ضرورت توجه فرابخشی به احیای تالاب قره قشلاق بناب

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی توجه حوزه ای و فرا بخشی به احیای تالاب قره قشلاق بناب را خواستار شد.

به گزارش بناب نیوز، حمید قاسمی در جلسه کمیته محلی حوضه آبریز تالاب قره قشلاق در بناب گفت: با توجه به اهمیت این تالاب که به عنوان تالاب پشتیبان دریاچه ارومیه است باید از هرگونه بخشی‌نگری جلوگیری و همه دستگاه‌های مرتبط برای احیای آن بسیج شوند.

وی تاکید کرد: احیای این تالاب باید به صورت جامع و با حفظ منافع جوامع محلی صورت گیرد و برای مدیریت آن در سال‌های آتی برنامه‌ریزی شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان به اجرای خیابان دسترسی و سایت پرنده نگری در این تالاب اشاره کرد و افزود: برای این منظور بیش از دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال هزینه شده است.

وی از مطالعه حق آبه و طرح تامین نیازهای آبی رودخانه ها و تالاب های قره قشلاق بناب و قوری گل بستان آباد خبر داد و گفت : با توجه به اولویت احیای این تالابها نیاز آبی آنها بررسی و به سازمان آب منطقه ای جهت اجراء ارسال شده است و این سازمان باید نسبت به تأمین حقابه مورد نیاز اقدام کند.

نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی نیز با انتقاد از اقدامات سلیقه ای در تامین حق آبه روستاهای حاشیه تالاب قره قشلاق گفت:عدم تحویل مناسب آب به روستاهای بناب باعث از بین رفتن کشاورزی در منطقه شده است.

اعزازی ملکی خواستار توجه جدی برای رفع مشکلات پیش روی احیای تالاب قره قشلاق شد و افزود:احیای این تالاب نقش موثری در بهبود آب و هوا و افزایش روحیه مردم دارد ضمن اینکه جانوران و گیاهان موجود در این تالاب نیز حق حیات دارند.

نماینده بناب در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد:احیای این تالاب به منزله پایمال کردن حق و حقوق مردم ساکن در منطقه نیست و حتما معیشت پایدار آنها مدنظر مسئولین است.

ولی ا.

فرج الهی فرماندار بناب نیز تامین حق آبه تالاب از استانهای آذربایجان شرقی و غربی، تامین شغل جایگزین برای معیشت خانوارهای منطقه و رفع مشکل مجوز چرای دام و تکمیل سایت پرنده نگری را خواستار شد.

تالاب قره قشلاق بناب به وسعت ۲۲ هزار هکتار به عروس تالاب های شمال غرب کشور شهرت دارد.

خبرگزاری صدا و سیما.