تولید 50 هزار تُن کشمش تا پایان امسال در بناب/ سرمایه‌گذاری 20 میلیارد تومانی برای تولید خشکبار

فرماندار بناب از تولید 50 هزار تُن کشمش در این شهرستان تا پایان امسال خبر داد و گفت: کارخانه فرآوری سیلیس در روستای «القو» در این شهرستان به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش بناب نیوز، ولی‌الله فرج‌اللهی در جلسه نشست مشترک کمیته راهبری و کار گروه توسعه روستایی و عشایر آذربایجان‌شرقی با رویکرد اقتصاد مقاومتی، با بیان اینکه طبق سیاست‌های ابلاغی ستاد فرماندهی کشور به استان و تاکیدات استاندار جلسات فراوانی تشکیل و مصوبات صورت گرفت و شاهد رشد و توسعه گسترده شدیم، اظهار داشت: این توسعه‌ها در سه بخش بسیار مهم رفع موانع تولید، پرداخت سرمایه در گردش، تشویق بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری بوده است.

وی اضافه کرد: روستاها زمانی مرکز تولید بودند و با مرور زمان با روبه‌رو شدن مشکل در اکثر شهرستان‌ها استان این موضوع مورد توجه قرار گرفته و در قالب سند و تدبیر اهمیت یافت.

فرماندار بناب با اشاره به اینکه در طی این دو و نیم سال در بناب سه بخش کشاورزی، صنایع دستی و گردشگری برنامه‌ریزی شده است، افزود: یک هزار و 454 هکتار با اعتبار 15 میلیارد و 750 میلیون تومان به آبیاری تحت‌فشار و قطره‌ای مجهز شده‌ است.

وی همچنین به تبدیل کانال‌های سنتی به بتنی اشاره کرد و گفت: در تغییر الگوی کشت به غیر از گندم در بناب 2 هزار هکتار پیاز کاشته شده بود که در این دو و نیم سال این میزان را به اندازه 300 هکتار کاهش دادیم و به جای پیاز به کاشین زعفران در 33 هکتار روی آورده شده است.

فرج‌اللهی، اهمیت کشت گیاهان دارویی و گل محمدی را مؤثر دانست و تبیین کرد: در این زمان که در بحران شدید آب به سر می‌بریم کاشت محصول پر آب پیاز نامناسب بوده و کشت جایگزین آن پسته، گیاهان دارویی و محصولات کم آب است.

وی با بیان اینکه در صنعت بناب در حوزه صنعت کارهایی انجام داده است، ایجاد کارخانه فرآوری سیلیس در روستای «آلقو» و همچنین انتخاب سه روستا در بناب به عنوان الگوی اقتصاد مقاومتی از جمله فعالیت‌ها در راستا اقتصاد مقاومتی بوده است.

وی افزود: کارخانه فرآوری سیلیس در فاز اول روزانه 1500 تن سیلیس را دانه بندی و در فاز دوم نیز با تولید محصول میکرو نیزه (پودر سیلیس)مواد اولیه کارخانجات شیشه سازی شمالغرب کشور را تامین خواهد کرد.

فرماندار بناب تشریح کرد: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای تبدیل انگور تولیدی کشاورزان به کشمش با ارتقای تکنولوژی سرمایه‌گذاری و اختصاص 20 میلیارد تومان توسط بخش خصوصی کشمش تولیدی خواهیم داشت.

وی بیان کرد: 16 واحد از 18 واحد خشکبار بناب با 20 میلیارد تومان اعتبار صرف شده مجهز به تکنولوژی جدید هستند.

فرج‌اللهی توضیح داد: تلاش می‌کنیم تا پایان سال پنجاه هزار تُن کشمش تا پایان سال جاری تولید داشته باشیم که تا به امروز 21 هزار تُن خشکبار در 6 ماهه اول داشتیم.

وی، ایجاد مزرعه پرورش شتر مرغ و تولید قارچ در بناب را یادآور شد و افزود: همچنین مرکز تحقیقات بوقلمون کشور در شهرستان بناب برای اصلاح‌نژاد و معرفی به روستائیان افتتاح شد.

فرماندار بناب، عدم استقبال مردم روستاها از مشارکت در کارهای اشتغال‌زایی و گروهی و تعاونی و تمایل بیشتر به انفرادی از موانع و مشکلات اصلی بیان کرد و ادامه داد: مشکل ضمانت‌نامه، عدم ارائه تسهیلات مناسب به بخش دامداری، بوروکراسی اداری در صدور پروانه‌ها از جمله موانع برای توسعه روستاها و همچنین شهرها هستند.

وی در ارائه پیشنهادی مبنی بر اینکه بانکی مخصوص روستائیان افتتاح شود می‌توان بیشتر مشکلات را بر طرف ساخت و تسهیل در روند پرداخت تسهیلات بانکی با قبول اسناد مالکیتی را امکان‌پذیر کرد، گفت: باید در تمام ابعاد گسترش و توسعه روستایی اندیشید و از تمام ظرفیت‌ها استفاده کرد.

فارس.