت می گیرد.

پور ملا اقدم.