تولید ۱۵۰۰ مگاوات برق در نیروگاه های آذربایجان شرقی / ذخیره 420 میلیون لیتری مازوت در نیروگاه‌های بناب و تبریز / راه اندازی واحدهای ۳ و ۴ نیروگاه سهند بناب

مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق آذربایجان شرقی از تولید ۱۵۰۰ مگاوات برق در نیروگاه های آذربایجان شرقی خبر داد.

به گزارش بناب نیوز، ناصر معینی در نشست خبری با خبرنگاران استان در نیروگاه سهند بناب با بیان اینکه هم اکنون نیروگاه های استان با ظرفیت یک هزار و ۵۰۰ مگاوات به تولید برق مشغول هستند؛ تصریح کرد: از این میزان تولید ۶۵۰ واحد توسط نیروگاه سهند بناب تولید می شود که نقش مهمی در تولید برق منطقه دارد.

وی گفت: نیروگاه های استان هیچ اشتیاقی به استفاده از سوخت مازوت ندارند و تنها مشکلی که به تأسیسات نیروگاه ها وارد شده و به آن ها ضرر می رساند در مقاطع استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه هاست.

وی به در حال تعمیر بودن یکی از فازهای نیروگاه سهند بناب اشاره کرد و افزود: متوسط زمان برای تعمیر این نوع نیروگاه ها در کشور ۹۰ الی ۱۱۰ روز است ولی با تلاش مهندسان خود این نیروگاه برای اولین بار تعمیرات این واحد ظرف ۶۰ روز به اتمام خواهد رسید که این آمار در بین نیروگاه های کشور آمار بسیار ارزشمندی است.

ذخیره ۴۲۰ میلیون لیتری مازوت در نیروگاه تبریز و بناب مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق آذربایجان شرقی تصریح کرد: در چند سال پیش در بحث اهداف و راه اندازی نیروگاه ها صد در صد وابسته بودیم ولی خوشبختانه امروز با تلاش مهندسان داخلی در صنعت نیروگاه صد در صد وابسته نیستیم.

معینی همچنین هزینه تعمیرات واحد یک نیروگاه سهند بناب را بالغ بر ۳۰۰ میلیارد ریال اعلام و اظهار کرد: برای اینکه این صنعت را پیش ببریم دو هدف داریم، اول اینکه چون از اول خرداد تا ۱۵ شهریور پیک مصرف بالاست نیروگاه را آماده می کنیم تا با قدرت تمام در تابستان با کمبود برق مواجه نشویم و وظیفه دوم حفظ نیروگاه هاست و تلاش ما بر این است که تا نیمه اول اردیبهشت واحد در حال تعمیر نیروگاه سهند بناب را وارد مدار کنیم.

وی سپس با بیان اینکه ذخیره مازوت در نیروگاه های بناب و تبریز ۴۲۰ میلیون لیتر است؛ گفت: ما هیچگونه علاقه ای به استفاده از سوخت مازوت نداریم و در سال گذشته بخاطر حدود ۴۵ روز استفاده از سوخت مازمات در نیروگاه سهند بالای ۷۰ میلیارد ریال خسارت زده  است.

راه اندازی واحدهای ۳ و ۴ نیروگاه سهند بناب مدیرعامل شرکت تولید برق آذربایجان شرقی با اشاره به زمان راه اندازی واحدهای ۳ و ۴ نیروگاه سهند بناب خاطرنشان کرد: این نیروگاه در ابتدا برای احداث و ساخت ۴ فاز طراحی شده که دو فاز آن شامل ۶۵۰ مگاوات راه اندازی و دو واحد دیگر شامل ۶۵۰ مگاوات نیز به زودی توسط خود دولت احداث خواهد شد.

به گفته معینی، ۳ الی ۴ سال پیش بینی زمان بهره برداری از فازهای ۳ و ۴ نیروگاه سهند بناب است که در ابتدا زمینه اشتغال ۸۰۰ نفر را به وجود خواهد آورد ولی بعد از اتمام کامل طرح تعداد اشتغال زایی آن حول و حوش ۳۰۰ نفر خواهد بود که مراحل طراحی آن به اتمام رسیده است.

وی تصریح کرد: فازهای ۳ و ۴ نیروگاه سهند بناب برای سوخت گاز طراحی شده است و تلاش ما این است که حتی یک لیتر از سوخت مازوت نیز در این نیروگاه استفاده نکنیم.

ایجاد ۱۷ هکتار فضای سبز در محوطه نیروگاه سهند بناب این مدیر ارشد صنعتی همچنین با اشاره به تأمین برق مورد نیاز در استان اذعان کرد: هر ۴ سال باید ۵ هزار مگاوات برق به ظرفیت برق استان آذربایجان شرقی افزوده شود.

معینی یادآور شد: این شرکت در کنار توسعه نیروگاه ها توسعه فضای سبز را نیز جزو برنامه خود دارد و تاکنون ۱۷ هکتار فضای سبز در محوطه نیروگاه سهند بناب ایجاد شده است.

این گزارش حاکی است، در ادامه این نشست خبری خبرنگاران استان آذربایجان شرقی از بخش های مختلف نیروگاه ۶۵۰ مگاواتی سهند بناب بازدید کردند و کریم عباس زاده مدیر نیروگاه سهند بناب نیز توضیحات لازم را در خصوص فرآیند کار و فعالیت این نیروگاه به خبرنگاران حاضر ارائه کرد.

گفتنی است، نیروگاه حرارتی سهند بناب شامل ۲ واحد ۳۲۵ مگاواتی بود که فاز اول آن در سال۸۴ و فاز دوم آن در سال ۸۶ مورد بهره برداری قرار گرفت و کل این نیروگاه برای یک هزار و ۳۰۰ مگاوات طراحی و ساخت شده است.

مهر .