یادداشت / کارهای بزرگ مردان بزرگ می خواهد

به گزارش بناب نیوز، درست دوم مهر ماه امسال بود که مجید خدابخش ردای استانداری آذربایجان‌شرقی را بر تن کرد و امروز قریب به 110 روز از حضور ایشان در این مسند و در رأس مدیریت اجرایی استان آذربایجان‌شرقی می‌گذرد اما برخلاف انتظارات و وعده‌های دولت تدبیر و امید، آن گام بزرگ و مهمی که ایشان را به شهرستان بناب برساند، هنوز برداشته نشده و شاید هنوز باید نگاه‌های منتظر شهروندان بنابی در دور دست‌های دروازه‌های این شهر خیره بماند.

واقعیت امر این است که فرصت‌های طلایی برای رشد و توسعه روز افزون و پرشتاب شهرستان بناب با سرعتی سرسام آور در حال سپری شدن و یا به عبارتی اتلاف وقت است و در این بحبوحه یکی از شاخصه‌های مهم ارزیابی عملکرد تیم مدیریتی جدید مستقر در جایگاه مدیریت عالی استان که مربوط به انتخاب مدیران مناطق بویژه فرمانداران شهرستان‌هاست، در شهرستان بناب به ورطه فراموشی سپرده شده است.

گواه این مدعا، زمان 45 روزه‌ای است که فرمانداری بناب از آخر آبان ماه سال جاری یعنی از روز بازنشستگی ولی‌الله فرج‌اللهی فرماندار اسبق این شهرستان تاکنون به‌صورت سرپرستی اداره می‌شود که این اتفاق شاید در طول تاریخ تأسیس فرمانداری این شهرستان بی‌سابقه بوده است.

گذشت این زمان نسبتاً طولانی و دلایل تعلل و تأخیر پیش آمده برای معرفی فرماندار بناب علامت سئوال بزرگی است که پیش روی شهروندان بنابی قرار گرفته و با ادامه این روند کم‌کم می‌توان نتیجه گرفت شاید انتخاب فرماندار صرفاً بر عهده استاندار و وزارت کشور نبوده و دست‌های پشت پرده و عوامل دیگری در این ارتباط دخیل هستند! زیرا معرفی فرماندار اگر توسط استاندار و وزارت کشور صورت می‌گرفت، زمانی این چنین طولانی نباید صرف می‌شد و آن طور که از شواهد و زوایای امر پیداست، دولت تدبیر و امید نتوانسته در انتخاب فرماندار تدبیری بیندیشد.

جناب آقای خدابخش، استاندار محترم استان آذربایجان شرقی؛

شهرستان بناب با توجه به شرایط ویژه و موقعیت مناسبی که در منطقه دارد و به عنوان اقتصادی‌ترین شهر استان طی 9 ماه گذشته سال بالغ بر 45 هزار تن از انواع کالاها و محصولات تولیدی خود را به خارج از کشور صادر کرده است.

از 30 واحد نمونه تولیدی و صنعتی استان آذربایجان‌شرقی 5 واحد آن از شهرستان بناب انتخاب و مورد تجلیل قرار گرفته‌اند.

شهرستان بناب دارای بزرگ‌ترین و قوی‌ترین مدرسه علوم اسلامی در منطقه یعنی حوزه علمیه حضرت ولی عصر(عج) با بیش از 750 طلبه خواهر و برادر بوده و شرایط ممتاز این شهرستان از لحاظ علمی و آموزشی با دارا بودن تمام مراکز و واحدهای دانشگاهی زبانزد خاص و عام است و بطور کلی این موقعیت این شهرستان را به شهر حوزه و دانشگاه تبدیل کرده است.

برگزاری بزرگ‌ترین همایش‌های منطقه در این شهرستان با عناوینی چون«بناب، شهر دوچرخه» و «جشنواره کباب بناب» آوازه این شهر را فراتر از مرزهای جغرافیایی کشور سوق داده است.

نثار صدها شهید والامقام، جانباز گرانقدر و آزاده سرافراز در راه انقلاب و 8 سال دفاع مقدس نشان از ولایت‌مداری و انقلابی بودن مردم این دیار داشته و دارد.

کسب رتبه‌های برتر در زمینه‌های مختلف از جمله اشتغال‌زایی، کارآفرینی و سرمایه‌گذاری، پیشگامی بناب در اجرای سند تدبیر و توسعه شهرستان و مبارزه بی‌امان با قاچاق کالا و مواد مخدر و میزان بالای کشفیات این دو معضل بزرگ بناب را در سطح اول استان آذربایجان‌شرقی قرار داده است.

تمام این موفقیت‌ها با دستان مردمانی به دست آمده‌اند که در کشور به کار و تلاش و سخت کوشی شهرت دارند و آنها کسانی هستند که در شرایط سخت و بحرانی اقتصاد کشور و با وجود تحریم‌ها نگذاشتند حتی یک واحد تولیدی در این شهرستان تعطیل شود.

این آمار تنها بخشی از کارنامه پربار و درخشان این مردم تلاشگر است که به اجمال گفته شد؛ بنابراین، آیا این مردم سزاوار چنین برخوردی از ناحیه دولت مردان خود هستند.

این یک انتظار طبیعی از سوی مردم و نمایندگان افکار عمومی است که بخواهند بدانند چرا استاندار در طول 110 روز گذشته هیچ بازدیدی از شهرستان بناب و دیدار با مردمان باصفای این دیار نداشته‌اند، این در حالی است که ایشان در هفته‌های گذشته از طرح‌های مختلف در شهرهای همجوار این شهرستان بازدید نموده و در جلسات اقتصاد مقاومتی آن ها نیز حضور یافته‌اند.

به هر حال، اگر بخواهیم شاهد روند توسعه و پیشرفت شهرستان بناب در تمام ابعاد باشیم، اولین سئوالی که مطرح می‌شود این است که فرماندار جدید بناب چه کسی خواهد بود؟ این مهم‌ترین سئوال در ذهن کسانی است که دل در گرو رشد، بالندگی و آبادانی بناب دارند و اینکه «فرماندار جدید بناب چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد تا با برخورداری از آنها بتواند شهرستان بناب را به جایگاه واقعی خود که همانا سرآمد بودن از هر لحاظ نه فقط در استان که در کل کشور است، برساند!»

پرواضح است، همه دلسوزان شهرستان بناب اعم از نخبگان، اساتید، دانشگاهیان، فرهنگیان، کشاورزان، تولیدکنندگان، صنعت گران، اصناف و بازاریان و ... ضمن اینکه خواستار تسریع در معرفی فرماندار جدید هستند، انتظار دارند شخص معرفی شده حداقل سابقه مدیریتی و فرمانداری را در کارنامه و سوابق کاری خود حتماً داشته باشد و از معرفی افراد کم تجربه و بدون سابقه فرمانداری پرهیز شود.

کلام آخر اینکه، برای تصدی فرمانداری شخص باید ضمن داشتن تحصیلات عالیه مناسب، تجارب و استعداد مدیریتی، بتواند در موضوعات کلان تصمیم‌گیری کند و در مقابل تصمیمات خود پاسخگو باشد. وی باید بداند که موقعیت فرمانداری چیست و فرماندار چه شهری است، زیرا کارهای بزرگ مردان بزرگ می‌خواهد.

نگارنده: جاوید بنابیان