ادامه فعالیت مجتمع فولاد صنعت بناب در هاله‌ای از ابهام

به گزارش بناب نیوز و به نقل از تسنیم، مجتمع فولاد صنعت بناب با اولین کارخانه خود یعنی مجتمع فولاد شاهین بناب در نهم دی ماه سال 1381 آغاز بکار کرد.

فولاد شاهین بناب در ابتدا با یک واحد ذوب با کوره قوس و دو خط تولید نورد فعالیت خود را آغاز کرده و اکنون و این خطوط در حال اجرا هستند.

مجتمع فولاد شاهین بناب در آن زمان پیشرفت قابل توجهی از خود نشان داد و با ملحق شدن فولاد صنعت، فولاد شهریار، فولاد سهند و گسترش فولاد شهریار به اوج فعالیت خود رسیده و به مجتمع فولاد صنعت بناب شهرت یافت.

این گزارش تسنیم می‌افزاید، ادغام فولاد صنعت بناب با مشارکت بانک گردشگری و شرکت‌های سرمایه‌گذاری نگین گردشگری ایرانیان، توسعه فناوری اطلاعات گردشگری ایران، تجارت بین الملل هم وطا آریا، گسترش صنایع و معادن ماهان و توسعه خدمات سرمایه‌گذاری پارس کیمیا در اواخر سال 1390 تشکیل و مجتمع فولاد بناب را با چهار شرکت در حال تولید و دو پروژه در حال اجرا از گسترش فولاد تبریز خریداری کرد و به این ترتیب مجتمع فولاد بناب در زمینی به مساحت 140 هکتار از هلدینگ قبلی خود منفک و یکی از شرکت‌های تابعه یعنی مجتمع فولاد صنعت بناب به عنوان هلدینگ جدید این مجموعه معرفی شد.

بر اساس این گزارش تسنیم، متأسفانه با گذر زمان و نوسانات و بحران‌های اقتصادی به وجود آمده و بلاتکلیفی‌های حاکم بر این مجتمع، فولاد صنعت بناب با مشکلات عدیده‌ای مواجه شد.

به گفته اعزازی نماینده بناب، این مجتمع از سال 1393 تا سال 1395 به مرور مجبور به تعدیل 2 هزار کارگر خود شد و اعزازی در تاریخ 14 مرداد 1395 در جلسه شورای اداری این شهرستان از ادامه روند تعدیل‌ها در این مجتمع خبر داده بود.

این در حالی است که بابک علیزاده شهیر، مدیرعامل وقت فولاد صنعت بناب در 25 آذر سال 1395 طی نشست خبری با اصحاب رسانه شهرستان بناب تعداد کل نیروهای این مجتمع را 1850نفر و تعداد نیروهای تعدیل یافته را 650 نفر آنکال عنوان کرده و وعده‌ بازگرداندن تمامی کارکنان تعدیل یافته را داده بود.

وی علت اصلی مشکلات به وجود آمده در این مجتمع را بستر نامناسب برای صادرات عنوان کرده بود.

گفتنی است، با گذر 38 روز از این سخنان علی‌زاده، فرصت با وی یار نشد و طی مراسمی با حضور خسرو خواجه حسنی مدیرعامل وقت بانک گردشگری و ابراهیم جهانگیری، در 3 بهمن 1395 محمدرضا ادریسی به عنوان جایگزین علیزاده و مدیر عامل جدید مجتمع فولاد صنعت بناب معرفی شد.

در این مراسم مدیرعامل بانک گردشگری، ابراهیم جهانگیری و محمدرضا ادریسی با اشاره به برنامه‌های خود برای افزایش تولید و فروش این مجتمع از آینده امیدوار کننده این مجتمع خبر داده بودند.

محمدرضا ادریسی پس از گذشت دو روز  از شروع به فعالیت خود در 5 بهمن 1395 با فرماندار وقت شهرستان بناب دیدار کرده و در حاشیه این دیدار تاکید داشت که به هیچ عنوان نیروی دیگری از این مجتمع تعدیل نخواهد یافت. با استفاده از تمام قدرت و توان نیروهای حاضر این مجتمع را به اوج شکوفایی خود خواهد رسید و تلاش خواهد شد که نیروهای تعدیل یافته سابق را نیز دوباره فراخوانده شوند.

وی همچنین در 23 فروردین 1396 در حاشیه بازدید نماینده بناب از مجتمع فولاد صنعت بناب گفته بود: به مردم اطمینان می‌دهیم مجتمع فولاد صنعت بناب به حالت قبلی خود باز خواهد گشت.

