آیین تودیع و معارفه رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بناب در حالی با حضور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی، فرماندار شهرستان بناب و جمعی از مسئولان و دست اندرکاران حوزه آموزش این شهرستان برگزار شد که در این مراسم از زحمات احمد امیری رییس سابق این واحد تقدیر و سیدعبدالله حجتی به عنوان سرپرست جدید دانشگاه آزاد اسلامی واحد بناب معرفی شد.

به گزارش بناب نیوز، ولی الله فرج‌اللهی فرماندار بناب در این آئین با اشاره به کاهش تعداد دانشجو در دانشگاه‌ها به‌خصوص دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: از آنجایی که منابع مالی دانشگاه آزاد از محل پرداخت شهریه دانشجویان تأمین می‌شود، لذا ضروری است مسؤولان دانشگاه برای تأمین منابع مالی منابع مالی جدیدی را تعریف کنند.

وی با بیان اینکه شهرستان بناب در کنار علم یک شهرستان صنعتی و تولیدی است از این‌رو ضرورت دارد نسبت به ایجاد و دایر‌کردن رشته های فنی اقدام شود.

فرج‌اللهی افزود: فارغ‌التحصیلان زیادی در رشته‌های نظری بی‌کار هستند و واحدهای تولیدی و صنعتی ما نمی‌توانند فارغ‌التحصیلان این رشته‌ها را جذب کنند و جا دارد مسؤولان دانشگاه آزاد اسلامی به‌جای توسعه رشته‌های نظری توسعه رشته‌های فنی را در دستور کار خود قرار دهند تا بتوان نسبت به جذب فارغ‌التحصیلان در واحدهای تولیدی و صنعتی منطقه اقدام کرد.

نماینده عالی دولت در شهرستان بناب با اشاره به امکانات ساختمانی و وجود آزمایشگاه‌های متعدد در واحد بناب خطاب به مسؤولان دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: این واحد دانشگاهی می‌تواند با خدمات‌دهی به‌کل منطقه منابع جدید درآمدی برای خود تقویت کند.

فرج‌اللهی سپس با اشاره به بحث تعدیل نیروی انسانی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بناب خطاب به ریاست قبلی این واحد اظهار کرد: در مقطعی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بناب قریب به 15 هزار دانشجو داشت و 450 نفر نیرو نیز در آن مقطع بر اساس نیاز و قطعاً با هماهنگی و اطلاع مسؤولان جذب شده بودند.

وی افزود: نیروهایی که به هر‌عنوان جذب شده بودند با هزار امید و آرزو تشکیل خانواده دادند و بعد از 10 سال کار تعدیل و اخراج آن ها کار اشتباهی است و در آن مقطع نیز از رئیس اداره تعاون، کلار و رفاه اجتماعی خواستم راه‌کاری قانونی حداقل برای پرداخت مطالبات نیروهای تعدیل شده پیدا کنند.

رئیس شورای تأمین شهرستان بناب خاطرنشان کرد: تبعات اجتماعی تعدیل نیروی انسانی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بناب طی سه مرحله اعضای شورای تأمین شهرستان را به زحمت انداخته است.

فرج‌اللهی در ادامه سخنان خود از مسؤولان دانشگاه آزاد اسلامی واحد بناب و آذربایجان‌شرقی خواست پرونده تعدیل و اخراج نیرو در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بناب را ببندند و حداقل نیروهای تعدیل شده در مرحله آخر را به‌کار خود برگردانند.

دانشگاه ها به سمت کیفی سازی آموزشی حرکت کنند رئیس دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی هم در این آیین تأکید کرد: هدف ما گسترش رشته های تحصیلات تکمیلی، کاهش وابستگی به شهریه و افزایش اثربخشی دانشگاه آزاد اسلامی در حل مشکلات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور است.

سیدجواد انگجی با بیان اینکه شرایط امروز دانشگاه ها و دانشجویان متفاوت تر از قبل است؛ تصریح کرد: مطالبات و خواسته های دانشجویان نیز متفاوت تر از قبل بوده و بایستی دانشگاه های خود را با نیازهای امروزی تطبیق دهیم.

وی افزود: هم اکنون دو هزار و ۶۰۰ واحد و مجموعه دانشگاهی مختلف در کشور وجود دارد که ۱۵۵ مرکز و واحد دانشگاهی در استان آذربایجان شرقی قرار گرفته و دانشگاه آزاد اسلامی بایستی برای جذب دانشجو با ۱۵۵ مرکز دانشگاهی رقابت کند.

