سرما بیش از 712 میلیارد ریال به محصولات کشاورزی بناب خسارت وارد کرد

فرماندار شهرستان بناب گفت: بارش تگرگ و وقوع سرمای شدید 712 میلیارد و 70 میلیون ریال خسارت به محصولات کشاورزی این شهرستان وارد کرده است.

ولی الله فرج الهی روز یکشنبه در نشست کارگروه مدیریت بحران این شهرستان افزود: در آخرین روزهای سال گذشته و هفته نخست امسال بارش تگرگ و سرمای ناگهانی خسارت شدیدی به محصولات کشاورزی این شهرستان وارد کرد.

وی با انتقاد از کم لطفی مسوولان صندوق بیمه محصولات کشاورزی گفت: این صندوق با آغوش باز از کشاورزان حق بیمه می گیرد، اما هنگام پرداخت غرامت آنقدر آنان را اذیت می کند که صدای اعتراض و گلایه آنها بلند می شود.

فرج الهی اعلام کرد: نواقص تمرین بحران گذشته باید رفع شده و دستگاه های مربوطه در تمرین آینده با آمادگی کامل و بدون مشکل حضور پیدا کنند.

وی بر لزوم آموزش دهیاران به عنوان مدیران بحران در روستاها تاکید کرد.

رییس کارگروه مدیریت بحران بناب همچنین از تبدیل وضعیت بازار الغدیر این شهر به بحران خبر داد و گفت: این بازار مشکل آب و برق دارد و شهرداری باید هرچه زودتر تکلیف مشکلات آن را مشخص کند.

فرج الهی همچنین برای تعیین مکان اسکان موقت در مواقع بحران در این شهرستان حداکثر یک ماه فرصت داد و اعلام کرد: گروه های 15 گانه امداد و نجات باید نسبت به بروز رسانی اطلاعات، آمادگی، تامین تجهیزات لازم و آموزش نیروی انسانی در اولین فرصت اقدام کنند.

مدیر صندوق بیمه کشاورزی استان آذربایجان شرقی نیز در این جلسه گفت: خسارت وارده به کشاورزان در اثر سرمازدگی اخیر در اولین فرصت پس از ارزیابی پرداخت می شود.

شهرام نریمانی با بیان اینکه سعی بر انجام کار کارشناسی به موقع و سریع خواهیم داشت، افزود: تمام تلاش خود را به کار می گیریم تا کارشناسان در اسرع وقت تعیین خسارت کنند.

وی اعلام کرد: خدمات صندوق بیمه کشاورزی کیفی نیست، اما تسکین دهنده بوده و اگر به موقع ارائه شود می تواند بخشی از خسارت کشاورزان را جبران نماید.

مدیر صندوق بیمه کشاورزی آذربایجان شرقی همچنین سطح زمین های بیمه شده استان را 122 هزار هکتار اعلام کرد و گفت: از این میزان 39 هزار هکتار باغ هستند.

مسوول جمعیت هلال احمر بناب هم در ادامه این جلسه از برگزاری دوره آموزش کمک های اولیه برای 530 نفر، دوره تربیت نجاتگر برای 180 نفر و دوره آموزش همگانی برای 4 هزار و 200 دانش آموز در طول یکسال گذشته خبر داد و گفت: در یکسال گذشته 246 نفر از خدمات پایگاه امداد و نجات جاده ای بناب بهره مند شده اند.

به گفته جعفرقلی قلی پور در تعطیلات نوروز امسال نیز 23 نفر مصدوم توسط عوامل امداد و نجات هلال احمر بناب نجات داده شدند.

فردین اسماعیلی مدیر آب و فاضلاب شهری بناب هم در این جلسه از بهره برداری از مخزن ذخیره آب این شهرستان تا پایان تیرماه امسال خبر داد.

عباس ممقانی مدیر آموزش و پرورش بناب هم مشارکت خیران مدرسه ساز در احداث و بازسازی 11 مدرسه جدید در بناب را بی سابقه توصیف کرد و گفت: هم اکنون 25 مدرسه دیگر در بناب به مقاوم سازی نیاز دارد که حداقل 15 باب از آنها در اولویت قرار دارد.

ایرنا.