دانش آموزان را به‌جای تشویق به کتابخوانی با کتاب‌های کمک آموزشی مشغول کرده‌ایم

امین رفیعی فرماندار شهرستان بناب در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی بناب با بیان اینکه فرهنگ کتابخوانی در کشور ضعیف شده است، افزود: به‌خاطر فشارهای اقتصادی وارده به مردم از اصل مطلب غافل شده‌ایم و فرهنگ‌سازی لازم را برای ترویج کتابخوانی انجام نداده‌ایم.

وی، سپس از اختصاص 245 میلیارد تومان اعتبار به بخش نشر کتاب و مطبوعات و 157 میلیارد تومان برای توسعه کتابخانه‌های عمومی در کشور خبر داد و یادآور شد: این رقم برای نیازهای کشور رقم بسیار ناچیزی است و در بحث اختصاص اعتبارات لازم به این بخش با مشکلاتی روبه‌رو هستیم.

رفیعی تأکید کرد: برای بهبود شرایط موجود باید منابع مالی جدیدی را تعریف کنیم.

رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان بناب ترویج مطالعه و توسعه کتابخانه‌ها را از وظایف اصلی شهرداری‌ها برشمرد و خواستار پرداخت نیم درصد درآمد شهرداری به حساب کتابخانه‌های عمومی بناب شد و تأکید کرد: توجه به امور کتابخانه‌ها باید جزو اولویت‌های اصلی شهرداری قرار گیرد.

رفیعی اذعان کرد: مبلغ اختصاص داده و واریز شده از سوی شهرداری بناب به حساب کتابخانه‌های عمومی در مقایسه با سایر شهرستان‌ها رقم بسیار ناچیزی است و شهرداری بناب باید در پرداخت نیم درصد درآمد شهرداری به حساب کتابخانه‌های عمومی تسریع کند.

وی، در ادامه سخنان خود بر تکمیل کتابخانه‌های درحال احداث و خیرساز شهرستان توسط خیران شهرستان تأکید کرد.

 فرماندار بناب گفت: دانش‌آموزان را به‌جای تشویق و ترغیب به کتابخوانی با کتاب‌های کمک آموزشی مشغول کرده‌ایم و این به یک آفت بزرگ تبدیل شده است.

رئیس کتابخانه‌های عمومی شهرستان بناب نیز در این جلسه با ارائه گزارشی از وضعیت کتابخانه‌های عمومی شهرستان اظهار کرد: دو کتابخانه عمومی شهر و یک کتابخانه عمومی روستای قره‌چپق دارای 45 هزار و 472 جلد کتاب هستند و حدود 20 هزار نفر به کتابخانه‌های شهرستان مراجعه کرده‌اند.

علی قانع گفت: تعداد مراجعان به کتابخانه‌های عمومی شهرستان امسال 250 نفر در هر کتابخانه افزایش داشته است.

وی، سپس از دریافت تنها 40 میلیون ریال از بابت نیم درصد درآمد شهرداری در سال گذشته خبر داد و خواستار تسریع در پرداخت نیم درصد درآمد شهرداری به حساب کتابخانه‌های عمومی شهرستان شد.

رئیس کتابخانه‌های عمومی شهرستان بناب همچنین بر احداث کتابخانه خیرساز روستای روشت بزرگ و کتابخانه خیرساز در سطح شهر بناب تأکید کرد.