قدرت تخریب مواد مخدر صنعتی 10 برابر هروئین و 300 برابر تریاک است/ ماده 16 طرح شکست خورده نیست

به گزارش بناب نیوز، محمدعلی نصرتی در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستان بناب با اشاره به وضعیت جهانی مواد مخدر اظهار کرد: بر اساس آمارهای منتشره 240 میلیون نفر در 170 کشور دنیا حداقل یک بار از مواد مخدر استفاده کرده‌اند و 10 میلیون نفر نیز در جهان در امر قاچاق مواد مخدر فعال هستند و امروز یکی از اصلی ترین ابزارهای جنگ نرم که در اختیار قدرت‌های بزرگ قرار دارد، مواد مخدر است و کوچک‌ترین احترامی هم برای بشر ندارند.

وی با بیان اینکه رقم تجارتی که سالیانه در امر مواد مخدر در دنیا صورت می‌گیرد یک هزار و 400 تا یک هزار و 600 میلیارد دلار است و بعد از تجارت نفت و اسلحه بیشترین سهم را به خود اختصاص داده است؛ گفت: با ورود مواد مخدر صنعتی و روان گردان اوضاع خطرناک‌تر شده است و اخیراً با تلاش سربازان گمنام امام زمان(عج) باند تهیه و توزیع مواد مخدر صنعتی متلاشی شد.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه قدرت تخریب مواد مخدر صنعتی 10 برابر هروئین و 300 برابر تریاک است؛ افزود: شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اقدامات خوبی را در خصوص پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر داشته است و آذربایجان شرقی جزو استان هایی بوده است که فراتر از تکالیف تعیین شده ایفای نقش کرده است.

نصرتی سپس با بیان اینکه دغدغه و حساسیت مسوولان استان نسبت به مبارزه با مواد مخدر بالاست؛ گفت: با توجه به حساسیت خاص استاندار آذربایجان شرقی نسبت به موضوع مبارزه و پیشگیری از مواد مخدر اقدامات بسیار تأثیرگذاری در استان انجام شده است.

وی با بیان اینکه بر اساس اقداماتی که در سال‌های اخیر در استان صورت گرفته، آذربایجان شرقی به استان بدون معتاد متجاهر در کشور تبدیل شده است؛ اذعان کرد: احساس امنیت و امیدواری بیشتری در مردم نسبت به موضوع مبارزه با مواد مخدر ایجاد شده است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان‌شرقی با تأکید بر اینکه در سال های اخیر موضوع مواد مخدر از اولویت نخست مردم به اولویت چهارم تغییر یافته است؛ اظهارکرد: این در حالی است که بیکاری، طلاق و اختلافات و نابسامانی‌های خانوادگی سه اولویت نخست مردم استان است.

نصرتی با اشاره به اینکه بخش قابل توجهی از سرمایه‌های خانواده‌ها جوانان هستند؛ تصریح کرد: این سرمایه ها در معرض خطر هستند و متأسفانه در بخشی از خوابگاه‌ها از قرص های ریتالین و ترامادول استفاده می کنند که این خود شروع یک داستان خطرناک است.

وی در ادامه با انتقاد از پخش برنامه‌ای از شبکه 3 سیما که ماده 16 را در آن طرحی شکست خورده مطرح کردند؛ گفت: دنبال جدی این موضوع هستم و درخواست کرده‌ام جلسه ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور را در استان آذربایجان‌شرقی تشکیل داده و از نزدیک شاهد موفقیت این طرح در استان باشند.

این مسئول استانی آذربایجان‌شرقی را جزو استان‌های امن در کشور نام برد و گفت: جمع آوری معتادان تابلودار و متجاهر یکی از ابزارهای دستیابی به این مهم است.

نصرتی با تأکید بر لزوم ایجاد زمینه‌های اشتغال برای رهایی یافتگان از دام اعتیاد در جامعه خاطرنشان کرد: اگر افرادی که پس از درمان اعتیاد وارد چرخه اشتغال نشوند به دلیل فشارهای بالای اقتصادی به رفتارهای اعتیادی و ناهنجاری‌های اجتماعی خود روی می‌آورند.

وی با بیان اینکه بحث مبارزه بی‌امان با اشرار و قاچاقچیان در کشور تعطیل بردار نیست؛ افزود: باید با قاچاقچیان بی‌رحم به صورت بی‌رحمانه نیز برخورد شود.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان‌شرقی شهرستان بناب را همواره جزو شهرستان های پیشرو در بحث مبارزه با مواد مخدر و برگزاری کلاس‌های مختلف آموزشی دانست و گفت: در بحث درمان اعتیاد در اولویت اول دنبال درمان مدرن هستیم ولی امکانات، بستر و ساز و کار لازم در این خصوص فراهم نیست و مجبور هستیم به وضعیت و امکانات موجود بسنده کنیم.