مشاهده گونه در معرض تهدید غاز پیشانی سفید در تالاب قره قشلاق بناب

معاون محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی از مشاهده گونه در معرض تهدید و انقراض غاز پیشانی سفید کوچک در تالاب قره قشلاق خبر داد.

به گزارش بناب نیوز، میرمحسن حسینی قمی اظهار داشت: تالاب قره قشلاق بناب با 22 هزار هکتار مساحت یکی از تالاب‌های اقماری و چسبیده به دریاچه ارومیه و محل زیست پرندگان مختلفی بوده که در شرایط فعلی دریاچه ارومیه به عنوان مامن مطمئن مهاجرت انواع پرندگان به این تالاب است.

وی اظهار کرد: به دلیل شرایط خاص این زیستگاه، غاز پیشانی سفید کوچک نیز در این تالاب مشاهده شده که پرنده ای آبچر است که با توجه به اندازه کوچک و سفیدی مشخص روی پیشانی‌اش از سایر غازها قابل تشخیص بوده و کوچکترین غاز از نوع خاکستری است.

قمی با اشاره به اهمیت غاز پیشانی سفید کوچک از لحاظ مباحث حفاظت محیط زیستی اظهار کرد: تعداد این پرنده، در سطح جهانی کاهش چشمگیری داشته به نحوی که در فهرست پرندگان در معرض خطر انقراض قرار گرفته است.

تالاب قره‌قشلاق بناب از جمله تالاب‌های منحصر به فرد کشور ظرفیت‌های بالایی برای گردشگری دارد و تنوع زیستی موجود در این تالاب آن را به یکی از ایستگاه‌های مهم حیات طبیعی و وحش تبدیل کرده، به طوری که همه ساله در فصل سرما هزاران پرنده مهاجر از مناطق دوردست بویژه سیبری خود را برای زمستان‌گذرانی به این تالاب می‌رسانند.

فارس.