سموم غیرمجاز کشمش‌های صادراتی را عودت داد / تعطیلی واحدهای فرآوری کشمش

فرماندار بناب گفت: سموم غیرمجاز باعث شد با عودت کشمش صادراتی و یا کاهش قیمت کشمش مواجه شویم.

به گزارش بناب نیوز، ولی الله فرج‌اللهی در نشست بررسی و آسیب شناسی صادرات محصولات کشاورزی از جمله کشمش از تجهیز 17 واحد فرآوری انگور به آخرین سیستم در این شهرستان خبر داد و اظهار داشت: هم‌اکنون واحدهای سبزه پاک‌کنی به‌صورت سه شیفته در بناب کار می‌کنند و انگور تولیدی شهرهای جنوب استان و حتی استان‌های خراسان، زنجان، آذربایجان‌غربی و تاکستان در بناب فرآوری می‌شود.

وی با اشاره به اینکه مالیات ارزش افزوده باعث بروز مشکل مالی برای کشاورزان و کارخانجات شده است؛ تصیرح کرد: مالیات ارزش افزوده بر کشمش تولیدی و وجود واسطه‌ها بین کشاورزان و کارخانجات از مشکلات اساسی است.

فرماندار بناب گفت: سموم غیرمجاز استفاده شده نیز باعث شده با عودت کشمش صادراتی و یا کاهش قیمت کشمش مواجه شویم.

وی افزود: شهرستان بناب به دلیل ظرفیت بالای خود می‌تواند به‌صورت پایلوت انتخاب شود و تعاون روستایی با خرید انگور و کشمش کشاورزان نسبت به حذف واسطه‌ها اقدام کند.

ضیاءالله اعزازی ملکی هم در این نشست با بیان اینکه از کشاورزان و صادرکنندگان در کشور حمایت لازم صورت نمی‌گیرد؛ اظهار داشت: البته در این زمینه هیچ فرد و یا جریان خاصی مقصر نیست و مشکل در ساختار اقتصادی کشور است.

وی با اظهار تأسف از عدم توجه به بخش کشاورزی در کشور افزود: متأسفانه تا حدودی در این خصوص غفلت شده است و اگر می‌خواهیم کشور پیشرفت کند باید به دو بخش کشاورزی و آموزش و پرورش توجه جدی شود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی سپس با اشاره به تعطیلی برخی واحدهای فرآوری کشمش در منطقه گفت: متأسفانه با وجود اینکه سرمایه‌های زیادی در این بخش خوابیده است برخی از این واحدها برای ایجاد بارانداز انگور اجاره شده‌اند.

اعزازی ملکی تصریح کرد: به‌جای اینکه صنایع تبدیلی دنبال کشاورز باشد متأسفانه کشاورز دنبال صنایع تبدیلی است.

وی با اشاره به اینکه مشکلات بخش کشاورزی صرفاً با تشکیل یک جلسه و سخنرانی قابل حل نیست؛ تأکید کرد: تا زمانی که منافع ملی را به منافع شخصی ترجیح نداده ایم هیچ مشکلی حل نخواهد شد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در ادامه از آمادگی خود برای طرح و بیان مشکلات کشاورزان و بویژه کشمش در مجلس خبر داد.

فارس.