ضرورت ورود 13 میلیارد متر مکعب آب به دریاچه ارومیه برای احیای آن

به گزارش بناب نیوز، خلیل ساعی در نشست انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه بناب با اشاره به ناتوانی دولت در پرداخت و تأمین اعتبارات احیای دریاچه ارومیه اظهار کرد: با وجود این‌که اعتبارات احیای دریاچه ارومیه جزو اولویت‌های دولت است، اما همه اعتبارات اختصاص یافته، محقق نشده است. 

وی  افزود: 90 درصد آب مصرفی منطقه صرف کشاورزی می‌شود و عزم جدی برای به حداقل رساندن میزان کشاورزی در منطقه داریم و 10 درصد مابقی آب تولیدی به مصارف صنعتی و شرب مردم می‌رسد.

مدیرکل بحران آذربایجان‌شرقی وجود سدهای مختلف را یکی از عوامل تأثیرگذار در خشک شدن دریاچه برشمرد وافزود: بارهاسازی آب سدها کمترین میزان آب به دریاچه منتقل می‌شود، چون مسیر و کانال‌های هدایت آب از سدها به دریاچه نیازمند لایروبی هستند تا بارش‌ها و سیلاب‌های به وجود آمده بیشترین آورده به دریاچه را داشته باشند.

در ادامه این نشست دبیر انجمن اسلامی دانشگاه بناب گفت: این دانشگاه به‌عنوان نزدیک‌ترین دانشگاه به دریاچه ارومیه از این پتانسیل برخوردار است که کارهای تحقیقاتی و پژوهشی مؤثری را در زمینه احیای دریاچه ارومیه به عمل برساند. 

محمد پناه افزود: انجمن اسلامی خواهان برقراری ارتباط مستمر با ستاد احیای دریاچه اورمیه بوده، و در زمینه‌های علمی تحقیقاتی فرهنگی و معیشتی می‌تواند مشاور خوبی برای ستاد باشد. 

بر اساس این گزارش، در ادامه این نشست توسط دانشجویان نقدهایی نسبت به عملکرد ستاد احیا دریاچه اورمیه مطرح شد که از جمله این نقدها می‌توان به ایجاد میان گذر پل شهید کلانتری، پایش سرزمینی، اصلاح الگوی کشت و پائین بودن بازده پژوهشگاه‌های طرف قرارداد با ستاد احیا اشاره کرد.