جلسه شورای پشتیبانی سواد آموزی وکمیته بازماندگان از تحصیل در بناب تشکیل شد

با حضور فرماندار بناب و فتحی کارشناس مسئول سوادآموزی اداره کل آموزش وپرورش استان ،رئیس ومعاونین اداره آموزش وپرورش بناب جلسه شورای پشتیبانی سواد آموزی وکمیته بازماندگان از تحصیل ظهر دیروز در محل فرمانداری بناب برگزار گردید .

به گزارش بناب نیوز، در این جلسه فرج اللهی با اشاره به اهمیت سواد آموزی افزود : ما باید از آن کشورهایی بودیم که تا به حال باید بی سوادی به صفر می رسید اما هنوز این امر محقق نشده است.

 فرماندار بناب آمار بیسوادان شهرستان بناب را 4749 نفر اعلام کرد که از این تعداد 1208 نفر شناسایی و 529 نفر از آنان در سال 94 جذب و با سواد شده اند ولی هنوز 679 نفر بیسواد می باشند.

وی با اشاره به مشوقهای دولت برای سواد آموزی، همکاری بین ادارات با آموزش وپرورش و نهضت سواد آموزی را در جهت شناسایی و جذب بیسوادان شهرستان خواستار شد و در زمینه بازماندگان از تحصیل افزود : در صورت ممانعت خانواده ها با دستور قضایی و صدور ابلاغیه توسط نیروی انتظامی به خانواده ها نسبت به ادامه تحصیل این تعداد از بی سوادان اقدام خواهد شد .

فرماندار بناب در ادامه افزود : مدیران ادارات به این باور نرسیده اند که بی سوادی مضر است ،اگر در یک شهر همه با سواد باشند در بهداشت و زیبایی شهر تاثیر زیادی خواهد گذاشت.

وی مدیران ادارات را مکلف کرد تا آخر دی ماه امسال لیست افراد شناسایی شده را ارسال نمایند.

عبدالله فتحی کارشناس مسئول سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش استان نیز در این جلسه با اشاره به ارائه آمار دقیق و شفاف رئیس آموزش و پرورش بناب افزود : این آمار بی سوادی در کشور ما زیبنده نیست و باید تلاش زیادی در جهت ریشه کن کردن بیسوادی بکنیم .

فتحی افزود : پیشنهادی که از طرف ممقانی رئیس آموزش و پرورش بناب ارائه شده مبنی بر شناسایی بیسوادان توسط دهیاران و مدیران ادارات در استان عملیاتی گردیده که این طرح دارای دو مرحله است که در مرحله اول شناسایی بیسوادان در روستاها و در مرحله دوم خانواده های کارمندان و کارگران است که دستگاههای اجرایی مکلف و موظف به اجرای این بخشنامه که با بررسیهای بعمل آمده در استان توسط استانداری به تصویب رسیده هستند .

وی آمار بیسوادی استان در سرشماری سال 90 را 183000 نفر اعلام کرد که این آمار در سال 94 به 124000 نفر رسیده است.

گفتنی است این تعداد بیسواد باقیمانده به دستگاههای اجرایی سهمیه داده شده تا تحت شناسایی و برنامه ریزی قرار گیرند.

خبرنگار بناب - پور ملا اقدم.