رحیمیان: جذب و استخدام های غیرقانونی در شهرداری‌ها عامل فساد در شهرداری‌ها است

منتخب دوره پنجم شورای اسلامی شهر بناب جذب و استخدام های غیرقانونی در شهرداری‌ها را از جمله عوامل بروز فساد در شهرداری‌ها اعلام کرد و گفت: کارمندی که با طی کردن مراحل استخدام وارد مجموعه شهرداری شده نمی تواند جرأت سوءاستفاده به خود بدهد ولی قراردادهای 89 روزه باعث تشدید فساد در شهرداری ها شد.

به گزارش بناب نیوز، محسن رحیمیان در گفت وگو با خبرنگاران ضمن تشکر از حمایت های مردم و اعتماد مردم به ایشان به حضور پرشور مردم در پای صندوق‌های رأی اشاره کرد و اظهار داشت: مردم در 29 اردیبهشت حماسه دیگری خلق کردند و جا دارد از مشارکت مردم تقدیر بعمل آید.

وی سپس با اشاره به اتفاقات صورت گرفته در دوره قبل شورا و شهرداری بناب تصریح کرد: اتفاقات پیش آمده در شورا و شهرداری نیازمند بررسی و انجام یک کار کارشناسی است و قطعاً این مسائل در یک دوره خاص اتفاق نیفتاده‌اند و زمان بر بوده است.

رحیمیان اذعان کرد: شورای نگهبان شورای شهر فرماندار است و اگر فرمانداری در زمان‌های لازم مصوبات و اقدامات شورای شهر را قانونی بررسی می‌کرد امروز کار به اینجا ختم نمی‌شد.

این منتخب شورای پنجم اسلامی شهر بناب سپس با اشاره به ماده 67 قانون شهرداری‌ها گفت: شهرداری مکلف است بودجه سالیانه خود را در زمانی که قانون پیش بینی نموده است مورد رسیدگی و تصویب قرار دهد.

در حالی که تفریغ دو سال پیش بودجه شهرداری را 2 ماه پیش تصویب کردند و دلیل اینکه به این موضوع رسیدگی نشده است، چیست؟! و اگر در زمان خودش به این موضوعات رسیدگی و بررسی می شد، شاهد این مشکلات نبودیم.

رحیمیان اضافه کرد: همچنین بر اساس ماده 71 قانون شهرداری ها شهرداری مکلف است هر 6 ماه یک بار صورت جامع از درآمد و هزینه های شهرداری را به تصویب شورا رسانده و آن را برای مردم اطلاع رسانی کند.

در حالی که در 4 دوره شورا این اتفاق صورت نگرفته است.

وی با اذعان به اینکه هیچ فسادی بطور آنی شکل نمی‌گیرد؛ یادآور شد: در شورا و شهرداری‌ها فساد از زمانی به وجود آمد که نظارت‌ها از بین رفته و کمرنگ‌تر شده است.

برای مثال در مقاطعی که بنده شهردار بودم ناظرم استاندار بود و نظارت‌ها بر روی اصول پیش می‌رفت.

شهردار سابق بناب جذب و استخدام های غیرقانونی در شهرداری ها را از جمله عوامل بروز فساد در شهرداری ها اعلام کرد و گفت: کارمندی که با طی نمودن مراحل استخدام وارد مجموعه شهرداری شده نمی تواند جرأت سوءاستفاده به خود بدهد ولی قراردادهای 89 روزه باعث تشدید فساد در شهرداری ها شد.

رحیمیان با بیان وظایف شهردار خاطرنشان کرد: اگر تنها و تنها بتوانیم انتخاب شهردار و وظایف شهرداری را در جامعه عملیاتی کنیم خدمت بزرگی به شورای شهر و سایر دستگاه های اجرایی کرده ایم.

وی افزود: بررسی و شناخت کمبودها، نیازها و نارسایی های اجتماعی، فرهنگی، آموزشی، بهداشتی و اقتصادی از دیگر وظایف شوراهای اسلامی است که باید برای برطرف کردن و برداشتن این موانع تمامی دستگاه های اجرایی و فرهنگی شهر نیز همگام با شورا به وظایف محوله خود عمل کنند، چرا که حل این مشکلات صرفاً به عهده شورا و شهرداری نبوده و به تمام دستگاه ها ارتباط دارد و باید کمبودهای رفاهی و اجتماعی مورد رسیدگی قرار گرفته و بصورت قانونمند در جهت آن قدم برداشت.

منتخب دوره پنجم شورای اسلامی شهر بناب رسیدگی به مشکلات اجتماعی، رفاهی و فرهنگی را نیازمند برنامه ریزی دانست و اظهارکرد: اگر به طرف برنامه ریزی نرویم خطا رفته ایم و باید برای رفع این معضلات در قالب یک برنامه پنج ساله حرکت کنیم.

رحیمیان تصریح کرد: استفاده از ظرفیت مردم در خصوص انجام خدمات اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، فرهنگی و آموزشی جزو برنامه های بنده و همکارانم در دوره پنجم شورای شهر است و اگر از ظرفیت مردم و بخش خصوصی در این بخش ها استفاده کنیم عمده مشکلات شهر توسط خود مردم حل خواهد شد.

وی افزود: عمده درخواست ما از شهرداری ارائه لیست اموال و دارایی های شهرداری است.

عضو دوره پنجم شورای اسلامی شهر بناب در ادامه با تأکید بر حضور خبرنگاران در جلسات شورای شهر اذعان کرد: اگر آزادی بود و خبرنگاران می توانستند بصورت آزادانه در جلسات شورای شهر شرکت کنند و اطلاع رسانی به موقع انجام می دادند شاهد اتفاقات پیش آمده در شورا و شهرداری بناب نبودیم! رحیمیان یادآور شد: نقد منصفانه عملکرد شورا و شهرداری جزو مطالبات اصلی ماست و اگر امر به معروف و نهی از منکر توسط خبرنگاران و زبان گویای جامعه انجام گیرد، فساد در جامعه رنگ خواهد باخت و اگر خبرنگاران در جلسات شورا از نزدیک شاهد اظهارات و مصوبات شورا باشند هیچ کس جرأت فساد به خود نمی دهد.

وی با بیان اینکه در دوره پنجم شورای شهر از خبرنگاران انتظار داریم در جلسات شورای شهر شرکت کنند؛ گفت: تا زمانی که بنده در شورا هستم تمام خبرنگاران در جلسات شورا حضور خواهند یافت و انتظار دارم خبرنگاران در کنار انعکاس واقعیت ها و مشکلات جامعه از سیاه نمایی و نشر اخبار غیرواقعی پرهیز کنند.

فارس.