ضرورت آسیب‌شناسی برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا / انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا فیلتر شورای نگهبانی می‌خواهد

انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا روز جمعه گذشته در شرایطی برگزار شد که حرف و حدیت‌های فراوانی در بحث تأیید و رد صلاحیت نامزدهای انتخابات شوراهای اسلامی مطرح بوده و هست.

به گزارش بناب نیوز، در پروسه مربوط به گزینش نامزدهای انتخابات شوراهای اسلامی تأیید صلاحیت برخی افراد مسئله دار این سوال را در ذهن مردم متبادر کرد که «اگر این افراد مشکل داشتند پس چرا تأیید شده‌اند؟!» اگر چه پاسخ به این سؤوال ابتدایی می‌تواند روشنگر اصل مسئله و مسائل مرتبط بعدی باشد اما فارغ از تبادل پرسش و پاسخ چنین به نظر می‌رسد که بی‌نظمی‌ای رخ داده و دخالت‌های عوامل بیرونی تا حدی بوده است که در شهر بناب نامزدی که از ترکیب شورا تعلیق و رد صلاحیت شده بود، بعد از اتمام مهلت زمان قانونی تبلیغات صلاحیت وی احراز می‌شود.

بالاتر از آن اینکه این نامزد پس از تأیید صلاحیت و در مقابل چشمان عوامل برگزاری و نظارت بر انتخابات شوراها اقدام به تبلیغ انتخاباتی غیرقانونی پس از اتمام زمان تبلیغات می‌کند.

عملکرد هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر علاوه بر موارد مطرح شده به قدری قابل نقد بود که اعضای هیأت عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی آذربایجان‌شرقی به دلیل عملکرد ناصواب هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی و به نشانه اعتراض به نحوه تأیید و رد صلاحیت‌ها تصمیم به استعفای دسته جمعی گرفتند.

در این ارتباط سلمان خدادادی رئیس مستعفی هیأت عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی در آذربایجان‌شرقی گفت: در هر چهار دوره اخیر انتخابات شوراهای اسلامی در هیأت مرکزی نظارت استان و نیز هیأت مرکزی مسؤولیت داشته و عهده‌دار این امانت مردم در بررسی صلاحیت داوطلبان بوده‌ام.

وی افزود: اما تاکنون در هیچ دوره‌ای مانند این دوره هیأت مرکزی نظارت را ضعیف‌تر و سست عنصر ندیده بودم و متأسفانه در این دوره هیأت مرکزی نظارت بازیچه همگان قرار گرفت.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی سپس فرآیند تأیید و ردصلاحیت افراد مسئله‌دار توسط هیأت مرکزی نظارت تا ساعتی پیش از آغاز انتخابات را تقبیح کرد و گفت: در حالی که شاهد برگزاری انتخابات در استان بودیم، همچنین شاهد بودیم که هیأت مرکزی نظارت افرادی را همچنان تأیید صلاحیت کرده و به لیست کاندیداها اضافه می‌کند.

از این رو، با عنایت به مقدمه نوشتار همچنین سخنان سلمان خدادادی رئیس مستعفی هیأت عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در استان آذربایجان‌شرقی می توان استنباط کرد که بر جریان نظارت مجلس بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا ایرادات جدی وجود دارد.

فقدان ساز و کار مناسب، بی توجهی به مستندات شهرستان‌ها، استان‌ها، احراز و عدم احراز صلاحیت‌ها و بعضاً تأیید کسانی که حتی محرومیت کیفری داشته و در ادوار گذشته شوراها کنار گذاشته شده‌اند، از آسیب‌های جدی این دوره از انتخابات شوراهای اسلامی بود.

با توجه به شرایطی که در بحث بررسی روند صلاحیت نامزدهای شورای پنجم شاهد بودیم، پیشنهاد می‌شود از دوره آتی انتخابات نظارت بر عهده شورای محترم نگهبان باشد و در صورت به نتیجه نرسیدن آن حداقل ساز و کار بی عیب و نقصی برای این منظور پیش‌بینی شود تا بیش از این آبروی مجلس شورای اسلامی نیز مخدوش نشود.

به عبارتی صریح‌تر، ضرورت تجدیدنظر در نحوه نظارت نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا بیش از پیش احساس می‌شود.

همچنان که نوع و روند بررسی کنونی صلاحیت‌ها در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا نه تنها باعث عدم علاقمندی افراد مؤمن برای حضور و مشارکت در انتخابات می‌شود بلکه نتیجه انتخابات نیز ناشایست بوده و موجب عدم توسعه یافتگی و پس روی شهر خواهد شد و علاوه بر آن خدای نکرده بعد از مدتی شاهد دستگیری اعضای شوراهای اسلامی خواهیم بود.

نگارنده: جاوید بنابیان.