طی 19 سال گذشته سطح آب دریاچه ارومیه 8 متر کاهش یافته است/احیای دریاچه ارومیه در گرو نقش پررنگ جوامع محلی است

مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان‌شرقی و دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: طی 19 سال گذشته سطح آب دریاچه ارومیه هشت متر کاهش یافته است که هر سال 45 سانتی متر را شامل می‌شود.

به گزارش بناب نیوز، خلیل ساعی در همایش احیای دریاچه ارومیه با محوریت نقش جوامع محلی در احیای دریاچه ارومیه در دانشگاه بناب با اعلام این مطلب افزود: اگر این روند طی سال‌های اخیر نیز ادامه می‌یافت دیگر آثاری از دریاچه ارومیه نمی‌ماند.

وی اذعان کرد: اگر هر سال بتوانیم هشت درصد از آب مصرفی کشاورزی را صرفه جویی کنیم طی پنج سال یک میلیارد و 700 میلیون مترمکعب آب در بخش کشاورزی صرفه‌جویی خواهد شد.

مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه باید بحران آب را به عنوان گفتمان آب مطرح کنیم؛ تصریح کرد: میزان مازاد کشت چغندر قند در آذربایجان‌شرقی با هزینه‌های انتقال آن به مشهد چیزی در حدود 24 میلیون دلار است که اگر نکاریم و نفرستیم، فقط 18 میلیون دلار است.

ساعی در ادامه سخنان خود یادآور شد: اگر بخواهیم دریاچه ارومیه را احیاء کنیم نقش جوامع محلی را باید پررنگ کنیم و دولت نیز آماده همکاری است ولی وظیفه و رسالت اصلی بر عهده جوامع محلی است.

فارس.