مشاهده گونه در معرض انقراض غاز پیشانی سفید کوچک در تالاب قره قشلاق بناب

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بناب از مشاهده گونه در معرض تهدید و انقراض غاز پیشانی سفید کوچک در تالاب قره قشلاق خبر داد.

به گزارش بناب نیوز، صیاد لطفی روز دوشنبه اظهار کرد: تالاب قره قشلاق بناب با 22 هزار هکتار مساحت یکی از تالاب های اقماری و چسبیده به دریاچه ارومیه و محل زیست پرندگان مختلفی است که در اثر تامین حق آبه این تالاب شاهد مهاجرت انواع پرندگان به این تالاب بوده ایم.

وی اظهار کرد: به دلیل بهبود وضعیت این زیستگاه، غاز پیشانی سفید کوچک نیز در این تالاب مشاهده شده که پرنده ای آبچر است که با توجه به اندازه کوچک و سفیدی مشخص روی پیشانی اش از سایر غازها قابل تشخیص بوده و کوچکترین غاز از نوع خاکستری است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بناب با اشاره به اهمیت غاز پیشانی سفید کوچک از لحاظ مباحث حفاظت محیط زیستی اظهار کرد: تعداد این پرنده، در سطح جهانی کاهش چشمگیری داشته به نحوی که در فهرست پرندگان در معرض خطر انقراض قرار گرفته است.

تالاب قره قشلاق بناب از جمله تالاب های منحصر به فرد کشور ظرفیت های بالایی برای گردشگری دارد و تنوع زیستی موجود در این تالاب آن را به یکی از ایستگاه های مهم حیات طبیعی و وحش تبدیل کرده به طوری که همه ساله در فصل سرما هزاران پرنده مهاجر از مناطق دور دست بویژه سیبری خود را برای زمستان گذرانی به این تالاب می رسانند.

ایرنا.