نشست ستاد اقامه نماز بناب با حضور معاون استاندار برگزار شد

معاون پشتیبانی و توسعه منابع انسانی استاندار آذربایجان شرقی تاکید کرد: ادارات و دستگاه های دولتی حق ندارند در وقت نماز ظهر جلسه یا برنامه برگزار کنند و هرگونه جلسه در این هنگام ممنوع است.

محمدتقی پاکزاد چهارشنبه شب در نشست ستاد اقامه نماز شهرستان بناب، با تاکید بر لزوم اقامه به موقع نماز جماعت در ادارات با شرکت مسوولان و پخش اذان، گفت: جلسات و برنامه های دستگاه های دولتی نباید با وقت برگزاری نماز جماعت تداخل داشته باشد.

وی با بیان اینکه موضوع اقامه نماز جماعت فقط مربوط به دولت و مسوولان نیست، اظهار کرد: وظیفه ستادهای اقامه نماز پیدا و اجرا کردن شیوه هایی است که اقشار مختلف مردم برای اقامه هرچه باشکوه تر نماز احساس مسوولیت و مشارکت کنند.

پاکزاد مسوولان شهرستان را موظف کرد با حضور منظم و مستمر در نمازهای جماعت مساجد شهری و روستایی از نزدیک با مسایل و مشکلات مردم آشنا شده و از خادمان نماز تقدیر کنند.

وی بر لزوم بهسازی و کیفیت بخشی به نمازخانه های بین راهی و رستوران ها تاکید کرد.

به گزارش ایرنا، فرماندار بناب نیز در این نشست از اقامه نماز جماعت در 35 مسجد، 30 اداره، 70 مدرسه، 4 دانشگاه و 3 کارخانه بزرگ شهرستان خبر داد و گفت: هم اکنون حداقل در 12 مسجد نیز نماز جماعت صبح اقامه می شود.

ولی الله فرج اللهی وجود حوزه علمیه بزرگ و علما و طلاب فاضل در شهرستان بناب را بهترین نعمت و بزرگترین امتیاز برای رونق نمازهای جماعت و بهبود کیفیت شاخص های فرهنگی و اجتماعی دانست و گفت: از ابتدای امسال تاکنون به همت ستاد اقامه نماز شهرستان 30 مورد کلاس آموزش خانواده ، 13 مورد نشست پاسخ به سوالات دانش آموزی و مسابقه احکام نماز برگزار شده و همچنین 50 نفر از مربیان و مدیران مهدهای کودک دوره آموزشی 12 ساعته گذرانده اند.

وی لازمه تاسیس نمازخانه مناسب در مدارس را تامین اعتبار مورد نیاز با تدابیر استانی دانست و گفت: در بناب مدرسه ای است که 200 دانش آموز نمازخوان و حتی امام جماعت دارد اما محلی برای اقامه نماز ندارند.

رییس اداره تبلیغات اسلامی بناب هم در ادامه این جلسه با انتقاد از تامین نشدن هزینه رفت و برگشت ائمه جماعت، گفت: ما به جای 35 مسجد می توانیم در 70 مسجد شهرستان نمازجماعت برگزار کنیم اما متاسفانه قادر به تامین هزینه سرویس رفت و برگشت روحانیون نیستیم و مردم هم نمی توانند همکاری کنند.

حجت الاسلام رسول یگانه افزود: اگر یک آجر از مسجدی زمین بیافتد برای ترمیم آن هفت نهاد متولی پیدا می شود اما اصل نماز که امام جماعت آن است متولی ندارد.

وی خاطرنشان کرد: دولت باید در این خصوص تدبیر کند و یا سازمان اوقاف می تواند بخشی از بودجه های ردیف های دیگر خود را به هزینه سرویس های رفت و برگشت ائمه جماعت اختصاص دهد.

مدیر آموزش و پرورش بناب هم در این جلسه خواستار احیای طرح راکد احداث نمازخانه در مدارس شد.

عباس ممقانی گفت: برخی از مدارس شهرستان نمازخانه ندارند بطوری که در یکی از مدارس با توجه به استقبال گسترده از نمازجماعت درخواست کانکس کرده اند.

وی همچنین از اعزام طلاب خواهر برای اقامه نماز در بیان احکام در مدارس دخترانه خبر داد و گفت: در مجموع برای تامین ائمه جماعت مدارس مشکل نداریم اما تهیه سرویس رفت و برگشت آنها نیز موضوعی است که باید برای آن چاره اندیشی شود.

ایرنا .