عدم ثبات قیمت محصولات کشاورزی عامل مهاجرت از روستاهاست / انتقاد از رشد قارچ‌گونه دانشگاه‌های علمی ـ کاربردی

نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی گفت:عدم ثبات قیمت محصولات کشاورزی باعث مهاجرت روستاییان به شهرها شده تا شغلی مناسب برای خود دست و پا کنند.

به گزارش بناب نیوز،ضیاءالله اعزازی ملکی در نشست دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی روستاهای شهرستان بناب با بیان اینکه یکی از اهداف اصلی نظام بعد از پیروزی انقلاب اسلامی محرومیت زدایی از روستاها بود؛ گفت: علیرغم کارهای بزرگی که انجام شده ولی آنطوری که باید به این موضوع بها می دادیم به هدف اصلی خود دست نیافتیم و دلیل آن ناشی از برخی سیاست های غلطی است که ناخودآگاه از ناحیه برخی مسئولان انجام شده است.

وی با اشاره به پایین بودن نرخ محصولات تولیدی کشاورزان از جمله انگور، پیاز، گوجه و .

تصریح کرد: کشاورزان امسال با مشکلات زیادی روبرو بودند که امیدواریم مسئولان اجرایی و کارشناسان جهاد کشاورزی در راستای رفع مشکلات کشاورزان قدم بردارند.

اعزازی ملکی اظهار کرد: عدم ثبات قیمت محصولات کشاورزی باعث مهاجرت روستاییان به شهرها شده تا شغل مناسب برای خود دست و پا کنند و این مهاجرت ها حاشیه نشینی در شهرها را منجر شده است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی افزود: رشد حاشیه نشینی در شهرها به حدی رسیده که مقام معظم رهبری نیز از آن بعنوان یک تهدید جدی نام برده اند و باید اذعان کرد در نتیجه همان اتخاذ سیاست های غلط بود که مهاجرت و به دنبال آن حاشیه نشینی رشد کرده اند.

وی همچنین از زندگی ۱۶ میلیون نفر از جمعیت کشور در حاشیه شهرها خبرداد و تأکید کرد: جا دارد مجلس و مسئولان نظام در این خصوص آسیب شناسی کنند و نباید در جمهوری اسلامی چنین اتفاقی بیفتد.

اعزازی ملکی با بیان اینکه ظرفیت و پتانسیل های لازم در روستاهای ما وجود دارد که مهاجرت برعکس از شهر به روستاها انجام شود؛ تصریح کرد: تحقق این امر مستلزم توجه خاص به بخش کشاورزی است.

وی سپس با اشاره به مشکل کمبود آب شرب و کشاورزی در کشور خواستار مدیریت استفاده از منابع آب از سوی دهیاران، اعضای شوراهای اسلامی و مردم شد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی یادآور شد: یکی از وظایف اصلی و مسئولیت بزرگ دهیاران  فرهنگ سازی در روستاهاست.

اعزازی ملکی با انتقاد از استفاده غیرقانونی و غیرمجاز برق در ویلاهای اطراف شهرهای بزرگ گفت: هفته آینده در جلسه علنی مجلس این موضوع را از وزیر نیرو سئوال خواهم کرد.

وی گفت: سرمایه دارانی که در اطراف شهرهای بزرگ دارای ویلا هستند از برق رایگان و غیرمجاز استفاده می کنند و مسئولان وزارت نیرو باید در جهت جمع آوری و قطع برق آن ها اهتمام کنند.

اعزازی ملکی هم چنین با انتقاد از رشد قارچ‌گونه دانشگاههای علمی ـ کاربردی در کشور اظهار داشت: برای هر فرد و مجموعه‌ای مجوز تأسیس دانشگاه داده‌اند و آنها نیز با گرفتن پول مدرک صادر می‌کنند که نتیجه‌اش این می‌شود که الان شاهد آن هستیم.

وی افزود: اگر مسؤولان‌ وقت با مردم و جوانان صادقانه حرف می‌زدند الان شاهد این همه تحصیل کرده بیکار در کشور نبودیم.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی پیش‌بینی کرد اگر نسبت به اصلاح رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌ها قدم برنداریم 80 درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های ما بیکار خواهند شد.

اعزازی ملکی تأکید کرد: تقویت مراکز فنی و حرفه ای جزو برنامه پنجم توسعه کشور بود که در صددیم در برنامه ششم توسعه کشور تقویت مراکز فنی و حرفه‌ای مورد توجه قرار گیرد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: موضوع محدود‌کردن توسعه مراکز علمی، کاربردی به‌زودی در نشست کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس مطرح خواهد شد.

وی گفت: اکثریت افراد بیکار جامعه را نیروهای تحصیل کرده تشکیل می‌دهند.

لذا باید در ایجاد رشته‌های دانشگاهی تجدید نظر کنیم.