افزایش 143 درصدی صادرات از شهرستان بناب توسط گمرک / صادرات بیش از 35 هزار تن کالا از شهرستان بناب به 10 کشور دنیا

به گزارش بناب نیوز، ولی الله فرج‌اللهی در هفدهمین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی شهرستان بناب اظهار داشت: در ارزیابی‌های به عمل آمده در زمینه رشد سرمایه‌گذاری، تولید و اشتغال جدید، شهرستان بناب از جایگاه خوبی برخوردار است و قدم‌های خوبی برداشته شده است که این موفقیت در سایه همکاری مردم و تلاش مسوولان بدست آمده و جا دارد از زحمات تمام عزیزان نهایت تشکر و قدردانی به عمل آید.

وی با اشاره به صادرات 35 هزار تن کالا و محصولات از ابتدای سال‌جاری تاکنون از طریق گمرک بناب تصریح کرد: میزان صادرات کالا از لحاظ وزنی امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 143 درصد افزایش نشان می‌دهد.

فرج‌اللهی افزود: با این روند صادرات پیش‌بینی می‌شود میزان کل صادرات کالا از گمرک بناب تا پایان سال جاری به مرز 60 هزار تن برسد که آمار بسیار چشمگیری است.

نماینده عالی دولت در شهرستان بناب سپس با بررسی آخرین وضعیت اشتغال شهرستان و ثبت آن در سامانه رصد خاطرنشان کرد: تعهد شهرستان در سال 96 ایجاد 3 هزار و 250 اشتغال جدید است که تاکنون یک هزار و 431 مورد آن تحقق یافته است.

فرج‌اللهی تصریح کرد: اگر تسهیلاتی که قرار است توسط ادارات بهزیستی و کمیته امداد امام(ره) پرداخت شود و این تسهیلات منجر به اشتغال شود، آمار اشتغال جدید افزایش چشمگیری خواهد یافت.

وی از افزایش چشمگیر تسهیلات بخش مشاغل خانگی در سال جاری خبر داد و گفت: میزان تسهیلات پیش‌بینی شده توسط دولت برای استان آذربایجان‌شرقی 40 میلیارد و 800 میلیون تومان است که سال گذشته 5 میلیارد تومان بود.

فرماندار بناب افزود: سود این تسهیلات 4 درصد است و امیدواریم با تلاش تمام دستگاه‌ها شاهد جذب اعتبارات بیشتری از این بخش باشیم.

رئیس اداره گمرک بناب هم در این جلسه ارزش ریالی کل صادرات این شهرستان را 121 میلیارد تومان و ارزش ارزی آن را بالغ بر 36 میلیون دلار اظهار کرد و گفت: این میزان صادرات از لحاظ ریالی 16 درصد و از لحاظ ارزی هشت درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.

وی خاطرنشان کرد: کشورهای عراق، اسپانیا، ترکیه، روسیه، آذربایجان، مالزی، قطر، امارات، فرانسه و آلمان 10 کشوری هستند که عمده کالاهای صادراتی از طریق گمرک به آنها صادر شده است.

جلال الهی‌زاده تصریح کرد: از کل میزان کالاهای صادراتی بالغ بر 16 هزار تن را آرد گندم تشکیل می‌دهد که از محل واردات موقت گندم توسط شرکت آرد اطهر از طریق گمرک بناب به کشورهای عراق و افغانستان صادر شده است.