ادریسی در 7 مرداد 1396 نیز در شورای مدیران مجتمع فولاد صنعت بناب از بازگشتن این مجتمع بر مدار رشد و توسعه خبر داده و تاکید کرده بود: با حضور قدرتمند سه بانک گردشگری، تجارت و پارسیان بعنوان سهامدار، علاوه بر رفع مشکل بدهی‌های بانکی شرایط مالی نیز بهبود یافته و شاهد روند رو به رشد و توسعه واقعی این مجتمع خواهیم بود.

اعزازی نماینده بناب در 14 آذر 1396 در جمع مردم بناب با انداختن توپ به میدان نماینده سابق شهرستان بناب، گفت: کارخانه فولاد شاهین بناب دو سال گذشته ورشکست شده بود و در زمانی که من نماینده مجلس شدم، فولاد شاهین بناب نیمی از نیروهای خود را اخراج و یا تعدیل کرده بود و با کمترین ظرفیت خود کار می‌کرد.

و این در حالی است که مدیر عامل وقت فولاد صنعت بناب در 24 آذر 1395 در جمع خبرنگاران گفته بود: مجتمع فولاد صنعت بناب تاکنون در هیچ مقطعی اعلام ورشکستگی نکرده و علی‌رغم اینکه وضعیت فولاد از لحاظ بین‌المللی خراب بود ولی حضور فعالی در بازارهای بین‌المللی این محصول داشتیم.

ادریسی در 5 بهمن 96 نیز درشورای مدیران مجتمع فولاد صنعت بناب عملکرد این مجتمع صنعتی را در سال 96 مناسب خواند و گفت: علی رغم عدم تخصیص کامل اعتبار در نظر گرفته شده با اصلاح ساختار و بکارگیری صحیح منابع موجود توانستیم در 10 ماه اخیر به میزان 420 هزارتن محصول تولید و در بازارهای داخلی و خارجی عرضه کنیم که این میزان تولید تا پایان سال به 600 هزارتن قابل افزایش است.

ولی با گذشت زمان کوتاهی از این سخنان امیدوار کننده خیری مدیر روابط عمومی این مجتمع در حضور وزیر دادگستری گفت: متأسفانه باید اعتراف کنیم که این واحد عظیم صنعتی تنها با 20 درصد از ظرفیت خود در حال کار کردن است و با این روند احتمال بروز مشکلات مالی بیشتر برای این واحد زیاد است.

این گزارش تسنیم حاکی از آن است، علی‌رغم شعارها و سخنرانی‌های متعدد انجام گرفته در رابطه با تاسف بار بودن گذشته فولاد صنعت بناب و رو به بهبود بودن وضعیت آن خبرهایی از اخراج شدگان جدید از این مجتمع به گوش می‌رسد.

ضیاءالله اعزازی نماینده بناب در نشست خبری خود در جمعه گذشته با اصحاب رسانه در پاسخ به سوال خبرنگاران در رابطه با اخراج 120 نفر دیگر از این مجتمع با تایید صحت موضوع، گفت: مجتمع فولاد صنعت بناب با 1200 میلیارد بدهی خود به سیستم بانکی اکنون به مشکلات زیادی برخورد کرده است.

وی ادامه داد: مشکل بانکی فولاد صنعت بناب یک گرهی است که تنها به دست رئیس جمهور کشور باز می‌شود.

حال جای سوال دارد که چه کسی صدای رسای مردم به مسئولان کشوری و مسئول توپی است که از میدانی به میدان دیگری انداخته می‌شود؟

کارگران این مجتمع تولیدی در تماس‌های متعدد خود با دفتر خبرگزاری تسنیم در بناب با ابراز نگرانی از وضعیت پیش آمده  اظهار داشتند: چند ماه است حقوقی از طرف این مجتمع به حساب کارگران واریز نشده و ندای ادامه اخراجی‌ها در این مجتمع همچنان شنیده می‌شود.

این کارگران می‌گویند: آرامشی برای ادامه کار برای ما وجود ندارد، چراکه چند خط تولید متوقف شده و همه در بلاتکلیفی و در ترس از اخراج شدن به سر می‌بریم.

در سالی که به حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شده است به وجود آمدن چنین مشکلات باعث تردید می‌شود که آیا مسئولان در راستای فرمایشات رهبر معظم انقلاب قدمی برداشته‌اند یا به دنبال مقصر کردن دیگری بوده و فقط شعار پیروی از این فرمان را می‌دهند؟

آقایان مسئول به داد مجتمع فولاد صنعت بناب برسید، این فولاد نه به شعار، بلکه به تدبیر و اقدام نیاز دارد.