عدالت و انصافی که اعضای شورا برای رعایت آن سوگند جلاله یاد کرده‌اند!

اعضای شورای شهر بناب باید به این پرسش پاسخ دهند که آیا اتفاقات تلخ تبانی، ارتشا و فساد مالی که در شورا و شهرداری بناب افتاده است با سوگندی که در ابتدای قبول مسؤولیت خود در مراسم تحلیف یاد کرده‌اند، همخوانی دارد؟ به گزارش بناب نیوز، دستگیری 30 نفر در ارتباط با پرونده مالی شهرداری بناب از جمله شهردار، یکی از معاونان وی، یک عضو شورای اسلامی شهر، جمعی از کارکنان شهرداری و پیمانکاران مرتبط با شهرداری بناب طی 2 ماه گذشته با حکم دستگاه قضایی به دلیلی که آن را فساد، زد و بند و تخلفات گسترده مالی خوانده اند و تا امروز نیز ادامه دارد، یکی از اتفاقات نادری است که برای شهری مانند بناب عجیب و در نوع خود بی‌سابقه است.

براساس این گزارش، این پرونده تاکنون بدون اطلاع‌رسانی خبری از میزان اختلاس و ارتشاء پیش رفته و با وجود اینکه تعدادی از پیمانکاران و افراد شاغل در بخش ساخت و ساز و نیز عضو دستگیر شده شورای اسلامی شهر با سپردن وثیقه آزاد شده‌اند ولی شهردار و تعدادی از کارمندان دستگیر شده همچنان در بازداشت بسر می‌برند و روند پرونده نشان می‌دهد که ادامه دستگیری‌ها محتمل است.

آغاز این اتفاقات و دستگیری‌ها در شورای شهر و شهرداری بناب را نمی توان به موضوع خاصی نسبت داد، چرا که هنوز کسی بطور شفاف در مورد اصل موضوع تخلف صحبت نکرده است و تنها چندی پیش دادستان عمومی و انقلاب تبریز در گفتگویی از دستگیری شهردار و تعدادی از کارکنان شهرداری بناب به اتهام ارتشاء و اختلاس خبر داد و گفت: پرونده قضایی برای این افراد تشکیل شده و روند تحقیقات ادامه دارد.

این اظهارات نشان می‌دهد که پای تبانی، اختلاس و فساد مالی در این سیستم مطرح است.

ناگفته نماند مردم بناب که روزی به امید بهتر شدن وضعیت عمران و آبادانی شهرستان و زیبا سازی محیط زندگی شان با ذوق و شوق فراوان پای صندوق‌های اخذ رأی انتخابات شوراها حاضر شدند و منتظر بودند شهرشان از این که هست بهتر و بهتر شود، این روزها فقط نظاره گر دستگیری افراد در مجموعه شهرداری به جای انتظارات به حق خود هستند.

این در حالی است که با گذشت 3 سال و اندی از مجموع عمر دوره چهارم شورای اسلامی شهر،  شورای این دوره همواره با چالش‌های زیادی روبه‌رو بوده و نمونه بارز آن عدم ثبات مدیریتی در سازمان حساس و خدمات رسانی مثل شهرداری است.

زیرا شهرداری بناب طی این مدت 4 سرپرست و 3 شهردار را تجربه کرده است و به بیان دیگر بطور متوسط شهر بناب در هر 6 ماه یک شهردار را به خود دیده است.

با این اوصاف می‌طلبد که اعضای شورای اسلامی شهر به سبب کوتاهی‌های خود در عدم نظارت و اشرافیت بر عملکرد مجموعه شهرداری که موجب بروز این اتفاقات تلخ و ناگوار در شهرداری بناب شده است از مردم شریف و بزرگوار بناب عذرخواهی کنند و صد البته اتفاقات اخیر به حدی ناراحت کننده و دور از تصور بوده که اعضای شورای اسلامی شهر بناب در قبال آن می توانستند بطور دسته جمعی استعفاء کرده و عذرخواهی پدیده فراموش شده را احیاء کنند.

متأسفانه یکی از دلایل این امر که عذرخواهی در کشور باب نیست، مسأله فرار از خسارت و بار مسؤولیتی است که اشتباهات به دنبال دارند.

زمانی که یک فرد متوجه می شود با اعتراف به اشتباه و عذرخواهی باید مسئولیت خسران وارد آمده را بر عهده بگیرد و یا اینکه با این کار خود را متوجه تنبیه و جزا می کند، ترجیح می‌دهد بطور کلی مسأله را انکار کند تا از زیان های احتمالی مصون بماند، همین می شود که دیگر کسی اشتباهاتش را گردن نمی‌گیرد چه رسد به اینکه بخواهد عذرخواهی هم بکند.

«من در برابر کلام الله مجید به خداوند متعال سوگند یاد می‌کنم و با تکیه بر شرف انسانی خویش تعهد می نمایم که در حفظ امانت و انجام هر چه بهتر وظایفم و خدمت به مردم کوشا باشم و قانون اساسی و سایر قوانین و مقررات کشور را در چارچوب وظایف و اختیارات خود رعایت نمایم و در همه زمینه ها عدالت و انصاف را در نظر داشته باشم و مادامی که در شورای اسلامی شهر عضویت دارم در رعایت صرفه و صلاح و پیشرفت امور شهر و شهرداری اهتمام نمایم.

» این همان قسم جلاله‌ای است که اعضای محترم شورای اسلامی شهر در ابتدای مسؤولیت خود و در مراسم تحلیف(سوگند یاد کردن) آن را یاد کرده‌اند و بر همین اساس حال باید به این پرسش پاسخ دهند که آیا اتفاقات تلخی که طی دو ماهه اخیر در شورا و شهرداری بناب افتاده است با سوگندی که در ابتدای قبول مسئولیت خود در مراسم تحلیف یاد کرده اند، همخوانی دارد؟ ------------------------ نگارنده: جاوید بنابیان.