پرداخت تسهیلات 15 درصدی برای خرید ادوات برای کشاورزان منطقه بناب / بخش کشاورزی در کشور مظلوم است

فرماندار بناب از گشایش خط پرداخت تسهیلات 15 درصدی خرید ادوات کشاورزی برای کشاورزان منطقه بناب خبر داد.

به گزارش بناب نیوز، ولی‌الله فرج‌اللهی در جلسه کارگروه آب و کشاورزی شهرستان بناب، اعمال کاهش مصرف هشت درصدی سالانه در حوزه کشاورزی سد علویان را به ضرر کشاورزان شهرستان‌های مراغه و بناب اعلام کرد و اظهار داشت: اگر قرار است کاهشی در مصارف این سد صورت بگیرد، باید تمام بخش‌ها از این موضوع تبعیت کنند.

وی افزود: امسال 37 میلیون متر مکعب حق‌آبه از سد علویان به حوزه کشاورزی بناب تخصص یافته است که برای بهره‌وری لازم باید به موقع تحویل کشاورزان شود، ضمن اینکه آب‌های سطحی و روان آب‌ها از این سهمیه کسر نشود.

فرماندار بناب کاهش 40 درصدی مصارف کشاورزی در طول 5 سال را ضربه مهلکی بر پیکره کشاورزی دانست و از مسؤولان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواست در مصوبه شورای عالی آب تجدیدنظر شود.

نماینده عالی دولت در شهرستان بناب سپس با اشاره به گشایش خط اعتباری مکانیزاسیون کشاورزی گفت: دولت برای اجرای طرح مکانیزاسیون کشاورزی تسهیلات 15 درصدی و بدون محدودیت به کشاورزان و بهره‌برداران اعطا می‌‌کند.

فرج‌اللهی در ادامه سخنان خود به عدم استقبال کشاورزان از خرید ادوات کشاورزی نیز اشاره کرد و گفت: کشاورزان می‌توانند برای استفاده از این تسهیلات به ادارات جهاد کشاورزی مراجعه کنند.

بخش کشاورزی در کشور مظلوم است ضیاء الله اعزازی ملکی در جلسه کارگروه آب و کشاورزی شهرستان بناب گفت: دولت در مقابل عملکرد کشاورزانی که اقدام به اصلاح الگوی کشت کرده اند به تعهدات خود عمل نکرده است.

وی سپس افزود: اگر در طرح اصلاح الگوی کشت و کاهش مصرف آب کشاورزی معیشت کشاورزان لحاظ نشود در حق آن ها اجحاف شده و نتایج احیای دریاچه ارومیه نیز عقیم خواهد ماند.

اعزازی ملکی در ادامه با تأکید بر اصلاح الگوی مصرف آب شرب در کنار آب کشاورزی خاطرنشان کرد: مدیریت آب سد علویان باید بر اساس اهداف تعیین شده صورت بگیرد تا حوزه کشاورزی از بابت کاهش ۸ درصدی مصوبه شورای عالی آب کشور متضرر نشود.

وی افزود: کشاورزان منطقه طبق دستور مدیران ستاد احیای دریاچه ارومیه در جهت اصلاح الگوی کشت اقدام کرده اند و هر چند با کاهش درآمد مواجه شده اند اما متأسفانه دولت به تعهدات خود عمل نکرده است.

اعزازی ملکی گفت: در سال گذشته به علت بی نظمی در توزیع آب بین کشاورزان مزارع و بخصوص گندم زارهای این شهرستان خشکیدند و اگر برای کشت بهاره نیز به موقع آب تحویل کشاورزان نشود، شاهد تکرار خسارات وارده در منطقه خواهیم بود.

وی با بیان اینکه معیشت جایگزین کشاورزان واقع در حاشیه دریاچه ارومیه تأمین نشده است؛ تصریح کرد: اصلاح الگوی کشت و کاهش مصرف در آب کشاورزی برای کشاورزان منطقه گران تمام شده و اگر معیشت آنان لحاظ نشود در حق آنان اجحاف شده و نتایج حاصل از اجرای طرح های ستاد احیای دریاچه ارومیه نیز عقیم خواهد ماند.