صدور گواهی مبدأ در گمرک بناب به منظور تسهیل در امور صادرات / رتبه دوم گمرک بناب در بین گمرکات استان

رئیس اتاق بازرگانی تبریز از موافقت اتاق بازرگانی با صدور گواهی مبدأ در گمرک بناب خبر داد و گفت: به منظور تسهیل در امور صادرات از این پس صدور گواهی مبدأ در بناب انجام می‌شود.

به گزارش بناب نیوز، صمد حسن‌زاده در جلسه بررسی و تصمیم‌گیری در خصوص نحوه صدور گواهی مبدأ گمرکی که با حضور جمعی از مسئولان شهرستان‌های بناب، مراغه، ملکان، عجب‌شیر و همچنین تعدادی از مدیران واحدهای تولیدی شهرستان برگزار شد، از آمادگی اتاق بازرگانی تبریز برای صدور گواهی مبدأ در گمرک بناب خبر داد و اظهار داشت: به منظور تسهیل در امور صادرات از این پس صدور گواهی مبدأ در بناب انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: اتاق بازرگانی تبریز مرزی بین بناب و سایر شهرستان‌های استان ندارد و برای کل منطقه آذربایجان است تا بتواند در راستای توسعه تولید و صادرات و همچنین ایجاد اشتغال به‌صورت شبانه‌روزی در خدمت کل صادرکننده‌های منطقه باشد.

رئیس اتاق بازرگانی تبریز از شهرستان بناب به‌عنوان یکی از قطب‌های مهم تولید و صادرات در کشور نام برد و گفت: امسال 4 نفر از صادرکننده‌های برتر کشور از استان آذربایجان‌شرقی بودند که سهم شهرستان بناب از این تعداد 2 نفر بود و توانستند نام شهرستان بناب و آذربایجان را در کشور و دنیا به‌عنوان قطب تولید و صادرات مطرح کنند.

حسن‌زاده با تأکید بر اینکه اکثریت ناهنجاری‌های جامعه در سایه بیکاری اتفاق می‌افتد؛ بیان کرد: اگر بیکاری در جامعه ریشه‌کن شود تمام مسائل رو به بهبودی خواهد رفت.

وی با اشاره به رسالت خطیر اتاق بازرگانی برای ارائه خدمات به تولیدکنندگان و تسهیل امور صادرات تصریح کرد: دولت نیز در این زمینه نهایت تلاش خود را به کار می‌گیرد که از بوروکراسی اداری صادرکنندگان بکاهد.

علی‌اصغر عباس‌زاده  نیز در این جلسه با اشاره به اینکه بعد از راه‌اندازی گمرک بناب شاهد روند افزایشی صادرات از این گمرک هستیم؛ تصریح کرد: هم اکنون در 11 نقطه استان دفاتر گمرک فعال است و با وجود اینکه در کل کشور شاهد کاهش روند صادرات هستیم ولی گمرک بناب نسبت به مدت مشابه سال قبل 45 درصد از لحاظ وزنی افزایش صادرات داشته است.

ناظر گمرکات آذربایجان شرقی همچنین از کاهش 64 درصدی صادرات از گمرک منطقه آزاد ارس خبر داد و افزود: گمرک بناب از لحاظ صادرات دومین گمرک در بین گمرکات استان است.

عباس‌زاده در عین حال اظهار کرد: با وجود کاهش صادرات در کشور گمرکات آذربایجان‌شرقی نسبت به مدت مشابه سال قبل 8 درصد افزایش صادرات داشته است.

فارس.