جشنواره کباب بناب از سال 97 بین المللی برگزار خواهد شد

به گزارش بناب نیوز، مرتضی آبدار در حاشیه افتتاح نمایشگاه صنایع دستی و تولیدات روستایی و نمایشگاه بناب قدیم در جشنواره کباب بناب در گفت‌وگویی با خبرنگاران از برگزاری جشنواره کباب بناب به صورت بین‌المللی از سال آتی خبر داد.

وی سپس با اشاره به اینکه شهرستان بناب در مسیر گردشگری جنوب تبریز 2018 قرار گرفته است؛ تصریح کرد: با تعریف 5 مسیر گردشگری برای این رویداد خواسته‌ایم ضمن برگزاری تبریز 2018 به صورت استانی از ظرفیت آن در سطح استان نیز استفاده کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی افزود: جشنواره کباب بناب امسال به صورت استانی برگزار می‌شود که در کنار آن تولیدات صنایع دستی و محصولات روستایی استان آذربایجان‌شرقی به نمایش گذاشته شده است.

آبدار اذعان کرد: در این نمایشگاه از 90 غرفه 30 غرفه به شهرستان بناب و 60 غرفه به سایر شهرهای کشور اختصاص یافته و ما در ادامه سعی داریم این جشنواره به صورت بین‌المللی اجرا شود.

وی در ادامه با اشاره به این که همه اذعان دارند بناب در دو موضوع مشهور است؛ افزود: یکی از این موارد شامل صنعت غذایی کباب و دیگری دوچرخه است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: ثبت آثار غیرملموس دارای شرایطی است که باید منحصر به فرد باشد و به همین خاطر ثبت دوچرخه یکی از رویدادهای اجتماعی شهر بناب است که با ثبت آن در تاریخ ایران ماندگار خواهد شد.
گفتنی است، جشنواره کباب بناب از 17 شهریور ماه جاری آغاز شده و تا 19 شهریور ماه نیز ادامه خواهد داشت.
برگزاری نمایشگاه های صنایع دستی و تولیدات روستایی کشور و همچنین نمایشگاه بناب قدیم در کنار این جشنواره بر جذابیت های آن افزوده است.
در جشنواره کباب بناب امسال همچنین برنامه های متنوع فرهنگی و هنری دیگری نیز اجرا می شوند که شرکت کنندگان در جشنواره، بازدیدکنندگان از نمایشگاه ها و همچنین مهمانان گرانقدری که از سرتاسر کشور در این رویداد ویژه حضور می یابند، می توانند از این برنامه ها استفاده کنند.
در جشنواره کباب بناب نه تنها برای شرکت کنندگان کباب با تخفیف قیمتی سرو می شود، بلکه حاضران می توانند با مراحل مختلف آماده سازی گوشت، پخت آن و سرو کباب بناب آشنا شده و سئوالات خود را در زمینه پخت کباب مخصوص بناب از برگزارکنندگان و کباب پزان بنابی بپرسند.

شهرستان 140 هزار نفری بناب در 110 کیلومتری جنوب تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی به لحاظ پخت کباب گوشت و لذت وافر و غیرقابل توصیف آن در سراسر کشور و حتی دنیا مشهور است.

این گزارش حاکی است شیوه پخت کباب بناب منحصر به فرد و مختص مردم شهر بناب است که از سالیان دراز سینه به سینه به نسل بعدی منتقل شده و امروزه کباب بناب همان کبابی است که پیشینیان آن را می پختند و برای اربابان، ثروتمندان و افراد خاص سرو می‌کردند.

پخت، سرو و خوردن کباب بناب در زمان حاضر همگانی شده و ترکیبات مهم آن گوشت مرغوب گوسفند، پیاز و نمک است که پس از کوبیدن آن با ساطوری بزرگ و هلالی شکل بر روی کنده درخت گردو با گرمای حاصل از ذغال در منتقل پخته می شود.

از افزودنی های دیگر این غذا می توان به سماق، پیاز خردشده، لیموی ترش، گوجه فرنگی و فلفل سبز کباب شده اشاره کرد که علاوه بر آن برخی افراد نیز این غذا را همراه با ماست و دوغ محلی میل می کنند.

کباب بناب و شهرت جهانی آن می تواند یکی از ملزومات ضروری رویداد تبریز 2018 باشد که می‌توان پیش بینی کرد مهمانان این رویداد بزرگ از هم اکنون سودای میل کباب بناب را در سر بپرورانند.