عدم رغبت دانش آموزان به ادامه تحصیل در دوره فنی و حرفه‌ای

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اعتقاد دارد به‌روزرسانی وسایل کارگاه‌ها، آگاه‌سازی دانش آموزان، ایجاد بازارکار از جمله موضوعات مهم برای رشد گرایش محصلان در رشته‌های فنی‌وحرفه‌ای تلقی می‌شود.

ضیاءالله اعزازی ملکی با اشاره به اینکه تجهیز کارگاه‌ها و بروزرسانی وسائل مورد نیاز رشته‌های فنی و حرفه‌ای امری اجتناب‌ناپذیر بوده و باید با توجه به نیاز کنونی مورد توجه قرار بگیرد،  اظهار داشت: البته در این میان نباید فراموش کرد که برای ایجاد کردن زمینه افزایش محصلان در رشته‌های کار و دانش و فنی و حرفه‌ای باید بازار کار مناسب را نیز فراهم کرد؛ از این رو دستگاه‌های مختلف مانند وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید با همکاری سایر بخش‌ها خصوصا بهره‌گیری از ظرفیت بخش خصوصی این مهم را مدنظر قرار بدهد.

نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزارت آموزش و پرورش باید با همکاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری زمینه ادامه تحصیل این افراد در دانشگاه‌ها را فراهم کنند، اظهارکرد: بسیاری از دانش آموزان عدم امکان ادامه تحصیل را مانعی برای گرایش به این عرصه می‌دانند.

وی ضمن اشاره به اینکه متاسفانه طبق گفته وزیر آموزش و پرورش عدم رغبت دانش آموزان به ادامه تحصیل در دوره فنی و حرفه‌ای یکی از مشکلات پیش روی تحقق اهداف متعالی در این حوزه است، تصریح کرد: امروزه دانش آموزان و خانواده‌ها باید نسبت به مزایای تحصیل در رشته‌های کارودانش و فنی و حرفه‌ای آشنا شوند.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: رهبر انقلاب نیز در سخنان روز گذشته خود نسبت به وجود مشکل مدرک گرایی در جامعه امروز تذکر داده‌اند؛ متاسفانه شوق ادامه تحصیل بدون توجه به نیاز بازار موجب شده تا افراد تحصیلکرده بسیاری در کشور وجود داشته باشند و این مهم در حالیست که رهبر انقلاب یکی از راهکارهای رفع این مهم را تقویت و رونق عرصه فنی و حرفه‌ای عنوان کردند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: خوشبختانه افزایش دانش آموزان کارو دانش و فنی و حرفه‌ای در اسناد بالادستی وزارت آموزش و پرورش و البته در برنامه ششم توسعه نیز مورد توجه قرار رفته از این رو با عمل به بندهای اسناد مذکور در آینده شاهد رفع این دغدغه خواهیم بود.

فارس.