حمایت دولت از تولید کنندگان کشمش/ ضرورت بازاریابی محصولات کشاورزی / موافقت بنیاد برکت برای سرمایه گذاری در شهرستان بناب

رئیس سازمان تعاون روستایی آذربایجان شرقی گفت: دولت با اختصاص یارانه از تولید کنندگان و صادرکنندگان کشمش حمایت می کند.

به گزارش بناب نیوز، محمدحسین غفاری در نشست بررسی ابعاد سرمایه گذاری در بخش خشکبار و گیاهان دارویی شهرستان بناب خواستار توجه جدی به حل مسئله بازاریابی محصولات کشاورزی اعم از دامی و زراعی و ایجاد صنایع تبدیلی مرتبط با محصولات تولیدی منطقه با مشارکت بخش خصوصی شد.

وی همچنین با بیان اینکه در ارتباط با ایجاد و راه اندازی صنایع تبدیلی سیب زمینی قدم های مؤثری در استان برداشته شده است؛ گفت: ایجاد صنایع تبدیلی برای محصولات سیب درختی، انگور، گوجه فرنگی و لبنیات از اولویت های اصلی تعاون روستایی در استان است.

رئیس سازمان تعاون روستایی آذربایجان شرقی اضافه کرد: در شرایط فعلی ۶۰ درصد ارزش شیر تولیدی به بازاری رسیده و تنها ۴۰ درصد آن نصیب تولیدکنندگان می شود و در صددیم با ایجاد یک واحد کارخانه لبنیات در استان ۷۰ درصد درآمد و سود حاصله را به تولیدکننده و دامدار پرداخت کنیم.

غفاری با اشاره به این نکته که شهرستان بناب یکی از قطب های تولید کشمش در کشور به شمار می رود؛ خاطرنشان کرد: این شهرستان با توجه به موقعیت خاص جغرافیایی و نوع محصولات کشاورزی که دارد، یکی از قطب های کشاورزی منطقه به شمار می رود و از جمله شاخص ترین محصولات آن می توان به انگور و کشمش اشاره کرد.

وی اظهارکرد: دولت در راستای حمایت از تولیدکنندگان و صادرکنندگان کشمش بابت هر کیلوگرم کشمش ۵۰۰ تومان یارانه پرداخت می کند.

رئیس سازمان تعاون روستایی آذربایجان شرقی تأکید کرد: شرکت تعاونی روستایی استان آماده همکاری برای سرمایه گذاری در زمینه ایجاد و راه اندازی صنایع تبدیلی برای انگور تولیدی در این شهرستان است.

غفاری یادآوری کرد: ما می توانیم با توسعه صنایع تبدیلی در شهرستان بناب که به عنوان قطب صادرات کشمش در کشور به شمار می آید، محصولات متنوعی را از کشمش تولیدی به دست آورده و باعث تولید سود بیشتر برای تولیدکنندگان شویم.

تولید سالانه ۸۰ هزار تن انگور از باغات شهرستان بناب بنابراین گزارش، فرماندار بناب نیز در این نشست گفت: یکی از ظرفیت های شهرستان بناب که در کنار سایر ظرفیت ها داراست، داشتن پتانسیل صنایع تبدیلی است.

ولی الله فرج اللهی با اشاره به تولید سالانه ۸۰ هزار تن انگور از باغات شهرستان بناب تصریح کرد: این شهرستان علیرغم این مقدار تولید، انگور تولیدی شهرستان ها و استان های همجوار و نیز برخی استان های دیگر را که قطب تولید انگور هستند، خریداری و با تبدیل آن به کشمش آن را به خارج از کشور صادر می کند.

وی همچنین با اشاره به اعلام آمادگی بنیاد برکت جهت سرمایه گذاری در این شهرستان گفت: سرمایه گذاری در بحث صنایع تبدیلی و صنایع پایین دستی پتروشیمی جزو اولویت ماست و انتظار داریم سازمان تعاون روستایی نیز در این سرمایه گذاری مشارکت نماید.

نماینده عالی دولت در شهرستان بناب خاطرنشان کرد: سرمایه گذاری در ایجاد اشتغال و توسعه در رونق اقتصادی نیز جزو اولویت هاست.

فرج اللهی در ادامه تدوین سیاست های تشویقی در بخش کشاورزی را از برنامه های شاخص دولت اعلام و تأکید کرد: استفاده از ظرفیت های بومی و به کارگیری آن برای تقویت اقتصاد منطقه یکی از سیاست های دولت به شمار می رود.

موافقت بنیاد برکت برای سرمایه گذاری در شهرستان بناب نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی هم در این جلسه با اشاره به موافقت بنیاد برکت برای سرمایه گذاری در شهرستان بناب گفت: توافق با بنیاد برکت در خصوص اشتغال زایی و تولید بطور مشاکتی است.

وی افزود: اولویت بنیاد برکت برای سرمایه گذاری در بخش کشاورزی است.

اعزازی ملکی سپس بر حل این مشکلات تأکید کرد و گفت: این مسائل یکی از مهم ترین دغدغه های اصلی شهرستان است و مسئولان و دستگاه های اجرایی و ذیربط باید با تعامل بیشتر نسبت به حل مشکلات شهرستان اقدام نمایند.

این نماینده عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصریح کرد: با توجه به اینکه شهرستان بناب یکی از بازیگران اصلی عرصه کشمش در کشور به حساب می آید، بر این اساس مجلس شورای اسلامی نیز مصمم به حذف مشکلات اداری و رفع موانع صادرات کشمش است.