به گفته رئیس دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی، هم اکنون در این استان ۳۵ واحد زیر نظر دانشگاه آزاد اسلامی اداره می شوند و واحد بناب از لحاظ فضا و امکانات موجود بعد از تبریز بهترین واحد استان و منطقه است.

انگجی اظهارکرد: یکی از اولویت های اصلی ما در برنامه ششم کاهش وابستگی به شهریه از طریق انجام امور اقتصادی و توجه به انجام طرح های دانش بنیان است و مهم ترین هدف دانشگاه کاهش وابستگی به شهریه و افزایش اثربخشی دانشگاه است.

تعدیل نیروهای مازاد دستاورد ۴ سال گذشته دانشگاه آزاد بناب رئیس سابق دانشگاه آزاد اسلامی واحد بناب نیز در ادامه این آیین طی سخنانی اظهار کرد: در 4 سال گذشته اکثریت نیر و انرژی خود را صرف تعدیل نیروهای مازاد کردیم و آن را دستاورد دانشگاه می‌دانم.

احمد امیری با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی واحد بناب از نظر نیروی انسانی بی سامان‌ترین واحد دانشگاهی در کشور بود؛ تصریح کرد: بنده روزی که واحد بناب را تحویل گرفتم برای 82 نفر نیروی رسمی و 8 نفر قراردادی مجوز داشت که 495 نفر در این واحد مشغول بودند و 350 نفر نیروی مازاد بدون‌مجوز هیچ مرجعی در این واحد دانشگاهی مشغول به‌کار بودند.

وی سپس تعدیل نیروی انسانی را یکی از مأموریت های اصلی خود در این واحد اعلام کرد و افزود: بنده برای این کار آمده بودم که وضعیت بسیار اسفناک و نابسامان نیروی انسانی واحد بناب را درست کنم.

لذا این موضوع نیاز به یک آسیب شناسی جدی دارد که این مشکل از کجا بوجود آمده و برای تأمین چه مقاصدی این نیروها جذب شده‌اند.

رئیس سابق واحد بناب تأکید کرد: نیروهای مازادی که در این واحد مشغول بودند از اولین روز جذب تا اخراج آن‌ها با محاسبه سود بانکی 15 درصد دانشگاه بین 350 تا 400 میلیارد ریال به آنها پول پرداخت کرده است.

 امیری افزود: بنده در روزی که واحد را تحویل گرفتم 88 میلیارد بدهکار بود ولی در عرض این مدت 60 میلیارد ریال از بدهی‌های قبلی دانشگاه تسویه شده است.

وی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون 5 هزار و 200 دانشجو در این واحد و واحد سما مشغول به تحصیل هستند که 60 رشته کارشناسی ارشد و 13 رشته در مقطع دکترا در بناب فعال است که طی یک‌سال گذشته در جهت افزایش رشته‌های تحصیلات تکمیلی 700 درصد رشد داشته‌ایم.

تلاش می کنیم دانشگاه آزاد بناب را از وضعیت بحرانی خارج کنیم رئیس جدید دانشگاه آزاد اسلامی واحد بناب نیز در این آیین با اشاره به پتانسیل بالای نیروی انسانی، هیأت علمی و کارمند در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بناب گفت: با استفاده از ایده های همکاران عزیز واحد بناب را از وضع بحرانی فعلی نجات خواهیم داد.

سیدعبدالله حجتی با اشاره به تحصیل حدود 4 هزار و 700 دانشجو در واحد بناب افزود: بر اساس اطلاعات بدست آمده تا مهرماه سال‌آتی یک هزار و 600 نفز از دانشجویان فعلی نیز فارغ التحصیل خواهند شد که تلاش می کنیم حداقل وضعیت موجود را حفظ کنیم.

وی تصریح کرد: امروز بنده این واحد دانشگاهی را بر اساس آمار و ارقام موجود با 72 میلیارد ریال بدهی تحویل می‌گیرم و امروز جهت پرداخت حقوق آبان‌ماه پرسنل واحد نیز 6 میلیارد و 500 میلیون ریال کسری داریم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بناب در عین‌حال اظهار کرد: قول می دهم با همدلی، تعامل و همفکری با اساتید و کارکنان بزودی از این وضع بحرانی خارج شده و نشاط و ساختار سازمانی که واحد بناب قبلاً داشت، آن را به حالت قبلی خود برگردانم.

برپایه این گزارش، در آیین تودیع و معارفه رؤسای قبلی و جدید دانشگاه آزاد اسلامی واحد بناب جمعی از نیروهای تعدیل شده این واحد با تجمع در مقابل سالن محل برگزاری مراسم خواستار بازگشت مجدد به کار خود در این واحد دانشگاهی بودند.