جاده نیمه تمام بناب – نقده؛ گذرگاه قاچاقچیان کالا
به گزارش بناب نیوز، فرماندار بناب گفت: به علت نبود نظارت بر جاده نیمه تمام بناب – نقده، این جاده به گذرگاه قاچاقچیان کالا‌های خارجی از غرب کشور به مرکز آذربایجان شرقی تبدیل شده است. 
امین رفیعی در کارگروه حمایت از تولید ملی و مبارزه با قاچاق کالا افزود: میدان خشکبار بناب هم به عنوان یکی از میادین بزرگ جنوب استان، محل ورود کالا‌های قاچاق کشاورزی است از این رو باید به صورت مستمر بر آن نظارت شود.
او نبود کارشناس تشخیص کالای قاچاق مقیم در بناب، کافی نبودن بازرسان تعزیرات حکومتی و ماموران انتظامی حوزه مبارزه با قاچاق کالا را از معضلات پیش روی ورود کالای قاچاق به این شهرستان اعلام کرد و مستقل شدن اداره تعزیرات حکومتی بناب را برای رسیدگی سریع به پرونده‌های قاچاق خواستار شد.
فرماندار بناب یادآور شد: با این حال، ماموران مبارزه با قاچاق کالا و ارز شهرستان در سه ماه نخست امسال، بیش از ۲۵ میلیارد ریال انواع کالای قاچاق را کشف و ضبط کرده اند که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۵۲ درصد رشد داشته است. 
به گفته رفیعی، در این مدت، ۳ باند بزرگ قاچاق منهدم و ۳۵ پرونده قضایی تشکیل و متهمان به محاکم قضایی تحویل داده شدند.
جاده بناب - نقده یکی از طرح‌های ملی در دست اجرای شهرستان بناب است که عملیات اجرایی آن از بهمن سال ۱۳۸۷ آغاز شده و هنوز به بهره برداری نرسیده است.
هر چند حدود ۱۰ سالی است این طرح ملی به سرانجام و بهره برداری نرسیده، اما قاچاقچیان به نوبه خود، به اندازه لازم و کافی از این جاده نیمه کاره، بهره برداری می‌کنند و بی هیچ مشکلی کالا‌های قاچاق را از طریق آن، جا به جا می‌کنند.