به گزارش بناب نیوز و به نقل از خبرگزاری تسنیم، پروژه مرمت و استحکام بخشی موزه مردم شناسی جنوب سهند بناب آغاز شد، این پروژه با اعتباری بالغ بر 4 میلیارد ریال اعتبار تخصیص یافته از طرف اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان به پیمانکار واگذار شده است.

موزه مردم شناسی جنوب سهند در محل حمام تاریخی مهر آباد تشکیل داده شده است که بجای مانده از دوره صفوی و اولین موزه مردم شناسی در آذربایجان شرقی است.

بهنام رحیم‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بناب با اشاره به آغاز مرمت موزه مردم شناسی جنوب سهند بناب، اظهار داشت: طی سه ماه آتی اقدامات مرمتی انجام و موزه مردم شناسی جنوب سهند تا جشنواره کباب بناب به روی بازدیدکنندگان باز خواهد شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بناب، افزود: این موزه دارای وجهه تخصصی بوده و به عنوان موزه تخصصی صفوی و در خیابان شهید مطهری بناب، جنب مسجد مهرآباد قرار گرفته است.

وی افزود: شهرستان بناب دارای دو موزه با نام‌های موزه صفوی و موزه مردم شناسی جنوب سهند است که به عنوان دو مورد از موزه‌های ارزشمند استان به شمار می‌روند.

 رحیم‌زاده تصریح کرد: هر ساله تعداد زیادی بازدید کننده از این موزه‌ها بازدید کرده و این موزه‌ها بسیار مورد توجه بازدید کنندگان قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به ضرورت توجه به حفظ و نگهداشتن موزه‌ها اذعان داشت: در سال 96 پیرو پیگیری‌های صورت گرفته، اعتبارات لازم برای ترمیم و مرمت موزه مردم شناسی جنوب سهند تصویب و تخصیص یافت و در طی ماه‌های آتی اجرایی خواهد شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بنتب خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه شهرستان بناب هر ساله شاهد برگزاری جشنواره ملی کباب می‌باشد و نیاز منطقه به بهسازی موزه‌ها ایجاب می‌کرد که اعتبارات لازم جهت بازسازی موزه مردم شناسی تامین شود.

وی افزود: از اداره کل میراث فرهنگی و مدیریت امور موزه‌های استان و همچنین معاونت میراث فرهنگی که در جهت تخصیص این اعتبار تلاش می‌کردند به نوبه خود تشکر می‌کنم.

این گزارش تسنیم می‌افزاید، با توجه به مشکلاتی که موزه مردم شناسی جنوب سهند به لحاظ سازه دچار آسیب شده بود و در پی درخواست‌های خیل عظیمی از دوستداران میراث فرهنگی شهرستان مبنی بر ضرورت بهسازی این موزه، نیاز بود سازمان میراث فرهنگی بناب به وظیفه ذاتی خود نسبت به برآورد هزینه‌ها و تخصیص آن در سال 96 اقدام کند.

گفتنی است، پیشینهٔ آثار تاریخی کشف‌شده بناب در ارتفاعات جنوبی گورستان‌های قره‌قشون به سده‌های هشتم و نهم هجری می‌رسد و نشانگر رونق و آبادانی بناب در عصر صفویان است.