برداشت ژل رویال به همت زنبور دار بنابی
به گزارش بناب نیوز، رامین یزدانی فارغ التحصیل رشته ماشین افزار به همراه پدر و برادرانش به برداشت محصول ارزشمند ژل رویال از زنبورهای خود مشغول است.
ژل رویال یا شاه انگبین نوعی ماده غذایی مقوی است که توسط زنبور های کارگر تولید می شود و ملکه در طول عمر خود از آن تغذیه می کند و به همین خاطر عمر ملکه پنجاه برابر دیگر زنبور ها است.
رئیس اداره ترویج جهاد کشاورزی بناب گفت : ترشح ژل رویال محدود است و زنبور های کارگر فقط از روز ششم تا دوازدهم عمر خود قادر به تولید آن هستند.
فضل علی پور افزود : به همین خاطر تولید این فراورده بسیار مهم و با ارزش بوده و قیمت هر گرم از آن در بازار پنج هزار تومان است.
کارشناس امور دام بناب هم گفت : ژل رویال موجب تقویت سیستم ایمنی بدن شده و رشد سلول های سرطانی را مهار می کند.
پهلوانی ادامه داد : این ماده باعث تنظیم فشار خون می شود و اختلات گوارشی و التهاب را مهار می کند.
به گفته وی با توجه به هزینه های زیاد زنبور داری و تولید عسل طبیعی اگر زنبور داران به صورت عملی به تولید فراورده های زنبور عسل اقدام نکنند قادر به ادامه فعالیت نخواهند بود.
یزدانی زنبور دار بنابی هم گفت : سال گذشته 18 کیلو ژل رویال برداشت کرده بودیم که امسال سعی می کنیم بیش از 50 کیلو ژل برداشت کنیم.
وی تولید زهر زنبور عسل و پرورش ملکه را از برنامه های امسال خود برشمرد و خاطرنشان کرد : بناب به علت دارا بودن مراتع سرسبز می تواند به یکی از قطب های تولید فراورده های عسل تبدیل شود.
هم اکنون 50 زنبور دار با 3000 کلنی در بناب فعالیت می کنند و سالانه بیش از 30 تن عسل در این شهرستان تولید می شود.