خسارت ۶۱۰ میلیارد ریالی سرما و تگرگ به باغات و اراضی کشاورزی بناب

فرماندار بناب گفت: سرمای آخرین روزهای سال گذشته و همچنین بارش تگرگ در فروردین امسال ۶۱۰ میلیارد ریال خسارت به باغات و اراضی کشاورزی این شهرستان زده است.

ولی الله فرج اللهی شنبه در جلسه کارگروه آب و کشاورزی این شهرستان با بیان اینکه در اثر این سرمازدگی به یک هزار و ۸۹۷ هکتار از باغات محصول این شهرستان شامل بادام، زردآلو، هلو، آلوچه، سیب و گلابی بین ۴۰ الی ۹۰ درصد خسارت وارد کرده شده، اظهار داشت: میزان این خسارت ها ۶۱۰ میلیارد ریال برآورد شده است.

وی از مسئولان بیمه محصولات کشاورزی خواست نسبت به تشکیل پرونده و پرداخت غرامت کشاورزان خسارت دیده اقدام کنند و افزود: به دلیل تشکیل جلسات متعدد و برگزاری کلاس های آموزشی توسط جهاد کشاورزی و امور آب شهرستان در سطح روستاهای منطقه و با آگاه سازی صورت گرفته، امسال سطح زیرکشت محصول پیاز در این شهرستان ۵۰۰ هکتار کاهش یافت که این امر صرفه جویی ۶.

۵ میلیون متر مکعبی آب را بدنبال داشت.

فرماندار بناب با ابراز امیدواری نسبت به تداوم آگاه سازی اهالی، وجود سه هزار و ۷۵۰ حلقه چاه غیرمجاز آب در سطح شهرستان بناب و برداشت آب بی رویه از آنها را نگران کننده دانست و گفت: دولت تدبیر و امید توجه و اهتمام ویژه ای به بحث احیای دریاچه ارومیه دارد و برخلاف سال های قبل این دولت بحث حمایت از دریاچه ارومیه و احیای آن را از شعار به عمل تبدیل کرده است.

وی تصریح کرد: در یک سال گذشته یک میلیارد مترمکعب آب موجود در این دریاچه در اثر مدیریت و انجام کارهای کارشناسی به دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب افزایش یافته است که کارهای امیدوارکننده ای صورت گرفته است و با توجه به تشکیل کارگروه احیای دریاچه ارومیه در چهار اردیبهشت امسال با حضور کلانتری، باید پیشنهادات عملیاتی را در این خصوص تهیه و در این جلسه به تصویب برسانیم.

فرج اللهی با تأکید بر لزوم آگاه سازی و روشنگری کشاورزان روستاهای آسیب پذیر در حاشیه دریاچه ارومیه و معرفی شغل های جایگزین اظهار داشت: توسعه محصولات گلخانه ای جزو اولویت برنامه های کارگروه کشاورزی شهرستان در سال ۹۴ است و از کشاورزان انتظار داریم با استفاده از فرصت پیش آمده و خدمات دولت نسبت به قطره ای کردن باغات کشاورزی خود اقدام کنند.

چرا که دولت ۹۵ درصد هزینه آبیاری قطره ای را به صورت بلاعوض پرداخت می کند.

مهر.