حمایت از ایجادکنندگان اقامتگاه‌های بوم گردی/انتقاد از فروش اجناس خارجی در بازارچه‌های صنایع‌دستی/جشنواره بین‌المللی«کباب بناب»

به گزارش بناب نیوز، مرتضی آبدار در جلسه کارگروه میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان بناب، یکی از طرح‌های اساسی حوزه میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری را ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی اعلام و اظهار کرد: این طرح در سه قسمت اقامتگاه روستایی، طبیعت‌گردی و بوم‌گردی عشایری اجرا می‌شود.

وی افزود: در راستای حمایت از متقاضیان بخش خصوصی و برای ترویج اقامتگاه‌های بوم‌گردی 250 میلیون ریال با سود چهار درصد، تسهیلات پرداخت می‌شود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی سپس با اشاره به روستای توتاخانه بناب، تصریح کرد: این روستا به لحاظ معماری ویژه و طبیعت بکر اطراف آن جزو روستاهای هدف بوم‌گردی معرفی شده است.

آبدار، ثبت صدور مجور و معرفی این اقامتگاه‌ها به گردشگران از طریق سایت‌های مجوزدار را از وظایف این سازمان اعلام کرد.

وی با تأکید بر ساماندهی هفته بازارها در سراسر استان، از فروش اجناس خارجی در بازارچه های صنایع دستی انتقاد کرد و گفت: در جهت حمایت از تولیدات داخلی بازارچه های دائمی صنایع دستی حق عرضه کالاهای خارجی را ندارند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی در ادامه نبود مراکز اطلاع رسانی برای گردشگران در شهرهای استان را ضعف بزرگی پیش روی توسعه صنعت توریسم دانست و اذعان کرد: اگر شهرداری‌ها مراکز اطلاع رسانی را دایر کنند، این سازمان آماده است تمام محتواهای لازم را در اختیار آنها قرار دهد تا گردشگران بتوانند از آثار تاریخی و فرهنگی شهرها به خوبی استفاده کنند.

آبدار مسیر گردشگری شهرهای بناب، آذرشهر، مراغه و ملکان را جزو یکی از پرترددترین مسیرهای پنجگانه گردشگری تبریز 2018 اعلام کرد و افزود: خوشبختانه 80 درصد زیرساخت‌های گردشگری شهرستان بناب آماده است که امید داریم نواقصات موجود نیز مرتفع شوند.

فرماندار بناب نیز در این جلسه از اختصاص 13 میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل زیرساخت‌های حوزه گردشگری این شهرستان خبر داد و گفت: با توجه به وضعیت منابع آبی باید نسبت به تغییر معیشت خانوارهای روستاهایی که جزو روستاهای هدف گردشگری هستند، تلاش کنیم و تولید صنایع دستی را در اولویت قرار دهیم.

امین رفیعی تکمیل زیرساخت‌های منطقه گردشگری قره قشون، سد دوش و روستاهای توتاخانه و صور را ضروری دانست و افزود: این مناطق از ظرفیت‌های خوبی برای جذب گردشگر برخوردارند و با وضعیت موجود نمی‌توانیم از مسافران بخوبی پذیرایی کنیم.

وی از برگزاری جشنواره بین المللی«کباب بناب» در هفته اول شهریور ماه سال جاری خبر داد.

ضیاءالله اعزازی ملکی نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی و رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه معاون اول رئیس جمهور دستور ثبت «دوچرخه» را در فهرست آثار ناملموس کشور داده‌اند، خواستار سرعت بخشیدن به روند ارسال پرونده به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گرشگری کشور شد.