برای اولین بار در کشور / رونمایی از دستگاه خشک کن خورشیدی وکیوم در بناب

دستگاه خشک کن خورشیدی وکیوم برای خشک کردن بهداشتی انگور با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی در بناب رونمایی شد.

به گزارش بناب نیوز، مجید یاریگر معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان شرقی بعد از ظهر امروز در حاشیه رونمایی از این دستگاه به خبرنگاران گفت: این دستگاه بر اساس سفارش این شرکت و در راستای ارتقای کیفیت مواد اولیه واحدهای خوشه کشمش بناب، ملکان و مراغه توسط مرکز تحقیقات کشاورزی استان طراحی و ساخته شده است.

وی افزود: مشکلات موجود در روش فعلی خشک کردن انگور ایده ساخت این دستگاه را به ما داد و بر اساس قراردادی که بین شرکت شهرک‌های صنعتی به عنوان کارفرما و مرکز تحقیقات کشاورزی استان به عنوان مجری طرح منعقد شد طراحی و ساخت آن به انجام رسید.

یاریگر با بیان اینکه شرکت شهرک‌های صنعتی استان برای طراحی و ساخت این دستگاه 120 میلیون ریال هزینه کرده است ادامه داد:‌ این دستگاه از امروز در اختیار خوشه سبزه و کشمش مراغه،‌ بناب و ملکان قرار خواهد گرفت تا بهره‌برداری از آن را آغاز کند.

وی اضافه کرد:‌ قابل حمل بودن این دستگاه، قابلیت استفاده در مزارع، استفاده از انرژی خورشیدی، کاهش زمان خشک شدن، خشک شدن محصول در دمای پایین،‌بهبود کیفیت و رنگ محصول از جمله مزیت های این دستگاه نسبت به روش سنتی است.

یاریگر با بیان اینکه پس از بهره‌برداری آزمایشی خوشه صنعتی مربوطه از این دستگاه و تایید نهایی مراحل تجاری سازی آن آغاز شده و به عنوان یک ایده سرمایه گذاری برای تولید توسط بخش خصوصی ارائه می‌شود،‌افزود:‌ هزینه تمام شده پایین این دستگاه مشوق و مزیتی برای استفاده عمومی کشاورزان است.

فارس.