مرغ‌ها تخم طلا شدند / رکوردشکنی تخم مرغ در گرانی

به گزارش بناب نیوز،  به دنبال افزایش قیمت برخی از کالاهای اساسی خانوارها همچون گوشت، برنج و حبوبات طی روزهای اخیر باز شاهد گران شدن قیمت تخم مرغ این غذای پروتئینی پرمصرف در بین اقشار مختلف بخصوص قشر آسیب پذیر جامعه هستیم و این در حالی است که برخی از مغازه داران شهرستان به دلیل افزایش نرخ تخم مرغ از خرید و فروش این سبد کالای خانوار امتناع می کنند.

افزایش قیمت تخم مرغ در شرایطی در شهرستان بناب اتفاق افتاده است که این شهرستان دارای 31 واحد مرغداری تخمگذار است که این واحدها در مجموع 3 درصد کل تخم مرغ تولیدی کشور و 5/15 درصد کل تخم مرغ های تولیدی استان آذربایجان شرقی را به خود اختصاص داده است.

با این حال، در این آشفته بازار مواد غذایی تخم مرغ نیز به لیست سیاه خانواده ها پیوست و از سفره های گران مردم خداحافظ کرد.

در هفته های اخیر، قیمت تخم مرغ از قرار هر کیلو از 5 هزار تومان به 9 هزار تومان افزایش یافته و روند صعودی قیمت این ماده غذایی پرمصرف همچنان ادامه دارد و پر واضح است که این افزایش قیمت ها موجبات نارضایتی مردم را فراهم می کند.

به هر حال در این اوضاع نابسامان بازار که هر لحظه اخباری ناخوشایند در خصوص افزایش قیمت ها و تورم شدید اقتصادی به گوش می رسد، لازم و ضروری است که مسئولان بیش از پیش به فکر نظارت بر بازار و صد البته چاره جویی برای مقابله با بی ثباتی های موجود باشند. هر چند افزایش قیمت برخی کالاهای اساسی فرامنطقه ای است ولی می بایست این اوضاع از سوی دولتمردان کنترل و مشکلات مرتفع شوند.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان بناب با بیان اینکه 31 واحد مرغداری تخمی در این شهرستان فعالیت می کنند؛ تصریح کرد: شهرستان بناب با تولید روزانه 60 تا 65 تن تخم مرغ جزو شهرستان‌های قطب در تولید تخم مرغ است.

حسینعلی فتحی اضافه کرد: 3 درصد تخم مرغ تولیدی در کشور و 5/15 درصد تخم مرغ تولیدی استان آذربایجان شرقی در شهرستان بناب تولید می شود.

به گفته مدیر جهادکشاورزی بناب، قبل از شیوع آنفولانزای مرغی میزان تولید تخم مرغ در بناب روزانه بین 60 الی65 تن بود که بعد از شیوع این بیماری میزان تولید آن فعلاً به یک تن و 150 کیلوگرم در روز کاهش یافته است.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت بناب از افزایش نظارت و کنترل بازار کالاهای اساسی از جمله تخم مرغ توسط بازرسان این اداره طی روزهای اخیر خبر داد و گفت: با توجه به قیمت عمده تخم مرغ در محل تولید و سود 10 درصدی فروشندگان قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ در شرایط فعلی حدود 9 هزار تومان است.

سیروس زاهدی فر افزود: برابر استعلامی که از طریق اتحادیه های صنفی شهرستان های همجوار و مرکز استان بعمل آمده است، در این شهرها نیز هرکیلوگرم تخم مرغ حدود 9 هزار تومان به فروش می رسد.

وی تصریح کرد: در عین حال بازرسی از واحدهای صنفی شهرستان همچنان از سوی بازرسان این اداره در حال انجام است.

به گفته رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت بناب، قیمت مرغ گرم نیز در سطح بازار بناب هم اکنون هر کیلوگرم 7 هزار و 400 تومان است.

زاهدی فر خاطرنشان کرد: شیوع بیماری آنفولانزای مرغی در شهرستان که منجر به معدوم شدن مرغ های شهرستان شد، در کاهش میزان تولید تخم مرغ مؤثر بوده که این کاهش تولید از عوامل اصلی افزایش قیمت تخم مرغ در بازار مصرف بناب است.